Sexuální monstrum.

recenze

Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky (2023) 5 z 5 / TerezaMondeková
Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky

,,Byl to on."
,,Byl to kdo?" zeptala jsem se.
,,Gary Ridgway. On je tím mužem, kterého jsem viděla." Odmlčela jsem se. ,,Dokonce byl jednou v obecenstvu, když jsi v jednom knihkupectví přednášela a řekla jsi: Nikdo neví, kdo Zabijákem od Zelené řeky je nebo jak vypadá. Klidně by tady dnes mohl sedět mezi námi. Myslím, že seděl."


,,Zabil jsem tolik žen, že mám problém si je všechny pamatovat."

Gary Leon Ridgway... jeden z nejděsivějších a nejaktivnějších vrahů Ameriky. Jeho vražedné běsnění začalo v roce 1982, když se na břehu washingtonské Zelené řeky objevilo tělo šestnáctileté dívky. Nikdo neměl ani tušení, že je to teprve začátek vyšetřování, které bude lidi děsit dalších 20 let, ale i mnoho let potom. Až v roce 2001 si celá Amerika mohla oddychnout, protože vražedné řádění Vraha od Zelené řeky konečně nabralo konce.

,,Nikdo ho nikdy nezahlédl, a pokud ano, ihned na něj zapomněl. Lépe než kterýkoliv jiný sériový vrah z historických zločineckých záznamu se právě on dokázal schovávat všem na očích."

Na jeho dopadení měl velký podíl i samotný Ted Bundy, který pomohl vyšetřovatelům nahlédnout do jeho mysli.

,,Vrah připomínal rybáře, který objevil zátočiny bohaté na ryby a opakovaně se na ně vracel, dokud je úplně nevylovil."

Po dopadení začaly na povrch lézt odporné detaily jeho vražd, dokonce i jeho nekrofilie. Gary s detektivy uzavřel dohodu, díky které se vyhnul trestu smrti. Přiznal se k 48 vraždám, ale v původním prohlášení říká, že jich má na svědomí 71, ale pravda je, že jich je možná mnohem víc.

,,Sériový vrazi, kteří jsou závislí na vraždění, musí postupem času víc a víc zabíjet, aby si uchovali alespoň špetku normálnosti, kterou dávají na odiv vnějšímu světu."

,,Sotva připomínal muže, kterým věřili, že je - nejhrozivější a nejplodnější sériový vrah Ameriky všech dob."Kniha mě nezasáhla tak emočně, jako třeba Ramirez nebo Ted. Ano, to co prováděl bylo příšerné, nelidské a kruté. To, jak dokázal manipulovat, jak dokázal skrývat svou pravou tvář, to jak dokázal schovat své oběti... to je děsivé! Neskutečně! Navíc musím souhlasit, že to byl asi nejaktivnější vrah.

Začátkem knihy jsem se musela prokousat. Autorka tam zmiňovala věci, které mi přišli zbytečné a pro mě nepodstatné. Jedním uchem tam, druhým ven. Až pak se to rozjelo. Kniha je rozdělená na tři části. Většinu knihy máme popsány oběti. Jejich životy, kdy zmizely, kdy se našli, případně i jejich rodiny. Někdy vyjádření nějakého přítele, nebo rodiny. Oběti... bylo jich strašně moc! Nejsem na to pyšná, ale rychle jsem ztratila přehled... A představa, že to ani není konečné číslo... Bůh ví, kolik jich opravdu bylo, kolik dívek nebylo nikdy nalezeno a kolik jich nebylo nahlášeno! Jsem ale opravdu ráda, že v knize jsou jejich fotografie. Pomůže nám to, aby jsme je opravdu vnímali jako lidské bytosti, které si zasloužily víc. Navíc mě šokoval fakt, že některé oběti na sebe byly napojené.

Během toho je samozřejmě popsáno i vyšetřování, jejich pohledy, s čím vším se museli potýkat. Pak tam jsou ale i kapitoly o Garym. Jeho dětství, poměry, kdy a jak se začali objevovat jeho choutky, jak to objevoval, co všechno udělal a nikdo na to nikdy nepřišel, jeho manželství. Některé informace v mně vyvolaly silné znepokojení. Upřímně si nemyslím, že by se něco změnilo, kdyby už v dětství měl nějakou odbornou pomoc!

Nemůžu říct, jestli šlo udělat něco jinak, aby byl dopaden dřív... Počítače se nepoužívali. DNA nepatřilo mezi běžné postupy. Označení Sériový vrah... to ani nebylo. Ten tlak veřejnosti a rodiny, kterému byli vystaveny... vybralo si to svou daň. Neříkám... chyby se staly. Co mě opravdu štvalo, byli lidi, kteří se do vyšetřování pletli, dodávali falešné informace a stopy. Cpali se do bulváru a strhávali na sebe pozornost. Vůbec neměli úctu!

Je ironie, že byl v hledáčku podezřelých od začátku! Hledali vraha, kterého měli celou dobu přímo na očích! Navíc to, že byl podezřelý a podstoupil detektorem lži, kterým prošel... policie prokázala jeho nevinu! Ke konci ho začali v kuse sledovat, ale on i tak dokázal zabít! Když ho konečně dopadli a on začal mluvit... všechny ty zvrácené detaily... nestačila jsem se divit!

Nebyl to žádný vzdělanec, génius, ale to do jakých detailu promýšlel a plánoval své vraždy... všechny jeho fígle, triky, falešné stopy, aby detektivy zmátl a zároveň se jim vysmál! Navíc to, že podle něj on za nic nemohl, mohli za to oběti... žádné výčitky svědomí, city, lítost... nic! Veškerý soucit a pochopení zmizely, když v klidu řekl, že kdyby na to přišlo, tak by neměl problém zabít vlastního syna. Gary je opravdu zhmotněné zlo. Všechny slzy, které prolil a nějaký pocit lítosti měl jenom vůči sobě. Na ostatních mu nezáleželo. Byl to pro něj jenom nepotřebný odpad, který sloužil jenom jemu a jeho choutkám.

Přišlo mi naprosto odporné, když řekl, že by rád pomohl rodinám obětí... jak ohavný musíš být, abys tohle řekl! Neřekl celou pravdu, některé ženy se doteď nenašli a bůh ví, jestli se někdy najdou. Některé rodiny stále žijí v pekle... Myslím si, že měl dostat trest smrti!


Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Zabiják od Zelené řeky: Dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky Ann Rule

Monstrum Gary Ridgway – dvacetileté pátrání po nejaktivnějším vrahovi Ameriky. V tomto provokativním a překvapujícím příběhu investigativní žurnalistiky se Ann Rule, legendární spisovatelka žánru true crime ponořila do bezmála ... více


Komentáře (0)

Přidat komentář