Dva světy, dvě kultury … a jedna láska.

recenze

() / Stanka
Dva světy, dvě kultury … a jedna láska.
Romantický příběh Biancy, nejstarší dcery florentského obchodníka s hedvábím, a osmanského prince Amira, je prvním příběhem z cyklu Dcery obchodníka s hedvábím z pera úspěšné americké spisovatelky historických romancí Bertrice Small. Bianca Pietro d´Angelo byla považována za nejkrásnější pannu ve Florencii a nápadníky od ní museli doslova odhánět. Díky Biančině kráse a společenskému postavení, doufala její rodina ve výhodný sňatek. To se jí nakonec splnilo, ale ne tak doslova. Život si s Biancou nehezky zahrál. Musela krýt záda staršímu bratrovi a přislíbit se významnému, avšak zhýralému Sebastianu Roveremu, který jí klidně mohl být otcem. Biance nezbývalo nic jiného než se podvolit vůli rodičům, protože v té době byla láska pojmem vyhrazeným pro básníky a málokdy se vzpomínala v manželských slibech. Ženy se musely vdávat za muže, které skoro ani neznaly a ještě méně milovaly. Po nesnesitelném soužití nakonec Bianca prchla z manželova paláce a ukryla se na venkově. Tam se seznámila se svým princem, a to v pravém slova smyslu. Po Rovereho smrti byla vášeň mezi oběma mladými lidmi jen těžko ovladatelná a i když všechno hovořilo proti této lásce, brzy si padli do náruče. Vztah mezi Biancou a Amirem byl však trnem v oku Biančiny matky, která se ji snažila přesvědčit, že ke štěstí jim nestačí jenom láska. Bianca si však pevně stála za svým.

„Neutekla jsem od Sebastiana Rovereho, jen aby mě násilím přiměli uzavřít další domluvený sňatek, který prospěje všem kromě mě.“

Nakonec je od sebe dokázali nakrátko odloučit, ale ve jménu své lásky si slíbili, že si jeden druhého najde. Amir skutečně přijel, ještě před tím než ji stihli znovu provdat a společně se vydali vstříc nové zemi a nadcházejícím dnům společného života. Ani tam nebyl každý den pouhou procházkou růžovým sadem, ale měli jeden druhého a hlavně se milovali...

Začátek knihy byl na můj vkus až příliš krutý. Přiznám se, že jsem společně s hlavní hrdinkou nenáviděla jejího prvního manžela. Trochu mě zklamalo, že Bianca zprvu nebyla tou silnou ženou, na které jsme v Smalliných knihách zvyklí. Ale po pár kapitolách začal mít příběh ten správný šmrnc. Bianca už nebyla tou poslušnou holčičkou, která při každém tatínkově slově cudně sklopila zrak a přikývla na každé přání. Chtěla být paní svého života a svobodně se rozhodnout s kým a jak ho prožije. Kapitoly o seznamování s Amirem byly vskutku roztomilé – Amirův pes fungoval jako doručovatel milostných psaníček na výbornou. I přes drobné výhrady si příběh o Biance a Amirovi zaslouží mé doporučení. Tato kniha se řadí do mých oblíbených od Bertrice Small a utvrdila mě v přesvědčení, že je autorka skutečnou mistryní ve svém oboru. A příště přijde na řadu další dcera „na holení“– tentokrát se bude hledat vhodný ženich pro Francescu (a již teď si dovolím tvrdit, po tom, co vyvedly obě sestry v Benátkách, že se máme na co těšit).

kniha recenze