Případ Aleny Struskové

recenze

Případ Aleny Struskové (2021) / max0502
Případ Aleny Struskové
Kniha Petra Eidlera s názvem Případ Aleny Struskové bylo moje první setkání s tímto autorem. Vydalo ji nakladatelství Moravská Bastei MOBA v roce 2021. Kniha není rozdělená do kapitol, ale do dní příběhu od 3. dubna do 17. dubna 2020 a má 307 stran. V závěru knihy jsou poznámky.
Příběh začíná ve chvíli, kdy zmizí Alena Strusková. Judita Bergerová za Židovskou obec v Praze požádá soukromého detektiva – vypravěče příběhu o pomoc s jejím nalezením. Matkou Aleny Struskové byla Elsa Černá, která poslední roky války strávila v Terezíně a byla židovka. V Terezíně otěhotněla a nikdy nepotvrdila, kdo je otcem Aleny. Děj knihy je o hledání zmizelé Aleny Struskové, která celý život hledala svého otce.
Soukromý detektiv, který v celém příběhu zůstává anonymním vypravěčem se na židovské obci setká s německým studentem Kurtem. Ten v Praze pracuje jako dobrovolník a sbírá materiál pro svoji diplomovou práci. Když se najde zavražděný soused Aleny Erich Goldreich v jejím bytě, tak se vypravěč-detektiv a Kurt rozhodnou Alenu hledat.
Kurt se s Alenou znal a jednou ji vezl na chalupu – Konírna blízko Karlových Varů. Oba doufají, že Alenu najdou, ale místo ní jsou v Konírně její děti žijící v Německu Anna a Jan. Objeví se tam i bratři Karel a Ludvík Michálkové, synové Alenina otce a její nevlastní bratři.
Alenu nakonec najde policie ve stodole. Co vypadá jako sebevražda s dopisem na rozloučenou, je nakonec vražda.
Do vyšetřování se zapojí pražská kriminálka a Kurtova přítelkyně Selma. Major Hackenschmied žije s partnerkou detektiva – vypravěče a jeho syna.
V poslední třetině začala mít kniha spád a kostlivci lezli ven. Líbilo se mi, jak se autor vypořádal s vyšetřováním v době koronaviru a s ním souvisejících omezeních.
Za mě lepší průměr. Preferuji poznámky pod čarou, určitě je to pro čtenáře pohodlnější, než listovat na konec knihy.

kniha Případ Aleny Struskové recenze