Naostrite si kosy, bude zábava

recenze

Smrtka (2018) 3 z 5 / kurama45
Smrtka

Veľmi milé prekvapenie a dôkaz, že literatúra Young Adult pre mňa nie je nadobro stratená.

Dej sa odohráva v svete, kde existuje tzv. Nimbus, čo v tejto knihe (bohužiaľ) nie je čarodejnícka metla, lež digitálna sieť vytvorená ľuďmi, ktorá vie všetko. Doslova. Navyše je neskorumpovateľná a spravodlivá. Čo je samozrejme hlúposť, ale budiž, o to tu totiž vôbec nejde. Popravde je celý svet skôr nepríliš ostro vymaľovaným pozadím príbehu, než krásnym a sýtym okolím.
Skutočný dôraz je kladený na dej a na dvoch protagonistov a to sa Shustermanovi vydarilo. Hlavní hrdinovia sa stávajú učňami jednej smrtky. Smrtky sa v tomto svete, kde už ľudia neumierajú, starajú o to, aby nedošlo k preľudneniu. Znie to strašne, ale v knihe pritom nenájdete žiadnu veľkú a hlbokú etickú polemiku. Pravidlá sú pravidlá, je to v ich svete tak, ako to je a čitateľ jednoducho sleduje zaujímavú cestu dvoch mladých ľudí v divnom prostredí.

Autor je Američan, t. j. samozrejmosťou bola nenápadná zmienka o homosexualite, či rasizme. Človek sa až musí zasmiať, keď číta, akú vedu Shusterman spravil
z genetického profilu ľudí. Väčšiu, než zo samotného zabíjania. O extrémnej proamerickosti Smrtky koniec koncov vypovedá aj nasledujúci odsek:

„Středomerické konkláve je důležité,“ řekl jim smrtka Faraday, „protože obvykle určuje trend pro většinu světa. Existuje rčení: ‚Jak ve StředoMerice, tak na celé planetě.‘
Arcismrtky ze světového konkláve na nás vždycky upírají zrak.“

Veľké plus je, že je tu minimum klišé tohto žánra. Žiadny milostný trojuholník, žiadna revolúcia celej zeme, žiadna hrdinka alá „som obyčajné dievča, ktoré je ale strašne cool a zmení svet“. Zatiaľ. Začali sa totiž objavovať náznaky, že sa to v ďalších častiach zmení :D.
V priebehu deja sa samozrejme vynorí aj antagonista a i keď to spočiatku vyzeralo, že sú v ňom akési svetlejšie záblesky, hĺbka a existujú pochopiteľné dôvody, prečo to celé robí, nakoniec vysvitlo, že nie. Je to bohužiaľ ten typ zločinca „som zlý a nič viac vo mne nie je, haha“. Škoda. Ani by mi to tak nevadilo, keby naozaj zo začiatku autor nenaznačoval, že antagonista nie je až taký plochý.

Najväčšiu slabinu knihy však vidím v nemastnej-neslanej akcii. Slabý opis ma vytrhol z inak zaujímavej a zábavnej knihy. Rowan (jedna z hlavných postáv) je na konci knihy
v podstate neporaziteľný. Zasiahne ho plameňomet, ale ďalšia veta znie, že zdvihne kladivo a zabije chlapíka, ktorý z toho plameňometu strieľa. Ehm… Čo?!
Pokiaľ ide o záver, nepredvídala som ho, no napriek tomu ma nijak nešokoval. Bolo to tak divne zapletené, že som len s miernym zaujatím sledovala, ako sa to rozmotá. Bolo jasné, že to veľmi elegantné nebude. A nebolo. Na druhej strane to nebolo ani strašné. Jednoducho som po dočítaní posledných stránok pokrčila ramenami a povedala si:
„Asi ok?“

A to je vlastne v kocke celý kniha. Asi ok. I keď sa spočiatku zdalo, že pôjde o odvážnu knihu, ktorá sa pustí do náročných tém, nakoniec vyjde najavo, že to až taká odvážna kniha nie je. Občas autor popustí uzdu a púšťa sa aj do riskantných tém, ale nakoniec to vždy len tak nejak naznačí a nič z toho.

Ak však uvážim, že je to kniha pre dospievajúcich, je to jedna z najlepších kníh pre dospievajúcich, aké poznám. Po dlhej dobe ma konečne znovu zaujalo niečo z tohto žánru. Prešla som si anotácie k autorovým iným knihám a zdá sa, že má naozaj skvelú fantáziu a neohrané nápady. Asi ich nikdy nerozvinie až do takej miery, ako by som chcela, na druhej strane som sa pri tomto príbehu strašne bavila.

Smrtka je typ knihy, ktorú čitateľ zhltne za pár dní a nebude ľutovať čas, ktorý pri nej strávi.