Zaujímavé, ale …

recenze

Problém tří těles (2017) 3 z 5 / gabriela8842
Problém tří těles

Zase si idem trochu pobrblať, pretože príbeh Problém Tří teles mohol byť úžasným scifi počinom vďaka zaujímavému námetu, kontaktu s mimozemskou civilizáciou, riešením politiky a vedy v druhej polovici 20. storočia v Čine (výnimočne nie žiadna Amerika), ktorá u súdruhov v Čine moc dokopy nešla, lebo čím viac inteligentov, tým menej inteligentov (viď sobotné voľby), zakomponovaniu hry vo virtuálnej realite s názvom Tři telesá, ktorá je nejakým spôsobom spojená so skutočnosťou, a len vyvolení sa dozvedia ako a naznačením vojnového konfliktu v podaní Dňa nezávislosti. Lenže autor to poňal na prvých 200 stranách veľmi chaoticky, pričom ani divá sviňa nevedela, ktorú bije a doklepol to väčším množstvom nudnejších pasáži.

Obdivujem autorov štýl vyjadrovania, jeho um a schopnosť inteligentne a nenútene spájať mimozemskú civilizáciu a nás, jeho vedecký rozhľad a námet tejto série. Už len to, že bol natočený film a aj seriál na Netflixe, niečo vypovedá o kvalite príbehu. Na druhej strane však platí porekadlo - sto ľudí, sto chutí. Vždy musí byť jedna výnimka potvrdzujúca pravidlo a to som v tomto prípade ja.

Príbeh má obrovský potenciál, musíte sa však na jeho čítanie cítiť, potrebujete pochopiť nielen každú vetu, ale aj každé slovo. Analyzovať a zamýšľať sa, čo chcel autor kpovedať a čo nám chcel ukázať a hlavne, kam od začiatku smeroval príbeh. Aj preto odporúčam príbeh oddýchnutým mysliam, obrovským scifi fanúšikom, ktorí si budú hľadať ku knihe aj rôzne nuansy a tým, čo sa páčil film Deň nezávislosti. Ja sa bohužiaľ, do pokračovania nepustím, resp. možno neskôr.
3,5/5