Síla vrací úder!

recenze

Síla (2017) 4 z 5 / k123cz
Síla

A je to tady! Velkolepé zakončení mezinárodně oceňované fantasy triologie Havraní kruhy od norské spisovatelky Siri Pettersen, tentokrát pod názvem Síla. Jak tedy autorka po více než dvou letech celou epickou sérii zakončila?
Hirka, všemi opovrhovaná Plíseň, se na přání svého mrtvorozeného otce vydává do Dreysílu, ledového a drsného světa, kde po tisíciletí žije hrdý národ Slepých, který netouží po ničem jiném než po znovunabytí Síly, kterou jim před mnoha lety vzal zrádce Naiell. A nyní jí mají téměř na dosah ruky. Dívka má tedy jediný úkol- zabránit krveprolití dřív, než bude pozdě tím, že obnoví zdroj této magické energie. Cena, kterou za to ale bude muset zaplatit, je až příliš vysoká a ona se musí rozhodnout, zda je ochotná jí přijmout...
Po předchozím dílu, který se po většinu času odehrával v Evropě, jsem byl velice rád, že jsem se opět mohl ponořit do propracovaného fantasy světa. Siri Pettersen nám zkrátka opět dokazuje, že představivosti se meze nekladou. Celý Dreysíl působí velmi surovým a realistickým dojmem, čemuž napomáhá i fakt, že autorka společně s lingvisty vytvořila pro Umpiri speciální řeč. Na konci knihy můžeme najít přehled základních slov a frází, které se v knížce často objevují, což je určitě příjemný bonus pro milovníky série.
Co se týče postav, tak zde je rozhodně nejvýraznější Hirka. Bohužel, mnoho ostatních charakterů ustupuje do pozadí na úkor hlavní hrdinky, a to včetně Rimeho, jehož dějová linie nebyla příliš důležitá. Menší výhradu mám i k samotnému závěru knihy, který byl na můj vkus trochu klišé. Vzhledem k tomu, že se autorka celou dobu snaží vytvořit drsnou a ponurou atmosféru, ocenil bych tedy i konec o trochu "temnější''.
Co říct závěrem? Síla je určitě originální a neotřelá fantasy kniha, která je sice místy lehce překombinovaná, a vytváří tak slepé uličky, ale přesto se jedná o důstojné zakončení celé série, které jsem si přál.

Hodnocení: 6/10