Anna Klévská

recenze

Anna Klevská: Královna s tajemstvím (2019) 5 z 5 / JK96
Anna Klevská: Královna s tajemstvím

Anna Klévská je již čtvrtou ženou Jindřicha VIII. Příběh začíná jejím mládím v Německu a její láskou k bratranci Ottovi. Intriky lorda Cromwella ji však dostanou až na anglický dvůr. Tam její radovánky na určitou dobu končí, neboť její vzhled připadá nedávno ovdovělému králi poněkud popudlivý. Není to však jenom její vzhled, co královi vadí, ale i určitá nevyřčená věc dob minulých, která poznamenala annino tělo. Anna proto žije ve velkém strachu o svůj život, který se zakládá na nelítostném osudu jejích předchůdkyň. Avšak nic není tak horké, jak se na první pohled zdá. Král si Annu velmi zamiluje a má ji rád jako svou sestru, ale ne již jako manželku. I přes to, že se musí vzdát koruny, nikdy úplně nezavrhne svou lásku k Ottovi, který ji provází celým jejím životem.
Tato kniha mě bavila asi nejvíce ze všech knih, které jsem doposud od Alison Weirové přečetla. Mnozí ji vyčítají její odklon od reality a příklon k fantazii, ale na obhajobu musím zmínit, že i již zmíněná fantazie je podložena dřívějšími domněnkami a spekulacemi, které kdysi visely ve vzduchu a jsou to ony spekulace, které dělají příběh mnohem pikantnější.