SirChico

Přečtené 9Proměna
? - srpen 2022
Proměna 2020, Franz Kafka

Řehoř Samsa prostě nemá svůj den. Prvně zaspí a potom se nemůže přes hromadu nových nožiček a podivný chitinový krunýř vyvalit z postele. Do toho všeho na něho začíná klepat matka, sestra a otec a začnou ho prudit jestli by fakt nechtěl jít hákovat - živil je všechny tak dlouho přece se to teď nebude měnit, NEE? Kafkova proměnu je skvělá klasika. Existencialismus z ní stříká na všechny strany a množství deprese, který autor dokáže nacpat do tak malého prostoru je prostě úžasný. Nezájem rodiny to nějak řešit, postupná ztráta lidství, odcizení a nakonec prostá smrt – je to tu prostě všechno. Život člověka shrnutý do jedné povídky. Místo proměny v hmyz to taky může být “jenom” dlouhodobá nemoc a věřím tomu, že v některých rodinách je výsledek pak stejný jako by se dotyčný proměnil v příšeru. Asi to nebude čtení pro každého, ale Kafka je prostě moje krevní skupina.


Etika
červenec 2022 (02.-11.)
Etika 1977, Baruch de Spinoza

Etika od Spinozy není pro žádný ořezávátka. Benedikt se tady pokouší vysvětlit nejenom podstatu Boha, ale i podstatu celého vesmíru a jak tohle poznání využít v běžném životě. Používá k tomu systém důkazů používaný v geometrii, který je velmi logický a taky velmi nečtivý. Ale když se do toho člověk opravdu ponoří tak objeví zlato a je mi naprosto jasný proč ho například miloval i Einstein, který prohlásil, že jestli Bůh existuje, je to Spinozův Bůh. Za jedno přečtení jsem pobral asi jenom tak deset procent celého díla, hlavně to že Bůh je vlastně všechno. Dle Spinozy jsou totiž Bůh a příroda zaměnitelné termíny. Všechno co chápeme pod pojmem příroda nebo vesmír je Bůh, jsme to my, náš pes, planeta Pluto i případné zelené potvůrky v Alfa Centauri – vše je propojené a vše je Bůh. A protože jsme částí celku tak jsme tím vším ovlivněni a podstata šťastného života je poznání těch vlivů a jejich odpoutání od emocí – afektů. Ano i Spinoza se přiznává, že vychází ze stoiků. No, ale neberte to co jsem tu napsal jako nějaký důkaz, prostě si přečtěte Spinozu, on vám to vysvětlí (nebo co o to alespoň pokusí). Ještě chci pochválit doslov od Pavla Bartoška. Je perfektně napsaný a dá spoustu věcí do perspektivy.


Největší záhady české historie
červen - červenec 2022
Největší záhady české historie 2019, Jaroslav V. Mareš

Jak tady tak koukám na hodnocení, tak vidím že největší výtky mají čtenáři k UFOlogickým kapitolám a duchařinám. Ale pro mě je tohle je zase skoro nejzajímavější část. Je pěkné se dočíst toho že i u nás máme podivná pozorování úkazů na obloze v druhé půlce dvacátého století, kdy probíhal boom v UFO pozorování v USA. Taky je k popukáním, jak se komunistický režim snažil bojovat s poltergeistem – “takhle strašit může leda tak v Americe, ne v socialistickém Československu”. Takže za mě můžu jenom doporučit. Autor prozkoumal a okomentoval třináct různých záhad od požáru národního divadla až po agresivní bludičky z Křemelné. A každá jednotlivá záhada je zajímavá a některé si zaslouží další rozbor a četbu.


Dopisy psané stoikem
červen 2022 (03.-13.)
Dopisy psané stoikem 2018, Lucius Annaeus Seneca

Tak tohle budu trávit hodně dlouho. Dopisy od Senecy jsou velmi zajímavým vhledem do filozofie stoicismu, který by měl být plně přenositelný do moderní doby. Jenže, když to porovnám s deníkem Marcuse Aurelia, tak musím říct že ta aplikovatelnost tady hodně chybí. Seneca nás hlavně kárá - teda kárá Lucila (a vůbec nechápu že mu ještě odpovídal) a říká co všechno moderní společnost dělá špatně a jak je dobrý návrat ke kořenům. Neslyšel jsem to někde? A tyhle ranty o tom že moderní knihy, jídlo a umění je špatné jsem jenom hodně těžce skousával. Taky jde poznat že si ty stoické myšlenky přivlastňuje jak se mu hodí - na jednom místě tě kárá že plýtváš časem svého života na jiné než filozofické knihy a na jiném místě tvrdí, že vůbec nezáleží na tom jak dlouho žijeme, žijeme-li čestně. Takových nesrovnalostí je tam trochu víc, takže Seneca mi chvilkama připadá jako stařík co na trávníku okřikuje omladinu. Ale určitě si tady každý najde to svoje. Pro mě to byla diskuze o smrti, blízkých a i té moji. Seneca docela dobře argumentuje nad marností strachu z budoucna, špatné věci prostě přijdou, není třeba se jich bát, musíme na ně připravit. Tahle emociální připravenost je vlastně podstata stoicismu a taky je to důvod proč mě tahle filozofie zaujala. Měli bysme dokonale poznat naše emoce a pokusit je trochu regulovat, ať jsou v souladu s racionalitou. Takže, určitě jde na tamhle dílku poznat, že je mu skoro dva tisíce let. Takže to chce trochu pochopení, ale Seneca má co říct i modernímu člověku.


Vzpomínka na Zemi
? - květen 2022
Vzpomínka na Zemi 2019, Liou Cch'-sin

Tak jo, nejde to jinak, ale musím to říct. Hlavní hrdinka Vzpomínky na zemi - Čcheng Sin, je hrozná husa, kačena, kráva a každé jiné ubohé zvíře, které je používané pro označení těchhle trubek. V celé trilogii se to hemží přemírou zajímavých postav, které dokáží ovlivnit běh dějin a ať už je jejich motivace jakákoliv tak ve finále dělají všechno v jejich silách pro přežití lidstva. Jo, sice je pravda že všechny postavy jsou podivně emociálně vykastrované, co neumí řešit společenské vztahy, ale na to už jsem si tak nějak zvykl. Oproti tomu Sin je prostě naivní kravka, která prostě nějak existuje nad vším se pouze emociálně rozplývá a na co šáhne to totálně posere. Ale autor je prostě génius protože i trubkovitost Sin je v knížce schválně, což jde plně vyniknout až na konec. (SPOILER) Kdy vyjde najevo, že ať udělá Sin cokoliv je to vlastně jedno a vesmír umírá. (KONEC SPOILERU). Jinak jako poslední díl trilogie je tahle knížka perfektní. Příběh se kompletně uzavírá a nakonec dostaneme i malinkou nadějí že někdy, možná na konci vesmíru, dostane život další šanci. Liou Cch’-Sin tohle měl promyšlené už od začátku a jeho fantazie je fakt bezmezná. Takže za mě plných pět, i když lehce depresivních, hvězd.


Problém tří těles
? - duben 2022
Problém tří těles 2017, Liou Cch'-sin

Problém tří těles jsem si nakonec přečetl až teď – ve (skoro) postpandemickém roku 2022 (a na počátku třetí světové války). Propásl jsem teda celý ten hype train s prvním překladem a moje hodnocení přichází trochu s křížkem po funuse. Ale musím teda uznat, že chvály na Liou Cch’-Sin jsou oprávněné. Knížku jsem přečetl jedním dechem a doopravdy mi připomíná staré dobré sci-fi romány Asimova. První začátek knihy je docela brutální – kulturní revoluce v Číně nebyla procházka růžovou zahradou. Trochu mi to připadalo až zbytečně brutální (a to mám rád horrory), ale nakonec se ukáže že to pomáhá postavit do perspektivy motivace hlavních postav. Pomalu, ale jistě se potom kniha přetavuje do detektivního thrilleru a končí jako masivní space opera. Jediné co mě trochu rušilo byla (pro mě) neuvěřitelná motivace hlavních postav. SPOILER - Nějak nevěřím tomu, že by první výspu proti-lidské organizace tvořili vlivní lidé a intelektuálové. Někomu musí přece dojít, že i když lidská společnost není nejlepší, tak není vůbec žádná záruka, že mimozemská bude lepší. - KONEC SPOILERU Další malou výtku bych měl na velmi uspěchané akční scény, buďto někomu zakroutí krkem anebo roztřelí atomovku(!) a do dvou vět je s veškerou akcí konec. Ale to jsou jenom velmi malé výtky. Jako celek můžu Problém tří těles určitě doporučit a těším se na další díly.


Šprti & frajeři
? - prosinec 2021
Šprti & frajeři 2021, Kristýna Sněgoňová

Šprti a frajeří, středoškolský muzikál, kde frajeří jsou dvoumetrové slizké potvory a šprti jsou parazitické svině. Třetí díl Legie si udržuje docela vysokou kvalitu. Příběh je zajímavý a postavy žijí svým životem v tomhle se mi zdá Sněgonová lepší – postavy se (v rámci pulpové akční vražďárny) chovají docela přirozeně. Ale, akční části jsou docela nepřehledné a chybí jím Kotletovské hektolitry krve. Nicméně, jako celek to je pěkné tříhvězdičkové odpočinkové čtení a docela se mi libí kam se oba autoři vydali. Jedinou výtku mám ke zmrdovy Lyodovi, někteří lidé si nezaslouží druhé, třetí ani čtvrté šance. Kapitán Moravec pořád básní o záchraně všech lidí, ale vůbec neřeší že pokaždé když pomáhá Lyodovi tak u toho ohrožuje zbytek svojí posádky. A celá ta linka, že Lyod to dělá jenom aby přežil taky není dost věrohodná.


Amanda
? - prosinec 2021
Amanda 2020, Kristýna Sněgoňová

Řekl bych že se tahle nová série od Kotlety a Sněgonové pěkně rozjela. První díl byl nadprůměrnou Kotletovkou - tj. napěchován akcí, drsnými hlášky i vtipem a druhý díl vůbec v ničem nezaostává. Možná bych si i dovolil říct že se mi líbí trochu víc.Postavy jsou jaksi více vyrýsované a příběh komorně zajímavější. Legie má teď moji plnou pozornost a doufám že si tuhle vysokou kvalitu udrží.


Operace Thümmel
? - prosinec 2021
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Operace Thümmel je další akční jízda od Kotlety. Jako obvykle se kniha čte skoro sama a děj běží dopředu jako dobře namazaný stroj. Moc se mi líbil celý vesmír Legie, který Kotleta se Sněgoňovou vytvořili. A hle, přestože je to jenom část série je to skoro první kniha od Kotlety s dobrým a jenom mírně uspěchaným koncem. Jako obvykle jediná výtky ke Kotletovinám je nedostatečné budování světa a atmosféry, přece jenom akce má přednost. Ale to je spíš výtka ke směru jakým se Kotleta rozhodl vydat, jako autoru mu nic nechybí – je to prostě paráda. Musím močit pro tuto knihu.