pazdy15

Přečtené 179Kladivo Boží
červenec 2022 (13.-26.)
Kladivo Boží 2021, Eric Schumacher

Asi neřeknu nic nového... výborně historicky zpracovaná kniha co se týče kultury a obyčejů. K postavám jsem si sice takový vztah neudělal, každopádně mě příběh bavil a těším se na další díl.


Harry Potter a Ohnivý pohár
červen - červenec 2022
Harry Potter a Ohnivý pohár 2001, J. K. Rowling (pseudonym)


Strážci zákona
červen 2022 (02.-19.)
Strážci zákona 1998, R. Bachman (pseudonym)

Slabší než Beznaděj, nápady a postavy dobré, avšak podobné (i stejné). Na mě to bylo víc neuvěřitelný sci-fi než obvykle. Četl jsem to od půlky zdlouhavě :/


Carrie
květen - červen 2022
Carrie 1992, Stephen King

Tak už chápu proč a jak se King stal tak slavným a úspěšným spisovatelem... Na to, že se Carrie řadí mezi jeho prvotiny, tak je to velice povedené dílo :)


Svůdné touhy
? - květen 2022
Svůdné touhy 2019, kolektiv autorů


Svůdné schůzky
? - květen 2022
Svůdné schůzky 2018, kolektiv autorů


Harry Potter a vězeň z Azkabanu
květen 2022 (12.-29.)
Harry Potter a vězeň z Azkabanu 2001, J. K. Rowling (pseudonym)


Revoluce
? - květen 2022
Revoluce 2021, F. Kotleta (pseudonym)


Underground
duben 2022 (13.-24.)
Underground 2020, F. Kotleta (pseudonym)

Tak zatím jsem to pravý ořechový u Kotlety nenašel. Tím ale neříkám, že se mi jeho psaní nelíbí, naopak je mi sympatické jeho psaní a děj v naší domovině. Každopádně od Undergroundu jsem vzhledem k perfektní zápletce čekal možná víc... pochopte, když je knížka nabušená akcí a napětím, tak mi to dlouhé popisné monology bez přímé řeči trošku kazí a děj zas utlumí. Celkově se mi to ale líbilo, hlavně to hovado v hlavní postavě :))


Ústav
březen - duben 2022
Ústav 2020, Stephen King


Harry Potter a Tajemná komnata
březen 2022 (24.-27.)
Harry Potter a Tajemná komnata 2000, J. K. Rowling (pseudonym)


Údolí
březen 2022 (07.-20.)
Údolí 2021, Bernard Minier

Vynikající - jako všecky knížky od Miniera :)


Beznaděj
únor - březen 2022
Beznaděj 1998, Stephen King

Po delší době jsem byl fakt napjatý, snad se místy i trošičku bál. Skvělý námět, skloubený s mistrovskou schopností Kinga vykreslovat a psychologicky rozebírat, mě zase utvrdil v tom, že můj nejoblíbenější spisovatel je třída ! :)


Harry Potter a kámen mudrců
únor 2022 (14.-19.)
Harry Potter a kámen mudrců 2002, J. K. Rowling (pseudonym)


Zdislava a ztracená relikvie
leden - únor 2022
Zdislava a ztracená relikvie 2007, Vlastimil Vondruška

Pěkná oddechová četba, krásně vykreslený český středověk, sympatické postavy Oldřicha, Diviše a Oty :) Ještě na mě čeká mnoho dílů a opravdu se těším. Doporučuji všem podobným jako jsem já (rozmazlený a velice náročný díky četbě Kinga, Sapkowskeho a dalších...), protože u Vondruškovo knížek vypnete, odpočinete si a pobavíte se.


Elementálové
leden 2022 (11.-17.)
Elementálové 2021, Michael McDowell

Šajze horor... nic moc děj, zamotané postavy a vůbec, bez hlavy a paty. O strachu ani nemluvě.


Spasitel
prosinec 2021 - leden 2022
Spasitel 2021, Andy Weir

Nevím ... vůbec nevím jak začít a nechci tu psát romány, ale A. Weir ví, jak zaujmout!!! Strašně se mi to líbilo, zamiloval jsem si Rockyho, zasmál se a i si pobrečel. Tahle kniha má vše, co si může náročný čtenář přát :) Nejradši bych tu psal, jak miluju Andyho styl psaní, jeho literární niance, chytrost a schopnost vlákat do děje a nepustit - no úplně mi to vyrazilo dech. A už dlouho hledám nějaký bombový a pěkný konec knížek - a našel jsem Spasitele. Marťan, Spasitel... víc takových!!!


Impérium
listopad - prosinec 2021
Impérium 2018, Roman Bureš

Naprosto souhlasím s Jaroiva. Ve srovnání s jedničkou to je docela pokles. Jak akcí a napětím, tak i logikou a chronologií děje. Četl jsem ji asi přes 1 měsíc :( Naopak trilogii jako takovou hodnotím 4 hvězdami. Tu jsem si užil.


Do pekla a zpět
listopad 2021 (19.-28.)
Do pekla a zpět 2021, Jakub Hoza

Přesně jak tady psal Ládja... zklamání, protože hlavní hrdina byl neuvěřitelně overpowered (až nadlidsky silnej, nesmrtelnej). Samý hlášky typu "No jo, na mě nemáte ani ve snu" a "To jste se hošánci přepočítali"... To je prostě na mě moc macho styl, jednoduché psaní. Neříkám, že jsem se nenasmál, některé hlášky byly opravdu povedené. Nicméně styl psaní, absolutně nesympatická hlavní postava a celkově děj se mi prostě nezamlouvaly.


Když teče krev
říjen - listopad 2021
Když teče krev 2021, Stephen King

Nová kniha, nové příběhy, stále stejně kvalitní King. Dokonce zde bude návrat k zajímavé a dobře známé knižní postavě, což mi dost imponovalo. Všechny povídky měly kvalitu a něco do sebe. Hodnotím vcelku povedeně.


Císařovna
říjen 2021 (21.-29.)
Císařovna 2016, Roman Bureš

Parádní pokračování. Jednička o malilinko lepší ale to je skoro zanedbatelné. Kvalitně a poutavě napsaná knížka. Velice mě baví ta pseudohistorie... legionář s kulometem a kevlarovou helmou :D Už se těším na poslední díl.


Svědectví o životě v KLDR
říjen 2021 (17.-21.)
Svědectví o životě v KLDR 2020, Nina Špitálníková

Mě se to moc líbilo - KLDR je velice poutavé téma a zajímavé čtení :)


Dýka s hadem
říjen 2021 (04.-12.)
Dýka s hadem 2002, Vlastimil Vondruška

Tak moc jsem se na tuto sérii těšil. První díl a ihned splněná očekávání. Krásně vykreslený český středověk, pěkný a květnatý text, kde by ani Oldřich z Chlumu nenašel stopu po nudě a marnotratných odstavcích! Nicméně jednu hvězdu přece strhávám - nesnáším opakující se slova a v textu pana Vondrušky snad každý kdo něco pronese nebo prostě promluví tak "BRUČÍ". Zabručel panoš Ota, zabručel velitel Diviš, zabručel.... až mi bručelo v makovici. To je ale jediné co vytýkám (pro někoho to není absolutně důležité). Tak hurá na druhý díl :)


Pátá čtvrtina (11 povídek)
září - říjen 2021
Pátá čtvrtina (11 povídek) 2004, Stephen King

No tedy, tady jsem na rozpacích. Sbírám Kinga už nějaký pátek a v povídkách jsem také sečtený... ale tahle povídková kniha - tedy spíše povídky v ní obsažené - mě nijak výrazně neoslovily. Docela průměrný počin na Mistra. 3 z 5


Propast času
září 2021 (13.-24.)
Propast času 2015, Roman Bureš

Subjektivně shledávám toto úvodní dílo trilogie jako povedené. Děj mě bavil, místy srandovní úlety nebyly přes čáru (alespoň pro mě ne, jelikož celé smíchání všech časových os je samo o sobě úlet) a celkově mě kniha potěšila. I když se to místy podobá YA literatuře (pro mládež), tak Vás sem tam dokáže zaujmout i velice citlivý a skvěle vykreslený moment překvapení, zklamání, naděje a očekávání. S hodnocením si dávám rezervu pro další díly :)


Božská hra
? - září 2021
Božská hra 2021, Danny Tobey


Planeta idiotů
srpen - září 2021
Planeta idiotů 2021, Roman Bureš

TOP !!! Tedy top z české sci-fi literatury, který jsem měl tu možnost číst. Ano - přiznám se, jsem zhýčkaný Kingem, Minierem a jinými - pro mě naprosto bezvadnými - autory, tudíž není snadné ukojit mé literární libido. Pan Bureš sepsal a předvedl něco, co jsem za celou svou čtivou kariéru hledal - a to kvalitní český knižní počin. Nenechte se zmást, určitě neřadím tuto knihu jako jedinou z TOP českých (např. Kotleta, Stehlíková aj.), nicméně mě prostě uchvátila! Uchvátil mě nápad, naprosto originální, neotřelý a prasácky, hovorově uklohněný, prostě jak ti huba narostla tak to tam sázej - a to je pecka! :) Tímhle si mě pan Bureš získal... děj má pěkný příběh, kde Vás provází akce, humor, blivno a ponaučení na každé stránce. Velkým bonusem je znalost českého prostředí pro českého čtenáře, hned je příběh tak nějak bližší a na tělo + politika a různá známá jména (přiznám se, že mě taky dost bavily predikce a fantazie v některých situacích s výhledem do budoucna ČR :D ). Suma sumárum: DOPORUČUJI, velice povedené !


Zkurvenej příběh
srpen 2021 (20.-31.)
Zkurvenej příběh 2017, Bernard Minier

A mě sa to páčilo... slovní spojení "krásně ponurý" - to vystihuje přesně lokaci příběhu a atmosféru děje. A tohle dohromady je doslova pecka. Spolu s akcí, propracovaným příběhem a originální zápletkou tvoří tato kniha nezastupitelnou položku mé Minierovské poličky v knihovně.


Piknik u cesty
srpen 2021 (09.-20.)
Piknik u cesty 2021, Arkadij Strugackij

Velice slušný námět a téma, pro nás postapo hlavy jako dělanej, avšak tý akce tam bylo na mě pomálu. Čekal jsem pecku od který se neodlepím, ale od půlky to jde nějak do kelu. Monology o přemýšlení, hledání sama sebe atd atd. Nicméně je to stále knížka hodná přečtení, je to klasika, bratři !


Povznesení
09. srpen 2021
Povznesení 2019, Stephen King

Docela fajn oddechový čtení :) Malinko dojemný a vcelku povedený.


Vánoční říše
červenec - srpen 2021
Vánoční říše 2013, J. Hill (pseudonym)

Jen se mi potvrzuje, že až nám, nedej Bůh, odejde Mistr, tak zde má velice slušného následovníka :) Moc pěkný a nápaditý příběh ! Akce, spád a napětí skoro celou knížku. Joe Hill se úspěšně probojovává mezi mé oblíbené autory :)


Running Man
červenec 2021 (12.-16.)
Running Man 1993, R. Bachman (pseudonym)

Tak na to že to Mistr údajně sesmolil za 72h je to pecka! Krásně a snadno se to četlo, hodně akce, přímé řeči - a hlavně - Ríšovi prostě musíte fandit, a jste zvědaví, co bude na další stránce :) Konec mi až nápadně připomíná americký rok 2001 (že by se někdo inspiroval?). Povedené.


Vražedná medicína
červenec 2021 (11.-12.)
Vražedná medicína 2013, Naomi Baumslag


Nespavost
červen - červenec 2021
Nespavost 2011, Stephen King

Velice se mi zamlouvá nápad se staršími hlavními postavami. Přirostli mi k srdci a uronil jsem i slzu. Celkově se mi knížka líbila, jen sem tam jsem louskal dlouhé, a ne až tak zajímavé pasáže. Docela zajímavá zápletka - ale rozhodně znám lepší díla a zápletky od Mistra (Pod Kupolí, Řbitov atd.). 3 nebo 4?? Nakonec si ale zaslouží 4 hvězdy :)


Christina
červen 2021 (04.-15.)
Christina 2010, Stephen King

King zase nezklamal. Potěší nás s neotřelou a originální zápletkou, vozem a jeho technickým popisem, který jistě zaujme spoustu technicky zdatných mužů a v neposlední řadě také skvěle psychologicky vykonstruovaným dějem - to je však u Mistra standardem. Kamarádství, obzvláště to nejlepší, není vždy tak neprůstřelné, jak se zdá... o tom Vás dokonce přesvědčí i obyčejná kára - věříte tomu??


Hodina děsu
červen 2021 (02.-03.)
Hodina děsu 1992, Stephen King

Mám od Kinga přečteno habaděj knih a dost povídek. Musím uznat že tahle sbírka mě zaujala moc! Prám a pí Toddová jsou velice povedené, nápadité a zajímavé povídky :) Celkově je kniha sice útlá, přesto nápaditá a kvalitní. Dokonce jsem vnímal i to stáří a překlad, vzhledem k době, kdy knížka v ČR vyšla a bylo to povedené. Moderní retro.


Sestry
květen 2021 (25.-31.)
Sestry 2019, Bernard Minier

Přečteno za pár dní. Pecka děj, má to spád a je to fantasticky a logicky vysvětlené a dává to smysl. Prakticky je pro mě Minier mistr detektivek a předčil mnou obdivovaného A. Olsena. Smekám klobouk.


Černobyl. Historie jaderné katastrofy
květen 2021 (16.-25.)
Černobyl. Historie jaderné katastrofy 2019, Serhii Plokhy

"Tak to bylo ku*va dobrý" řekl jsem si ihned po zaklapnutí knížky. Víc k tomu nemám co dodat. Velice zajímavé a poučné 5 z 5.


Slovácko sa súdí aj nesúdí
srpen 2012 - květen 2021
Slovácko sa súdí aj nesúdí 1987, Zdeněk Galuška


Thor a mocné kladivo Mjölnir
11. květen 2021
Thor a mocné kladivo Mjölnir 2020, Sergio A. Sierra


1