Novodobí pašeráci lidí

recenze

Třináctá oběť (2019) 5 z 5 / davidurban1973
Třináctá oběť

Román Třináctá oběť je čtvrtou česky vydanou knihou britského autora Tony Parsonse, v hlavní roli s detektivem Maxem Wolfem.

Děj románu začíná ve chvíli, kdy mladá dívka ze Srbska nastupuje do chladírenského náklaďáku plného dalších žen ze zemí zmítaných válkou a bídou, a stejně jako ony, věří, že na konci strastiplné cesty vystoupí v Londýně, kde začne její cesta k lepšímu životu.
Neprozradím nic tajného, když řeknu, ze nezačne.
Nákladní vůz je odstaven v čínské čtvrti v Londýně a na scénu se dostává detektiv Max Wolfe se svými kolegy, aby vyšetřili případ dvanácti mrtvých žen s třinácti cestovními pasy. Rozbíhá se pátrání po poslední ženě, která možná smrtící cestu přežila, a mohla by policii pomoci s odhalením pachatelů.
Hrdinové příběhu před námi během chvilky rozkrývají svět pašeráků lidí, obchodníků s bílým masem, nucené prostituce a novodobého otrokářství. Zaujalo vás to? Pokud ano, pak nezbývá než si knihu sehnat a do příběhu se začíst, protože víc už z děje prozrazovat nemohu.

Kniha je dobře a svižně napsaná a čte se skoro jedním dechem. Autorova zápletka, cílící na aktuální problém nelegální imigrace a s ní spojeného organizovaného zločinu, je velice pěkně zpracovaná. Vyšetřování případu a práce policie, stejně jako jednání a vykreslení hrdinů, jsou uvěřitelné, realistické a logické. Rozuzlení je zajímavé a původní motivace pachatele rozhodně stojí za zamyšlení. Cesta do pekla je zkrátka dlážděna dobrými úmysly...

Tento román je první knihou, kterou jsem od Tony Parsonse četl, a lituji, že jsem minul předchozí, což musím neprodleně napravit. Autorův styl mi sedl a budu doufat, že nakladatelství Moba vydá i jeho ostatní romány s Maxem Wolfem.
Musim uznat, že je to vynikající kriminální příběh ze současnosti, který vřele doporučuji všem čtenářům detektivek (a nejen jim).

Komentáře (0)

Přidat komentář