Aréna smrti

recenze

Hry o život (2009) 4 z 5 / MilenneWaver
Hry o život

Jmenuji se Katniss Everdeenová a posílají mne zemřít. V troskách bývalé Severní Ameriky se rozkládá země Panem s nablýskaným hlavním městem Kapitolem a dvanácti okolními kraji. Kapitol jim vládne krutou a tvrdou rukou. Poslušnost si udržuje kláním Hunger games - zvrácenou televizní reality show, ve které každoročně jedna dívka a jeden chlapec z každého kraje nedobrovolně bojují o život. Vítězství znamená slávu a bohatství. Prohra znamená jistou smrt. Šestnáctiletá Katniss chce zachránit svou sestru, která byla vylosována, a nabídne svou účast dobrovolně. Dokáže přežít v divočině, když se všichni snaží o to, aby nespatřila další úsvit? Do hry o přežití se přidávají i lidskost a láska. Hunger games začínají…

Katniss a Prim
Hlavní hrdinka knihy je snad ta nejpropracovanější postava, jakou jsem kdy viděla. Katniss v knize hraje velmi důležitou roli- je takzvaný Reprodrozd, znak něčeho, co se bude v dalších dílech vyvíjet. Má vcelku komplikovanou povahu, přesto její myšlenky, vzpomínky a chvíle s určitými postavami (například s její sestrou Prim) jsou vskutku prosycené emocemi a to nyní mluvím o době před arénou. I její minulost je velmi dobře rozepsaná, ze začátku je tam pár věcí a v průběhu, jako byste byli sama Katniss. Mimo jiné má v knize několik zvratů, spoustu napětí, akce a chvíle, kdy nevíte, co se stane…Katniss nemám, co vytknout. Je bez chybičky, stejně jako i jiné postavy a když se to tak vezme- zná ji prostě každý.
Prim je mladší sestra Katniss, v příběhu také hraje celkem důležitou roli, převážně však na začátku (jinde už není). Díky Prim v podstatě nastane ta chvíle, která obrátí Katniss život vzhůru nohama a to neplatí jenom o tomto díle. Je velmi milá, sympatická a řekla bych, že mnoho čtenářů HG si ji oblíbilo. Na rozdíl od své sestry je „slabá“ a nepříliš odvážná, avšak kvůli okolnostem světa není divu. Obě dvě hrdinky bych řekla, že jsou založené na stejném základu, ale jinak jsou rozdílné.

Peeta a Hurikán
Peeta, hrdina, kterého potkal stejný osud jako Katniss a oba je tím znovu svedl dohromady. Stejně jako u Katniss i Peetův příběh a minulost se v průběhu děje odhaluje a uvádí vše na pravou míru. Jenomže u Peety je těžké říci, co má v plánu. Jeho udělala autorka uzavřeným a tajemným, kdežto z Katniss šlo číst jako z otevřené knihy. Nevím proč, přesto jsem si za celou knihu Peetu neoblíbila a mám raději Hurikána, vedlejší postava, která je na tom stejně jako Prim. Peeta celkově…má v příběhu nejistou roli a jak už jsem říkala, je těžké říct, jaký skutečně je. Ale díky němu se v knize udělá pár věcí, které mírně pootočí průběh knihy.
Hurikán je má velmi oblíbená postava (dalo by se říci, že více než Katniss) a bohužel, k mému zklamání si s ním autorka moc nepohrála. Nevyčítám jí to, avšak Hurikán je příjemným kořením knihy a nutno dodat, že i on bude na začátku jednou z věcí, která bude mít emotivní nádech.

Děj
Dystopický svět Hladových her je velmi zamotaný, hladovějící a brutální. Poté, co se Severní Amerika rozdělila na Panem- kontinent, kde jsou jednotlivé kraje se celý svět pro lidi změní. K tomu připočítejte fakt, že proběhla vzpoura a vznikly Hunger Games- hry, které měly připomínat trest za všechny hříchy, které kraje spáchaly. Hlavní hrdinkou je v našem případě ne moc výrazná, odvážná a hlavně svá- Katniss Everdeenová, dívka, která má ve vínku vše, co dříve byl Panem převrátit vzhůru nohama. Už začátek sám o sobě začíná velmi dobře- stručné uvedení do situace, pomalý rozjezd a netrvá dlouho a máte první zvrat, který ovlivní, jak tento, tak i další díly. Pro Katniss nastává peklo na zemi, boj o přežití a k tomu se i setkává s někým, kdo byl jednou malou součástí její minulosti. Ději nechybí propracovanost, přesné načasování, akce a napětí. Ke všem bonusům, zvratům a překvapením navíc připočítejte sympatické a velmi dobré postavy a vznikne vám tato úžasná kniha, jež je nejlépe napsaná dystonie, jakou jsem kdy četla.

Můj názor
Kniha rozhodně nebyla špatný tah. To ať nikoho ani nenapadne. Autorka musela strávit valnou dobu nad tím, než vymyslela celé neuvěřitelně velké okolí, vyhrála si s ním, k tomu postavy-jejich minulost, role v příběhu a na závěr samotný děj u kterého si vůbec nemůžete být jistí, jak dopadne. Kniha je zázrakem dnešní doby. Nevím, co jsem si na ní oblíbila nejvíce, všechno má svůj vlastní charakter a i když je kniha poněkud drsnějšího rázu, nechybí ani příležitostná romantika. Nadchne, jak náročné tak i nenáročné čtenáře a věkové rozmezí není rozhodně dané. Nemám k tomu, co dodat, prostě doporučuji a knihu si přečtěte. Nedivila bych se, kdyby ji valná většina už četla- kniha je hodně známá, ale ti kdož jste se k ní nedostali- styďte se. Ani nevíte, o co přicházíte.