Psychologický polotovar

recenze

Jacobova obhajoba (2013) 3 z 5 / kurama45
Jacobova obhajoba

Seriál bol skvelý, bombastický a prekonal všetky moje očakávania. Takže som s (naivným) očakávaním ešte niečoho skvelejšieho a bombastickejšieho vzala do ruky knihu. Žiadne fanfáry však nezazneli. Knihy nie sú vždy lepšie ako filmy či seriály. Zatiaľ čo v seriáli sa človek mohol s hlavným hrdinom stotožniť, ľutovať ho a fandiť nielen jemu, ale aj celej jeho rodine, v knihe mi bolo totálne fuk, ako ten nesympatický povýšenec Andy skončí a ako to nakoniec dopadne s jeho synom Jacobom.
Jedna z prvých vecí, ktorá mi udrela do očí, bol nedostatok zdravého manželského vzťahu. V knihe žiadny nenájdete. Pán právnik tu len donekonečna melie o tom, ako sa jeho manželka Laurie zmenila, zostarla, doslova zoschla a utrápila sa, o tom, ako to už nie je tá stará Laurie, ako ju už „asi“ nemiluje. Aj by som si povedala: „Ok, je to smutné, ale čo už, niektoré vzťahy sú také“, ale nie. Pán právnik totiž zároveň z ničoho nič, občas doslova z vety na vetu, obráti kartu a zrazu už svoju ženušku znovu miluje a všetko je v pohode. A toto sa tam opakovalo od začiatku až do konca knihy. V jednu chvíľu si je istý, že sa rozvedú, v ďalšiu majú podľa neho stabilný vzťah. Psychologičku nepotreboval jeho syn Jacob, ale on.

Hlavná dejová línia bola zaujímavá, príbeh, ktorý sa odohrával v minulosti sa striedal so súčasným vypočúvaním Andyho. Čitateľ pritom nevie, prečo sa to súčasné vypočúvanie vôbec deje. Toto striedanie dejových línií a tajomno dodali knihe na dynamickosti a to sa mi veľmi páčilo. S tempom kniha naozaj žiadny problém nemá a mohla by stáť príkladom iným románom.
Už menej sa mi páčil jazyk, akým je napísaná. Autor rozoberá ťaživú psychologickú tému, ale je to písané strašne chladne, akoby mi to ani nerozprával jeden z hlavných aktérov Andy, skôr som mala pocit, že čítam súdnu správu. Viac než ako psychologický román mi to pripadalo ako nezvyklý triler.

SPOILER
Napriek tomuto všetkému by som knihu určite odporúčala… Nebyť tých nelogickostí. Tak napríklad, keď sa Andy dozvie, že sa k vražde priznal Patz (jeden úchylák), má doslova lukulské hody a vytešuje sa, že to je pre Jacoba ešte lepšie, než keby ho súd vyhlásil za nevinného, takto vraj nezostanú žiadne pochybnosti o jeho nevine. Avšak už o pár strán neskôr vrieska na svojho otca, že to je strašné, lebo tým bol Jacob pripravený o očisťujúci rozsudok a do smrti sa nezbaví podozrenia. Aha, ok…
Takýchto perličiek tam bolo bohužiaľ viac. Andy v priebehu vyšetrovania zistí, že jeho syn napísal fantáziu opisujúcu celú vraždu a vyvesil ju na internet. Na moje prekvapenie to Andymu veľmi žily netrhá. Vraj to nevadí a na príbehu nie je nič usvedčujúce. Dokonca o ňom ani nepovie Jacobovmu obhajcovi. Obžaloba však tento príbeh odniekiaľ vysnorí a ukáže ho počas súdu. A viete čo? Viete čo?! Zrazu je to podľa Andyho dôkaz, pre ktorý určite prehrajú a robí z toho veľkú drámu.
KONIEC SPOILERA

Takže v skratke. Kniha je akýsi polotovar. Tvorcovia seriálu odstránili všetky problematické časti, rozpracovali hlbšiu psychológiu postáv a zamiešali do toho väčšiu štipku napätia. Na jednej strane škoda, že je táto kniha taká, aká je, na druhej strane vďakabohu za to, že sa mohla stať predlohou fantastického seriálu.