Nová hvězda na nebi fantasy literatury

recenze

Jiskra v popelu (2016) 5 z 5 / k123cz
Jiskra v popelu

Bitevní pole je mou svatyní. Hrot meče je mým knězem. Tanec smrti je mou modlitbou. Smrtící rána je mým vysvobozením.

Laila je prostá dívka z lidu Učenců, který už mnoho let žije pod krutou nadvládou Impéria. Během jediné noci je její bratr zatčen za velezradu a z ní se stává sirotek na útěku. V zoufalosti se rozhodne vyhledat Odboj a doufá, že ji povstalci pomůžou vysvobodit bratra z vězení, než bude pozdě. Nic však není zadarmo a ona se musí na oplátku vydat do vojenské akademie Šerosráz, kde má za úkol špehovat nejnebezpečnější ženu v celém Impériu- velitelku Keris Veturiu.
Během svého pobytu na Šerosrázu se dívka seznámí s Eliasem, nejlepším vojákem v celé akademii, který je znechucen krutostí Impéria a chystá se zběhnout. Osudy Laily i Eliase se pomalu proplétají a temné dobrodružství může začít.
První, co mě na knize zaujalo, byl svět, kde se tento působivý příběh odehrává. Odráží totiž do značné míry ten náš- Impérium je vlastně obdobou starověkého Říma. Na druhou stranu se zde objevují prvky fantastiky, které jsou však užity velmi zřídka a vytváří tak jakési záhadné síly na pozadí celého příběhu, nikoliv něco, co by v daném světě bylo na denním pořádku.
Dalším výrazným pozitivem knihy jsou určitě postavy. Hlavní pozornost na sebe pochopitelně strhávají Laila a Elias. Ostatní charaktery ustupují spíše do pozadí, ale přesto nejsou odbyté ani ploché. Sabaa Tahir zkrátka umí jednotlivé postavy vykreslit ze všech stran a ukázat jejich světlé i stinné stránky.
Samotná dějová zápletka není nijak komplikovaná, ale přesto napínavá a plná zvratů. Autorka zbytečně nic neprotahuje a nemá tendenci zatahovat děj do slepých uliček, takže jsem se téměř nikdy nenudil. Jedinou výhradu mám k milostnému trojúhelníku, který mě celou dobu iritoval, ale něco takového se asi dalo od young adult knížky čekat.
Jiskra v popelu je určitě jeden z nejlepších fantasy počinů posledních let. Od knihy jsem očekával hodně a nezklamala mě. Sabaa Tahir rozhodně ukázala, že umí psát a já jen doufám, že si i další díly udrží laťku tak vysoko.

Hodnocení: 9/10