Je to Lecter, není to Lecter?

recenze

Mlčení jehňátek (2001) 5 z 5 / DraculasLady
Mlčení jehňátek

Mlčení jehňátek a Dr. Hannibal Lecter... Spíše než o něm ale příběh vypráví o mladé studentce akademie FBI Clarice Starlingové. Musím říct, že i když jsem se tomu snažila ubránit, stejně jsem se v průběhu četby s Clarice sžila. Dokonce jsem se přistihla i u toho, že jsem v průběhu svého denního života přemýšlela, jak vyšetřování bude probíhat dál. Nikdy nad knihami které čtu neuvažuji dopředu, aby mě poté jejich vývoj nezklamal. Ale u téhle se to poprvé povedlo.
Dost mi pomáhalo to, že jsem zatím neviděla filmové zpracování, a tudíž jsem nevěděla, jak celý případ skončí.
Vtipné bylo pozorovat dějovou linku, kdy vy jako čtenář už vraha znáte, ale jen pozorujete FBI, jak se na to snaží přijít.
A přitom všem se jim do obličeje směje Dr. Lecter, který zná to jméno, a se kterým sem mimochodem držela také jisté sympatie.

Určitě můžu říci, že knížka se čte úplně sama. Má relativně rychlý spád, ale je třeba, aby člověk dokázal vnímat všechny fakta, která se během vyšetřování vražd Bufallo Billa objevují. Mě to alespoň pomohlo k lepšímu pochopení mentality vraha, který je mimochodem opravdu docela zvláštní případ.

Nechci vám samozřejmě spoilerovat, tudíž z příběhu nic neprozradím. Ale pokud něco můžu, tak jedině to, že vrah bude dopaden, Clarice odměněna a Dr. Lecter zase jednou uvidí hvězdnou oblohu.

"Něco vás probudilo. Co vás to vzbudilo? Něco se vám zdálo? Co to bylo?"
"Vzbudila jsem se do tmy a slyšela křik jehňátek."
"Zabíjeli jarní jehňata?"
"Ano."
...
"Pořád se ještě někdy probouzíte, že? Najednou se vzbudíte do studené tmy a slyšíte křik jehňátek?"
"Někdy."
"Myslíte si, že kdybyste chytila Buffalo Billa a Kateřina byla volná, jehňátka by možná přestala naříkat. Pomyslela byste si, že jsou v pořádku, a přestala byste se v noci vzbouzet do tmy a do pláše jehňátek. Je to tak. Clarice?"
"Ano. Nevím. Možná."
"Děkuji vám, Clarice." Dr. Lecter vypadal podivně klidný.
...
Ale tvář na polštáři zrůžovělá v záři ohně, je určitě obličej Clarice Starlingové, a ona spí tiše a sladce v mlčení jehňátek.

Lathien
27.03.2018