Nová hvězda na nebi fantasy literatury

recenze

Jiskra v popelu (2016) / k123cz
Nová hvězda na nebi fantasy literatury
Bitevní pole je mou svatyní. Hrot meče je mým knězem. Tanec smrti je mou modlitbou. Smrtící rána je mým vysvobozením.

Laila je prostá dívka z lidu Učenců, který už mnoho let žije pod krutou nadvládou Impéria. Během jediné noci je její bratr zatčen za velezradu a z ní se stává sirotek na útěku. V zoufalosti se rozhodne vyhledat Odboj a doufá, že ji povstalci pomůžou vysvobodit bratra z vězení, než bude pozdě. Nic však není zadarmo a ona se musí na oplátku vydat do vojenské akademie Šerosráz, kde má za úkol špehovat nejnebezpečnější ženu v celém Impériu- velitelku Keris Veturiu.
Během svého pobytu na Šerosrázu se dívka seznámí s Eliasem, nejlepším vojákem v celé akademii, který je znechucen krutostí Impéria a chystá se zběhnout. Osudy Laily i Eliase se pomalu proplétají a temné dobrodružství může začít.
První, co mě na knize zaujalo, byl svět, kde se tento působivý příběh odehrává. Odráží totiž do značné míry ten náš- Impérium je vlastně obdobou starověkého Říma. Na druhou stranu se zde objevují prvky fantastiky, které jsou však užity velmi zřídka a vytváří tak jakési záhadné síly na pozadí celého příběhu, nikoliv něco, co by v daném světě bylo na denním pořádku.
Dalším výrazným pozitivem knihy jsou určitě postavy. Hlavní pozornost na sebe pochopitelně strhávají Laila a Elias. Ostatní charaktery ustupují spíše do pozadí, ale přesto nejsou odbyté ani ploché. Sabaa Tahir zkrátka umí jednotlivé postavy vykreslit ze všech stran a ukázat jejich světlé i stinné stránky.
Samotná dějová zápletka není nijak komplikovaná, ale přesto napínavá a plná zvratů. Autorka zbytečně nic neprotahuje a nemá tendenci zatahovat děj do slepých uliček, takže jsem se téměř nikdy nenudil. Jedinou výhradu mám k milostnému trojúhelníku, který mě celou dobu iritoval, ale něco takového se asi dalo od young adult knížky čekat.
Jiskra v popelu je určitě jeden z nejlepších fantasy počinů posledních let. Od knihy jsem očekával hodně a nezklamala mě. Sabaa Tahir rozhodně ukázala, že umí psát a já jen doufám, že si i další díly udrží laťku tak vysoko.

Hodnocení: 9/10

kniha Jiskra v popelu recenze