Polibek plný magie

recenze

Noční ptáčata (2024) 5 z 5 / Vendea
Noční ptáčata

Dívky vládnoucí mocnou magií ve světě, ve kterém je víceméně tabu... Říká se jim Noční ptáčata a jediným polibkem mohou svou moc předat někomu dalšímu. Ač o nich kolují různé zvěsti a mnozí nevěří, že skutečně existují, za správný obnos peněz či klenotů se k nim může dostat kdokoliv. Jejich moc se však nečekaně probudí a sílí. Vydají se dívky nebezpečnou cestou a opustí bezpečné pozlátko zlaté klece a roztáhnou křídla? Co se je nebezpečnější než krásná dívka? Nespoutaná dívka poháněná hněvem svých staletí utlačovaných sester.

Za překrásnou českou obálkou, která stoprocentně naláká spoustu čtenářů, stojí Adélka Stopka. Autorka svůj příběh zasadila do fantasy světa inspirovaného dvacátými lety. V opozici zde stojí monarchie versus církev. Magie je ve své podstatě velké tabu a je striktně kontrolována skrze alchymii či očarování. Ženy jí vládnoucí jsou persekuovány a následně i popraveny. Jedinou výjimku tvoří tzv. Noční ptáčata, která svou moc prodávají za úplatky skrze polibek a jsou chráněna mocnými šlechtickými rody. Příběh je vyprávěn z pohledu tří ptáčat - Matilde, Sayer a Æsy.

Ač je první polovina knihy pomalejší a seznamuje čtenáře s dějem a sílícími schopnostmi dívek, ve druhé polovině přechází do akce a nečekaných zvratů, které jsem popravdě nečekala. Velkou roli zde také hraje politika a boj s církví, což bylo velmi osvěžující a dodalo to celému světu na komplexnosti.

Kolem postav a jejich vývoje se točí prakticky celá kniha. Autorka se bezesporu snažila do svého příběhu přidat "girlpower", což se jí povedlo. Ačkoliv jsem sama na tuto tematiku hodně opatrná, jelikož ne každému se povede ji napsat, Armstrongová to zvládla na výbornou. Svědčí o tom i naše hlavní hrdinky. Svou povahou možná nesednou každému (což je vítané plus!), ale já si je zamilovala.

Matilde je prominentní dcerkou z významné šlechtické rodiny. Spoustě lidí bude nesympatická, ale víte co? Líbilo se mi, jakým způsobem se se svou rostoucí mocí vyrovnala. A proč jsem si ji zamilovala? I když byla na útěku, nebála se přiznat, že jí hodně chybí luxus, na který je zvyklá. Ve spoustě young adultovek se holky z dobrých rodin s těžkými podmínkami sžijí až příliš rychle. Ehm... takhle to nefunguje? Není ostuda si pobrečet a postesknout nad krásnými šaty. Sayer většinu svého života vyrostla v gangu a zlaté pozlátko je pro ni tak něčím novým. To samé platí i o Æse, která vyrostla daleko od Simty. Autorka se ve velké míře věnuje i tomu, co to znamená být "sestrami".

Noční ptáčata jsou pravděpodobně největším překvapením letošního roku. Fakticky jsem nečekala, že se do toho světa až tak zamiluju. Ale stalo se. Kromě nečekané akce a napětí mi byla sympatická i nepřítomnost romantiky (nějaká tam je, ale nehraje skoro žádnou roli nebo slouží příběhu). Objevování schopností spolu s dívkami bylo neskutečně fascinující a jsem vážně zvědavá, jak se dál příběh vyvine. A jo, bylo to daleko lepší jak Čtvrté křídlo!

Za poskytnutí recenzního výtisku děkuji Albatrosmedia.cz.

Celá recenze na:
vendeadreams.blogspot.cz


Noční ptáčata Noční ptáčata Kate J. Armstrong

O Nočních ptáčatech se ve městě Simta mluví jen šeptem – jsou to dívky s výjimečnou magií v krvi. Jediným polibkem mohou změnit lidský osud. Jejich identita je přísně tajná, ale žádné tajemství nemůže zůstat skryto navždy. Když Ma... více


Komentáře (0)

Přidat komentář