Rozvaliny Gorlanu

recenze

Rozvaliny Gorlanu (2008) 4 z 5 / k123cz
Rozvaliny Gorlanu

Když John Flanagan před mnoha lety psal tuto knihu pro svého syna Mika, zjevně netušil, že se stane jedním z nejpopulárnějších spisovatelů současné doby. Série Hraničářův učeň dnes čítá dvanáct dílů a dva prequely. Flanagan je dále autorem paralelní prozatím šestidílné série Bratrstvo. I přes obrovskou popularitu celé série, jsem se flanaganovým knihám dlouhou dobu vyhýbal, jelikož jsou psané pro mnohem mladší publikum, než jsem já. Má zvědavost ale nakonec zvítězila, a tak jsem se rozhodl knížku pořídit, čehož rozhodně nelituji...
Will je patnáctiletý chlapec, který společně se svými kamarády z dětské opatrovny vyrůstá na hradě Redmontu. Celý život snil o tom, že se stane slavným rytířem jako jeho otec, kterého nikdy nepoznal, ale do bojové školy ho pro malý vzrůst nepřijmou. Místo toho se dostane do učení k Haltovi, který je členem tajemné organizace Hraničářů.
Už po několika stránkách jsem pochopil, proč si Hraničářův učeň vydobyl ve světě takovou oblibu. Děj není nijak komplikovaný, což je pochopitelné, protože kniha je zaměřena na mnohem mladší čtenáře. Na druhou stranu se autor nebojí vystavit postavy nebezpečí, a tak jsem měl místy, k mému velkému překvapení, dokonce strach, což se mi v knize spadající do podobné věkové kategorie ještě nestalo.
Zvláštností je, že mě příliš neoslovil hlavní hrdina Will, jehož postava byla na můj vkus příliš plochá. O to více mám radši Horáce, který se mi zdál mnohem přirozenější. Mou vůbec nejoblíbenější postavou je ale hraničář Halt, který si mě ihned získal díky svému sarkastickému humoru, za který by se nemusel stydět ani Luke Skywalker.
Působivý je i svět, kde se Willovo dobrodružství odehrává. Je totiž inspirován historickou Evropou. Nečekejte však surový středověk typu Hra o trůny. Naopak, flanaganův svět je místy až naivní- král je zde hodný, rytíři stateční, dobro vítězí nad zlem apod.
Hraničářův učeň si získal srdce milionů čtenářů po celém světě a já myslím že oprávněně. Příběh je sice místy docela předvídatelný, ale stále čtivý a zábavný. Rozhodně dám šanci i dalším dílům.

Hodnocení: 8/10