Královražda na Křivoklátě

recenze

Královražda na Křivoklátě (2021) / max0502
Královražda na Křivoklátě

Historická detektivka s názvem Královražda na Křivoklátě od Vlastimila Vondrušky je už dvacátá osmá z edice Hříšní lidé Království českého. Vydalo ji nakladatelství Moravská Bastei MOBA v roce 2021. Kniha je rozdělená do 28 kapitol.
Děj románu je zasazen do patnáctého výročí korunovace Přemysla Otakara II. Českým králem.
Stejně jako v předchozích dílech se setkáme s královským prokurátorem Oldřichem z Chlumu a jeho pomocníky panošem Otou ze Zástřizlí a Divišem – velitelem posádky na Bezdězu.
Tentokrát se Oldřich vydává do Prahy v soukromé záležitosti. Než se k ní dostane, setká se s královnou Kunhutou, která pro něho má vlastní úkol. Chystá oslavu králova patnáctiletého výročí, na kterou je pozvána spousta významných hostů. Někdo chce oslavy využít k vraždě panovníka a královský prokurátor má začít vyšetřovat vraždu, která se ještě nestala s minimem informací.
Zdrojem informace o spiknutí byl biskup Jan z Dražic, se kterým se Oldřich minul, protože biskup musel odjet. K vyšetřování dostane k ruce bratra Jeronýma. Jenže dojde k vraždě rakovnického děkana Božetěcha, který byl Jeronýmovým přítelem. Oldřich pátá spolu s Divišem a odjíždí rovnou na Křivoklát, kde se má velká slavnost s turnajem konat. Ota pátrá s Jeronýmem, z čehož není vůbec nadšený, protože pomalý a lenivý Jeroným ho zdržuje.
Panoš Ota se při svém pátrání dostane do velmi nebezpečné situace. A bude muset vyřešit i soukromý problém, který ho cestou potkal.
Oldřich z Chlumu se na Křivoklátě potkává s dcerou krále Eliškou. Jednotlivé rody proti sobě intrikují snad ještě víc než v ostatních dílech a Eliška tlačí královského prokurátora k rozhodnutím, se kterými se neztotožňuje a ani nejsou v souladu se zákony. Pro Oldřicha je tato situace velmi nepříjemná. Vzhledem k tomu, že pátrání probíhá mezi významnými šlechtickými rody a dalšími politickými osobnostmi té doby, je i značně nebezpečné.
Doporučuji, je to příjemné oddechové čtení.

Komentáře (0)