V krajine splnených snov

recenze

Koník z Orlanda (1989) 5 z 5 / freejazz
Koník z Orlanda

Každý z nás má nejakú spomienku na detstvo a nedokáže sa s ňou rozlúčiť. Väčšinou ide o niečo tajomné a zároveň radostné, čo nám dodáva silu a chuť do ďalších dní. Niečo, vďaka čomu sa nám naše detstvo vidí neopakovateľne krásne a úplne iné, ako je detstvo našich známych či príbuzných. Niečo, čomu rozumieme iba my.

Predstavte si, že do pokojného mestečka zavíta cirkus. Cirkus so všetkým tým krikom, farbami, hudbou a exotickými zvieratami. Celé mestečko v momente zabudne na povinnosti a tvorí živú slávobránu - veď je tu cirkus. A vôbec nemusí mať nejaké zvučné meno. Stačí, že má klauna, drezúrované kone, medveďa, s ktorým by sa dalo pasovať, možno leva a ešte nejaké exotické zviera. A riaditeľa, ktorý láme všetky európske jazyka, ale aj tak sa s ním nedá dohovoriť.

Presne takýto cirkus prišiel kedysi do Palánku. Prečo do Palánku? Nuž, knihu napísal Laco Ballek a jeho príbehy sa odohrávajú najčastejšie v Palánku alebo v jeho okolí.

Keď už teda cirkus prišiel, treba ho privítať. Chlapi asistujú, čiže prekážajú pri vykladaní zvierat z vagónov a malý chlapec so zvláštnou prezývkou Kávapipi zatiaľ objavil klietku s medveďom. Zdá sa však, že maco je po ceste unavený a nijako nereaguje na chlapcovo oslovovanie a lákanie. Možno, keď na medveďa pokýve prstom...

Medveď rezko vyskočí, chlapec je o prst kratší, jeho divý rev, viac prekvapenie ako bolesť, sa rozlieha celým Palánkom a spôsobí, že sa pri ňom splaší vzácny kôň, zlatý kôň, ktorý akoby prišiel z rozprávok. Pošmykne sa a zraní. Riaditeľ ho odsúdi na bitúnok a do salámy alebo ako potravu pre ostatné cirkusové zvery, lenže kde sa vzal, stál tu odrazu mestský smetiar, ktorý koňa kúpil.

A to sme stále iba na začiatku príbehu.

Laco Ballek je veľký spisovateľ a napísal veľa krásnych kníh. Určite ste už počuli o jeho Pomocníkovi (možno ste videli aj film) alebo Agátoch, či poviedkach z knihy Južná pošta či Biely vrabec. Koník z Orlanda je však trochu iný, je určený pre deti. Keď som si ho prečítal, skonštatoval som, že deťom sa určite bude páčiť, ale dospelí čitatelia mu budú rozumieť.

Prosím? Neveríte? Tak si knižku prečítajte!

P.S.: Myslíte si, že Kávapipi je Laco Ballek?

1987
19.02.2018

Hm, opat zaujimavy tip. Ani som netusil, ze Laco Ballek pisal aj "knihy pre deti". Na obale je krasna ilustracia, predpokladam, ze obrazky su aj vo vnutri knihy.