Gertie, osamělá holčička

recenze

Zimní lidé (2017) 5 z 5 / knihamouder
Zimní lidé

Kniha Zimní lidé vás chytí do svých spárů a jen tak vás nepustí. Z jejího sevření se dostanete až po požití poslední kapky příběhu. A i tak o knize budete ještě dlouho po dočtení přemýšlet.

Vstupte do tajemného lesa, na nehostinnou půdu a pusťte uzdu své fantazii. Město West Hall je zahaleno temnotou a podivným zmizením několika lidí. V dávné minulosti došlo dokonce v jedné z místních rodin k tragickým událostem a hrůzné vraždě. Les střeží Ďáblův pařát a s ním i děsivá tajemství čekající na odhalení.

Devatenáctiletá Ruthie žije se svou matkou Alicí a mladší sestrou Fawn na statku nedaleko obávaného lesa. Randí s přítelem Buzzem. Dodržování večerky Ruthie neřeší. Při jednom z pozdních návratů domů čeká na kázání od naštvané matky. V celém domě se svítí, sestra Fawn spí, ale máma nikde není. Kde může být? Máma přeci dům v noci nikdy neopouští. Když se Alice neobjeví ani v příštích hodinách, vypukne velké pátrání sester na vlastní pěst.

Autorka čtenáře nutí přemýšlet, co se stalo. Děj vám nedovolí odejít, dokud neodhalíte pravdu. Kniha však neobsahuje jen jedno tajemství. Po zodpovězení jedné otázky se roztrhne pytel s dalšími dotazy.

Ocitáte se na statku plném rafinovaných skrýší naplněných zajímavými věcmi. Čtenář se sestrami odkrývá jeden úkryt za druhým a snaží se přijít celé věci na kloub. Pátrání otřese Ruthiinou jistotou, kým vlastně je a vrací ji do dávno zapomenutých vzpomínek.
Děvčata najdou prastarý deník Sáry Harrisonové Sheaové. Nalezený deník dá čtenáři možnost nahlédnout do minulosti a dozvědět se, co se tenkrát dělo na statku. Ruthie s Fawn díky deníku a objeveným věcem získají informace, které by jim mohli posloužit k nalezení mámy. Jsou tu však i jiné osoby, které touží po setkání s jejich matkou Alicí. Jsou dívky v nebezpečí? Budou úspěšné v pátrání po Alici?

"Když Martin stál u té vatry a přikládal na ni další a další dřevo, vypadal jako ďábel - obličej mu hrál všemi odstíny oranžové a rudé, byl zarostlý a ve tváři pohublý a propadlý. Nechtěla jsem se na ten výjev dívat, ale nedokázala jsem se odvrátit. Stála jsem u toho okna celý den a sledovala ten nenasytný oheň, jak požíral dřevo i veškeré zbytky naděje, které mi ještě zůstaly."

Už dříve jsem četla knihy s podobnou tématikou a dokonce viděla i pár filmů. A vždy chtíč člověka po nemožném dopadl velmi špatně. Jsou dva světy, které by měly zůstat nadobro oddělené. Pokud se někdo rozhodne porušit křehkou hranici mezi oběma světy, zaplatí za to vysokou cenu on i jeho okolí.

Román je velmi čtivý. Příběh je barvitě vylíčen. Zvolené téma je velice zajímavé. Od začátku vás bude hnát neukojitelná zvědavost. Spisovatelka po celou dobu vyprávění udržuje určité napětí, kdy v několika částech dochází k vystupňovaným akcím. Pocítíte strach hlavních osob v několika podobách, bolest a žal ze ztráty. Čtený text vás několikrát svede z vyšlapané cestičky a vy nebudete vědět, kdo mluví pravdu a kdo lže.
Překvapí vás rodinná soudržnost, touha, chamtivost, spojení dětské nevinnosti se zlem i mysteriózní prostředí.
Příběh sám o sobě není zas tak moc děsivý. Pokud ho však podtrhnete tou správnou atmosférou (sychravé období, večer, samota a ticho), může se stát, že se sblížíte s paranoiou. Pak vás ochromí sebemenší neobvyklý zvuk uvnitř domu i v jeho okolí. Vše si budete vysvětlovat jako paranormální jevy.
Pohled na všeříkající obálku váš stav jen umocní.

Doporučuji fandům dobrodružství, napětí a mystična.

Děkuji nakladatelství Omega za titul Zimní lidé!
Knihu lze zakoupit v knihkupectví Knihy Dobrovský.