Město v hávu temnoty

recenze

Za dveřmi tma (2021) 3 z 5 / a.k
Za dveřmi tma

V malém městečku Whistling Ridge v Coloradu zmizí sedmnáctletá Abigail. Byla se svou kamarádkou Emmou na večerní párty u táboráku, ale domů už spolu neodešly. Emma byla poslední člověk, který Abigail viděl mizet s neznámým chlapcem mezi stromy. Teď ji sužují výčitky, že svou kamarádku nechala v lese, ale i hněv a pochybnosti o sobě samé. Je odhodlaná za každou cenu zjistit, co se Abigail skutečně stalo.

Zatímco policisté pročesávají les s obavami, co tam všechno můžou nalézt, místní komunita je plná různých domněnek a spekulací o pozadí zmizení děvčete. Ne jednoho už napadlo, že Abigail v dysfunkční rodině nedokázala déle snášet násilnického otce a zkrátka utekla. Je tu ale stále možnost, že dívku někdo unesl, nebo je již dávno mrtvá.

Zápletka je výborně rozehraná a okolnosti posledních společných okamžiků kamarádek vzbuzují ve čtenáři snahu o nalezení té vlastní správné teorie. Zkratkovitý pohled na dny, které následovaly po zmizení Abi, záhy převáží útržkovité vyprávění o obyvatelích městečka. Whistling Ridge rozhodně není místem s přívětivými sousedskými vztahy a je prohnilejší než by si člověk dokázal představit.

Tempo vyprávění je pomalé, autorka dlouho nepřichází s žádným překvapivým zvratem či zjištěním, přeskakuje mezi postavami i v čase a jediné, co čtenář podvědomě cítí, je dojem, že každý z tohoto městečka skrývá nějaký zlověstný skutek. Právě to natahování a absence jakéhokoliv výraznějšího posunu mi zprvu dělalo velký problém. Po dobrém začátku přišlo nezáživné dlouhé čekání, které ale dokázala autorka odměnit velmi výživnou druhou polovinou. Protnutí životních osudů obyvatel městečka s vynikajícím zachycením charakterů postav se moc povedlo, i když je plné zla.

Přes velké množství postav si lze snadno udržet přehled a snad každá figura zde reprezentuje to nejhorší, co lidské společenství nabízí.

Román je psychologickou sondou do uzavřené místní komunity a zahrnuje velké množství aktuálních témat. Silně tu pocítíte například rasismus, homofobii, násilí různého druhu nebo třeba náboženský fanatismus. Zdejší lidé jsou plní hříchů, čpí tu nenávist, lži a tíseň.

Hledání odpovědi na otázku „co se tenkrát stalo teenagerce Abigail“ není žádnou klasickou detektivkou, ale společenským románem, který je plný těžkých témat, a čtenář se musí připravit na pořádnou dávku znepokojivého čtení.

Komentáře (0)

Přidat komentář