Prekvapenie

recenze

Rebelské srdce (2023) 4 z 5 / gabriela8842
Rebelské srdce

Od knihy, s takouto obálkou by ste čakali všeličo, len nie príbeh so silným politickým podtónom a hrdinkou, ktorá bude tvárou revolúcie.

Jediným pôvodným dôvodom čítať Rebelské srdce je mesto, v ktorom sa príbeh odohráva. Moja milovaná Budapešť - konkrétne v 50. rokoch 20. storočia. Málokto na Slovensku vie, že v tomto období sa tam odohrala revolúcia, v ktorej sa maďarskí povstalci postavili proti Sovietskemu zväzu (ruským okupantom). Vzhľadom na moje korene som počúvala príbehy z tohoto obdobia a prečítať si historickú fikciu na tuto tému som považovala za dobrý nápad. A bol to výborný nápad.

Silný príbeh dvoch rebelov a Anjela smrti, cesta za slobodou, láska v rôznych podobách, priateľstvá, spomienky na Tábory smrti a opätovný boj o slobodu po tak krátkom čase od vojny, odkrývanie tajomstiev a postupná cesta k samotnej revolúcii. Síce kniha obsahovala enormné množstvo politiky, patrilo to k tomu. Aj napriek tomu, že je to fikcia, bolo cítiť, že si autorka naštudovala obrovské množstvo detailov k revolúcii, dokonca sama spomína, že si bola študovať detaily priamo v Budapešti.

Podľa mojich doterajších opisov by ste čakali len historickú fikciu, avšak autorka zakomponovala aj prvky fantastiky a magického realizmu. Už len so samotným Anjelom smrti sa nestretneme na dennom poriadku.

Síce sa mi veľmi ťažko do knihy začítalo, aj vzhľadom na politiku, veľmi rozsiahle opisy a zdĺhavé nudné pasáže - v polovici sa to zrazu zlomilo a začala revolúcia. Rozvinul sa príbeh, ukázala sa láska, priateľstvo a podpora a Csilla sa stala ústrednou postavou. A ten záver. Ach ten záver. Všetci vieme, že toto nie je príbeh so šťastným koncom a ja sa z neho budem musieť chvíľku ešte zbierať ako Csilla každé ráno z postele.

Nevravím, že sa bude kniha páčiť všetkým. Ale vy, čo máte radi príbehy s hĺbkou, históriu v okoli nášho štátu so štipkou magického realizmu, choďte do toho. Politiku prekusnete, aj keď je tiež jednou z ústredných postáv.

Rebelské srdce Rebelské srdce Katherine Locke

Příběh o maďarské revoluci v roce 1956 s prvky magického realismu. Budapeští protéká Dunaj. Csilla ví, že tato řeka má kouzelnou moc — když byla její rodina za druhé světové války v největší nouzi, zachránila je před holokaust... více