Stín bohů

recenze

Stín bohů (2022) 4 z 5 / gabriela8842
Stín bohů

Po fakt dlhej dobe som potrebovala dobrú, kvalitnú, nie rýchlokvasenú fantasy, ktorá sa v dnešnej dobe prevažne píše. Asi som si ani nemohla lepšie vybrať. Obsiahle, podrobné, premyslené, kruté, brutálne, krvavé, plné rôznych magických bytostí (aj keď viac len spomínaných, ako videných), so severskou tematikou, s fakt výbornými postavami, do drobnosti vybudovaným svetom a zdanlivo nesúvisiacimi tromi pohľadmi. Na začiatku som bola kus skeptická. Dosť som sa strácala, Vargom pohľad ma mučil, pretože pri ňom jedinom sme poznali jeho cieľ, ale posúvali sme sa k nemu slimačím tempom. Zato Orkyn pohľad som si užívala od prvej strany, pretože takú ženu mať doma… pamätáte si tie videá s tými poriadne vypracovanými ženami, kde chlapi upratovali domácnosť? Nuž, od Orky by sa ešte aj tie učili. Ale inak som jej veľkou fanúšičkou, už len kvôli tomu, že hodiny sebaobrany v jej podaní by mohli byť zaujímavé. Ale späť ku knihe, v ktorej zohrala obrovsku úlohu a jej materinský cit je neskutočný. A to nevravim o tom, že sa ničím ani s nikým nekašle. Ako druhý, som si po 150. stranách, užívala aj Elvin príbeh, a síce koniec s jej skupinou bol pecka a padla mi sánka, no trošku som to očakávala. Zato Vargov príbeh ma oslovil až 60 strán pred koncom, vďaka veľkému zvratu a o to viac sa teším na ďalšiu časť a som zvedavá na celú skupinu Krvopřísežných.

Celkový dojem z knihy mám nadmieru pozitívny. Chcela som high fantasy a dostala som ho. Naposledy som takáto nadšená bola asi po Game of Thrones, alebo možno aj Kronikách Amberu. Takže ak chcete niečo fakt premyslene, inšpirované severskou mytologiou, a ešte k tomu zbožňujete vikingov a hektolitre krvi, plus sa neštítite žiadnych brutálnych súbojov - toto je séria pre vás. Čo mi však dosť chýbalo a upozorňujem nato aj vás, je chýbajúci slovník či už na mená alebo severské výrazy. Sama za seba poviem, že som sa začala poriadne orientovať s menami až niekde na strane 150. aj to s telefónom a poznámkami v ruke . Inak ale Odporúčam a v marci sa púšťam do dvojky.

4,5/5