Príprava na veľkolepý koniec

recenze

Hlad bohů (2023) 3 z 5 / gabriela8842
Hlad bohů

Druhé diely sérii sú pre nás často menším sklamaním. Rovnaký pocit som mala aj tu pri Hlade bohů. Áno, stále mal autor rovnaký štýl ako v prvej časti, avšak sa bojovalo oveľa menej, veľa sme cestovali, pridal ďalšie kvantum nových postáv (vďaka bohu za slovník na začiatku, inak by to bol jeden veľký chaos so zápisníkom v ruke), neustále sme niečo hľadali a všetko veľmi opisoval, často také veci, osoby a udalosti, ktoré mi nedali význam ani na konci knihy. Mne osobne chýbala ta akčnosť, to množstvo krvi a rezkejšie tempo z predošlej časti. Stále som mala pocit, že toto je len nejaký predskokan k tej blížiacej sa vojne medzi bohmi, “polobohmi a ľudmi. Dokonca sa pridalo ešte aj viac pohľadov, a to bol asi posledný klinec do rakvy v tomto prípade.

No stále sa mi páči ten príbeh, aj tá tematika. Orka je stále mojou veľkou obľúbenkyňou, preto bol koniec v tejto časti pre mňa smutný a som zvedavá na ďalšiu časť. Rovnako sa mi ľúbil priebojný príbeh Elvy. Vargov príbeh tu opäť pokulhával ako v prvej časti, aj keď tu nedostal svoj veľkolepý koniec. Osobne si myslím, že keď ho toľko autor cvičí, pripravil si pre neho niečo grandiózne v poslednej časti. Pridal sa tam aj Gudvar a Biór, ktorí nám síce ukázali aj iné skupiny, čo je z jednej strany super, ale z druhej zase veľký zmätok. Autor ma veľký talent na rozvíjanie príbehu, vie mu dať veľkú podrobnosť a živo si viete všetko predstaviť. Ale miestami som sa tu fakt nudila a mala som pocit, že sa nútim do čítania. Koniec (cca posledných 100 strán) ma však zase veľmi chytil, rovnako ako prvých 100 strán. No tých zvyšných 450 som bojovala a aj preto čítala popritom inu knihu.

Plusom je, že nám autor na začiatku zhrnie celú prvú časť a tak si spomeniete na všetko. Páči sa mi aj ta severská mytologia a bohovia, nadchádzajúca vojna, aj Orka hľadajúca syna, autor tiež skvele spája jednotlivé linky a prepletá všetky postavy. Mágie máme tentoraz pomenej, ale keď už je, tak stojí zato. Bojov tu bolo fakt menej, ale myslím, že toho sa dočkáme v ďalšej časti, ktorá budeme minimálne tak krvavá ako 1. Ja tuto sériu odporúčam, ale treba počítať s tým, že dvojka je trochu čitateľský boj, ale chystá nás na záverečnú časť.

Hlad bohů Hlad bohů John Gwynne

Bájná dračí bohyně Lik-Rifa byla osvobozena ze svého věčného vězení. Nyní osnuje nový věk krve a dobyvačných tažení. Orka pokračuje v pátrání po svém zmizelém synovi, Krvopřísežní se v zoufalém závodě o záchranu jedné své členky ž... více