Povolanie: Spisovateľ

Spisovatel jako povolání

Murakami sa dobre číta.
Murakami dobre píše.
Murakami rád píše.
A napriek tomu, čo hovorí, Murakami sa pravdepodobne aj rád počúva.
Dôkazom je jeho najnovšie dielo Spisovatel jako povolání, ktoré vydalo Euromedia Group v edícii Odeon – Světová knihovna. Jeho jedenásť kapitol „zjete“ tak rýchlo, že si to ani nevšimnete. Dobrá správa je, že knihu môžete čítať aj po druhý raz bez toho, že by vám ublížila a nájdete v nej opäť niečo nové. Pre mňa je to dôkaz, že Murakami – napriek zdaniu – nemyslí jednoducho a nepíše prvoplánovo, čo je fajn. Spotrebnej spisby sa u nás váľajú v kníhkupectvách tony.
Spisovatel jako povolání prináša okrem zamyslení nad procesom literárnej tvorby aj letmý pohľad do Murakamiho súkromia, ktorý je povestný tým, že nerád dáva interview a vyhýba sa médiám. Nazrieme do jeho dielne ale najmä preto, aby sme dostali možnosť pochopiť prečo píše, ako píše a načo píše.
Osobitne ma veľmi teší optimistický tón knihy. Áno, ľahko je byť optimistom spisovateľovi, ktorý dobyl svet a písanie ho živí už takmer 4 desaťročia. Ale ani Murakami nezačínal s miliónovými honorármi (predpokladám, že ich nemá ani dnes, ale pocit bohatstva závisí od uhla pohľadu a mentálnej výbavy každého jedinca), mal však chuť, vytrvalosť a – bez debaty – potrebnú dávku nielen talentu, ale aj šťastia. Pre nás, ktorí si ťažkáme na zložitú situáciu na slovenskom knižnom trhu, na nedostatok čitateľov a ich nezáujem, je priamo určená jednoduchá matematika. Murakami sa na japonský trh pozeral cez štatistický údaj, ktorý tvrdí, že zhruba 5 % obyvateľov krajiny skutočne číta a považuje čítanie za kvalitnú a užitočnú záľubu. V Japonsku to znamená, že zo 100 miliónového národa má 5 miliónov potenciálnych čitateľov. Najprv som si povzdychol, že hej, jemu sa to optimistí, lenže nás je všetkých dokopy len o málo viac ako 5 a pol milióna. Ale potom som si to prehodil na 5 % a vyskočilo číslo 275.000. Čiže dvestosedemdesiatpäť tisíc potenciálnych čitateľov môže vziať do ruky naše básne, poviedky, romány… To už je dôvod na optimizmus!
Knihu som neodložil natrvalo, ale pridal som ju k ďalšiemu obľúbenému čítaniu o písaní, Kingovmu O psaní. Ale o tom niekedy inokedy.
Príjemné čítanie!