Ať Vás provází Síla!

recenze

Ódinovo dítě (2016) 4 z 5 / k123cz
Ódinovo dítě

Ódinovo dítě je první díl z fantasy triologie Havraní kruhy, kterou napsala norská spisovatelka Siri Pettersen. Popravdě přesně nevím, jak mám tuto knihu hodnotit, jelikož ve mně vyvolává dosti rozporuplné pocity. Pojďme si ale nejprve shrnout děj.
Hirka je bezocasá dívka, která má brzy dosáhnout patnácti let, s čímž se automaticky pojí jedna nepříjemná povinnost- Obřad. Při této události musí všichni zúčastnění ukázat svou schopnost přimknout k Síle, což je tajemná energie procházející celým fiktivním světem (Ne, opravdu zde nepíšu o Star Wars :D). Hirce však kromě ocasu chybí i tato schopnost, a tak stojí před důležitým rozhodnutím- utéct, nebo podstoupit Obřad?
Už podle tloušťky knihy poznáte, že se jedná o velice hutnou norskou fantasy. Autorka se navíc vůbec nesnaží cokoliv vysvětlovat, a tak jsem ze začátku v ději docela tápal, čemuž nenapomáhá ani fakt, že se v knížce objevuje obrovské množství postav a míst, často s nějakým ,,šíleným” norským názvem. Nejsem sice fanoušek toho, když nám autor vše vysvětlí ihned na začátku, ale ocenil bych alespoň stručný přehled na konci knihy. Bohužel, i samotná mapa Ymslandy je dost nepřehledná, jelikož je psaná krásným, leč téměř nečitelným písmem.
Prvních asi sto stran jsem se musel dějem doslova prokousávat, ale poté se situace překvapivě zlepšila a příběh mě naprosto pohltil. Za zmínku určitě stojí kapitola Obřad, která je podle mého názoru nejlepší z celé knihy.
Co se týče samotných postav, tak většina z nich je naštěstí zajímavá a dobře propracovaná. U Hirky mi akorát vadila prohlášení typu Jsem Plíseň!, Nepatřím sem! atd., která byla na můj vkus užívána až příliš často, a působila tak dojmem, že se dívka utápí v sebelítosti a sentimentu. Jednoznačně nejlepší postavou je ale podle mě hlavní záporák Urd, kterého jsem si ihned oblíbil díky jeho skvěle napsanému charakteru a záhadnému podtextu.
Abychom skončili na pozitivní notě, musím pochválit originální a neotřelý fantasy svět, který skvěle umocňuje zážitek z celé knihy. A pokud budeme číst pozorně, můžeme zde nalézt i nepatrné odkazy na současné světové problémy.
Ódinovo dítě je určitě kvalitní kniha, která má sice své nedostatky, ale přesto by si ji každý fanoušek fantasy literatury neměl nechat ujít.

Hodnocení: 7/10