Úsvit nadácie přehled

Úsvit nadácie
https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/528071/bmid_usvit-nadacie-6575ffeb947c0.jpg 4 426 426

Nadace / Nadácia série

< 7. díl

Posledný román najkultovejšej sci-fi série všetkých čias. Siedmy, záverečný diel najlepšej žánrovej série všetkých čias Nadácia. Kultová sci-fi séria vychádza v novom slovenskom preklade pri príležitosti stého výročia narodenia autora Isaaca Asimova. Hari Seldon sa usiluje zdokonaliť svoju revolučnú teóriu psychohistórie a zabezpečiť ľudstvu miesto medzi hviezdami, zatiaľ čo sa veľké Galaktické impérium zmieta na pokraji apokalyptického kolapsu. Seldon a všetko, čo mu je drahé, sú len pešiaci vo víre bojov o nadvládu. Kto dokáže ovládať Seldona, ovládne aj psychohistóriu – a zároveň s ňou budúcnosť galaxie. K tým, ktorí sa snažia premeniť psychohistóriu na najväčšiu zbraň, akú človek pozná, patria politický demagóg so slabou vôľou, cisár Cleon I., a nemilosrdný vojenský generál. Hari Seldon musí v poslednej službe ľudstvu zachrániť svoje životné dielo a nájsť jeho pravých dedičov. Hľadanie sa začína u jeho vlastnej vnučky a prináša sen o novej Nadácii. Séria Nadácia je základným kameňom moderného sci-fi žánra a dnes je považovaná za klasiku svetovej literatúry. Predstavivosť Isaaca Asimova stvorila mimoriadny svet a pretransformovala sci-fi literatúru do podoby, ako ju poznáme dnes.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Lindeni
Originální název:

Forward the Foundation , 1993


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Úsvit nadácie. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (36)

n.ezn.amy
15.03.2024 5 z 5

Epické završení fenomenální série Nadace. Poslední román, ve kterém se opět vrátíme na planetu Trantor, pojednává o konci života zakladatele Nadace Hariho Seldona, který se marně snaží zastavit úpadek společnosti. Fantastické zakončení, ve kterém se spojí všechny nitky z předchozích románů a vše do sebe naprosto zapadne. Asimov stvořil své alter ego, které došlo ke svému konci jako sám autor dopsáním této knihy. Já prostě tuhle románovou sérii miloval a Asimova považuji za jednoho vrcholných představitelů sci-fi.

Slezadav
04.03.2024 4 z 5

Zajímavé pokračování Předehry k Nadaci. Jelikož čtu chronologicky a ne dle data vydání, tak mě hlavní série Nadace teprve čeká. Určitě mě tahle kniha bavila o něco méně, než Předehra. Možná proto, že se nejednalo o souvislý příběh, ale spíše kapitoly ze života Hariho Seldona. Mezi jednotlivými kapitoly byly dost velké časové posuny a někdy dokonce i v rámci jedné kapitoly skoky tam a zpět, z čehož jsem byl chilkami trochu zmatek. Jednotlivé epizody byly natolik krátké, že spousta postav se nestihla rozvinout a působila poměrně ploše. I přesto se však jednalo o zábavné čtení s poměrně silným zakončením. Dávám mírně slabší 4* a určitě se těším na hlavní sérii.


Luigi1
26.11.2023 5 z 5

Tato kniha se moc povedla doporučuji

všechny komentáře

Související novinky (1)

Dceřina kletba, Šeptající mrtví a další knižní novinky (5. týden)

28.01.2024


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy. Přidejte citát.


Kniha Úsvit nadácie v seznamech

v Právě čtených8x
v Přečtených709x
ve Čtenářské výzvě14x
v Doporučených41x
v Knihotéce285x
v Chystám se číst91x
v Chci si koupit63x
v dalších seznamech3x

Štítky knihy

vesmír chaos lidské rasy

Autorovy další knížky

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992
2009  84%Nadace
1993  88%Já, robot
2009  87%Nadace a Říše
1993  87%Konec Věčnosti
2010  87%Druhá Nadace