zuzi.kovar zuzi.kovar komentáře u knih

Konflikt Konflikt Michaela Brnková

*** TEXT OBSAHUJE SPOILERY ***

Kniha není příliš dějově obohacená, jde o vzájemnou interakci mezi mafiánským princem a holkou, která chce být jen obyčejnou holkou z ulice, nikoli dcerou jiného mafiánského klanu. Jejich slovní přestřelky byly k pousmání. Ale skutečně věříte, že mafiánští bossové se nezajímají o nic jiného než o všední věci? Jednání zahrnují jen cestu do otcovy pracovny a říct schvaluji či neschvaluji tuto akci? Nějaká přiměřená míra násilí v knize je, ale vždycky nám je předkládáno, jak chudinka Nero nikdy střílet nechtěl, ale musel, jak všechno dělá z ušlechtilých důvodů. Takže mafie je sice špatná, ale jejich členové jsou vzory ryzích lidských povah?

Elisa se vydělí z rodiny, pro niž dělala účetnictví, takže smrt zjevně nezasluhuje, zatímco Eileen byla mrcha, protože otcovy obchody vedla. Elisa se po jednom nevydařeném vztahu psychicky propadne – jako pardon, ale věděla, že žije v rodině mafiánů, ne? A že jejich životy obvykle nebývají dlouhé a krásné? Buď chcete prachy a luxusní život, anebo prostě chudobu a čest. Elisa sice odejde s Nerem do Evropy pod pohrůžkou, ale když je vzápětí její rodina vystřílena, tak je jí to v podstatě jedno? Několikrát opakuje, že sestra a otec byly podrazácké svině. Ale kdyby náhodou se nám to nezdálo, tak nás na konci autorka ujistí, že Eileen měla v úmyslu budoucího manžela zabít. (Anebo taky důvod, jak si ospravedlnit její vraždu.)

Nejvíc mě však šokovala malá Emma, která byla vázaná na své rodiče, které milovala. Po masakru, jemuž byla přítomná a který by stačil zadělat každému dítěti na trauma do konce života (vždyť Maurizio nemůže od 13 let pořádně spát, protože vystřelil na cizího kluka?), se Emma neptá po osudu svých rodičů. Po příchodu do vily ji zajímají dětské filmy, pobyt u bazénu a povídání si se strýčkem Albertem. A Jen, která přijde jako chůva, se nad mafií jen uspěje a pohoda jazz – prostě se nechala zaměstnat mafií a veškerý její život byl od té chvíle růžový protože mafie v této knize je prostě jen směšnou snůškou pár chlapíků s pistolkama.

Nevím, jak dalece se autorka zajímala o fungování mafie. Asi nějak ano, ale kniha je celá o interakci dvou lidí. A představa, že mafiánský princ nemá na práci nic jiného než velebit úžasné křivky své ženy, kterou by ani nepodvedl, kterou nosí na rukou a s níž si čte erotickou literaturu, protože se mu pak líp spí, to je prostě výsměch. Vadí mi celková romantizace násilí, mafiánské bezohlednosti a krutosti a přeměna těchto témat v něco extrémně ňuňavého, růžového, něco, nad čím se máme rozplývat. Pardon, ale ustřelená hlava, pach krve a všudypřítomné násilí jsou pořád tím, čím jsou, navzdory tomu kolika milostnými pravoláskovými scénami je překryjete. Pro mě celkově byla kniha zklamáním.

06.02.2024

Překvapivá fakta o zvířatech Překvapivá fakta o zvířatech Lucy Cooke

Průvodce historií vědeckých omylů, nejen těch skutečných úspěchů. Někdy se člověk pobavil, mnohem častěji zděsil, co jsou lidé za hrůzy a co jsou schopni bezbranným tvorům provádět „ve jménu vědy“. Ani věda ale nemůže ospravedlnit nesmyslné pálení očí, stříhání uší, pitvání zaživa. Je jasné, že na zvířata koukáme prizmatem našich vlastních hodnot, hyeny a mrchožrouti nám přijdou odpudiví, zatímco pandí mláďata naprosto neodolatelná. Pokud jsou zvířata monogamní, máme tendence si je idealizovat, zatímco ty promiskuitní odsuzovat. Zvířecí říše přetéká biodiverzitou, stále máme co objevovat a mnohdy se ještě dnes dopouštíme omylů. Pokud jsou to omyly neškodné jako domnívat se, že vlaštovky na zimu létají na Měsíc, je to ještě v pořádku.

Kniha je ideální pro pobavení, ale také poučení o jednotlivých zvířatech. Však kdo většinu těchto faktů znal? Já tedy ne, takže za mě je kniha obohacující.

28.10.2023 5 z 5

S kapkou medu S kapkou medu Helena Žáková

Pěkný oddechový příběh, akorát narychlo ukončený. Jsem přesvědčená, že mít tolik stránek jako Saudade a Kdo zastaví déšť, bude kniha naprosto perfektní. takto se cítím ochuzená o závěr příběhu, v němž nechybí romantika, záhada ani cestopisné putování - ideální ingredience románu.

17.10.2023 4 z 5

Pouť k branám Orientu Pouť k branám Orientu Nicolette Havlová

Můj obdiv ke statečnosti Nicolette, která sama vyrazí rovnou do Istanbulu. Musím říct, že kniha je až brutálně upřímná, alespoň co se týče nepříjemných prožitků střevního charakteru. Ovšem myšlenky, které se snaží knihu duchovně povznést, zavést nás do samotného nitra, působí dost rušivě - a v cestopisu bych si je odpustila. Naopak zde chybí fakta o místech, zvláštnostech jednotlivých zemí, střety s jinou kulturou.

Pokud máte možnost vydat se na přednášku, slečna jich pořádá poměrně dost, vřele doporučuji. Na videích lépe vynikne psychické rozpoložení v daný moment, což v knize vůbec není. Přednáška je navíc naprosto famózně zpracovaná a slečna velmi sympatická. Opravdu vřele doporučuji.

30.08.2023 3 z 5

K(n)oření života K(n)oření života Miloš Knor

Ve své knize se populární komik snaží o vtipná vyprávění. Já mohu za sebe říct, že mi glosy až tak vtipné nepřišly. Poznamenává je smutné období covidu, kdy umělci nemohli vystupovat a byli nuceni sedět doma na zadku. Mnoho z nich se proto vrhlo na psaní knih. Za mne by této knize spíše seděla audiopodoba, vyprávěnky ze života s prostinkými obrázky bez typického projevu Miloše Knora tolik netáhnou a nepřipadají vám ani vtipné. Kniha má velmi příjemný vizuál a je natištěna snad na nejlepším křídovém papíře, což bych chápala, kdyby byly součástí fotografie, ale ty tam nejsou. Knihu jsem navíc zaznamenala jen díky knihovně, jinak o ní nevím. A kdybych ji nečetla, taky se nic nestane.

17.08.2023 3 z 5

Dětem Dětem Zdeněk Svěrák

Naprosto úžasná publikace.

15.08.2023 5 z 5

Všechny tvoje lži Všechny tvoje lži Harriet Tyce

Kniha se opravdu velmi dobře čte, ale to je asi tak jediné pozitivum. Jinak je to příběh nekonzistentní, dvě nekorelující linie příběhu, z nichž ani jedna nemá uspokojivé vyústění. Sadie jako advokátka zcela selhává. Na konci by měl příběh gradovat, no u mne spíš zájem opadal. Takový tuctový thriller. Neurazí nenadchne.

06.08.2023 3 z 5

Sněhulčiny Vánoce Sněhulčiny Vánoce Kristen McKanagh

Co mi na knize upoutalo? No jasně, že úžasná obálka s překrásným kotětem s modrýma očkama na obálce. Ta vypadá tak nádherně vánočně, třpytky házejí odlesky a příběh slibuje vánoční romantiku, stromek, koledy, pokoj, mír a pohodu. Kdo by si přál víc? V podstatě jsem nečekala žádný velkolepý příběh, promyšlené zápletky, jen klišé – pár, který se nemusí a přesto se během Vánoc dá dohromady. A k tomu dopomůže jedno malé nezbedné kotě. Jenže to mi nikdo neřekl, že to kotě bude přemýšlet jako člověk a jediné, co ho bude zajímat, bude ocicmávání se hlavních hrdinů. Když už hlavní protagonisti poněkolikáté snili o líbání toho druhého, měla jsem sto chutí vletět do příběhu, zatřást s nimi a zvolat: „Tak už to konečně udělej, ty d**ile!“ Skutečně takto silné emoce ve mne kniha vyvolala, oba si pořád přejí se líbat, sní o líbání, ale všeho všudy se políbí tak třikrát. Knihu jsem si nakonec musela dávkovat, trvalo mi dva týdny ji přečíst a nakonec jsem se rozhodla o jejím vyexpedování, což je mi kvůli té obálce moc líto. Původně jsem totiž doufala, že se stane přesně tou knížkou, kterou si ráda přečtu každé Vánoce znovu a znovu.

06.01.2023 3 z 5

Záhadný Kaspar Hauser Záhadný Kaspar Hauser Terry Boardman

Kniha je to jistě zajímavá, ale neshrnuje základní fakta Kasparova života. Předpokládá znalost anthroposofie, okultního myšlenkového proudu, z něhož vychází, i kompletní znalost Kasparova života a charakteru. Poté dává do souvislostí jednotlivé dějinné události, příčiny a následky – a to nejenom fyzické, ale především ty v duchovní sféře. Hodně se zabývá tím, co by mohlo být, kdyby Kaspar nezemřel, co možná mohl ovlivnit. Pravdou je, že nejspíš jeho postava zůstane jednou z nejzáhadnějších v dějinách. Tato útlá knížka se četla dost složitě – jak už to u filozofických děl bývá. Některé pasáže byly zcela mimo mé chápání, zdá se mi, že s Kasparem pojí až příliš nadějí a iluzí o duchovní nápravě lidstva, ale je vůbec možné, aby jich týrané dítě vůbec dostálo? A jak vůbec mohl vyspět, pokud opravdu vyrůstal bez denního světla, bez lidské řeči, vroucího obětí? Celkově mi jeho příběh stále nejde na rozum a ráda bych si o něm přečetla více – myslím o něm samotném. Proč se dneska všude zajímáme o kdejaké vrahy a podlidi, pitváme se jim v mozcích, ale neděláme to samé se skutečnými historickými postavami?

06.01.2023 4 z 5

Gump - filmový příběh Gump - filmový příběh Lukáš Fišer

Od knihy jsem čekala víc než jen samotný scénář. Příhody z natáčení, rozhovory s lidmi podílejícími se na filmu, herci, představením společností, které se zabývají pomoci pejskům. De facto celá kniha je jen scénář, který je naprosto zbytečný, pokud člověk film zná. A kniha je vytvořená pro fanoušky filmu, člověk tudíž očekává více bonusového materiálu. Toho se ale žalostně nedostává.

03.11.2022 3 z 5

Tři dny do pekla Tři dny do pekla Heather Chavez

Ani po dočtení mi to celé nedávalo smysl.

26.10.2022 2 z 5

Panny Panny Alex Michaelides

Velmi svižné čtení, děj odsýpá. Ale nějak se nemohu shodnout s komentáři, které tvrdí, že byl konec nečekaný. V podstatě mi napadla jediná osoba, která za vraždami stojí. Nenapadal mi důvod, ale říkala jsem si, že budu zklamaná, když to ona osoba na konci bude. A ona bohužel byla. Takže žádné velké odhalení a wow efekt se nekonal. Mlčící pacientka byla pro mne velkým překvapením a na konci jsem zůstala doslova s otevřenou pusou. Tady ne, přišlo mi to celé dost divné a přitažené za vlasy. Ale líbilo se mi, jak autor propojil osud Mariany a Thea Fabera z první knihy. Četla jsem knihu na výletě jako relaxační únik, ani jsem tolik nedávala pozor na děj, možná mi sem tam něco uniklo. Každopádně čtivost se autorovi upřít nedá.
Co mi na knize vadilo, bylo množství zbytečných postav a odboček, které nedávaly smysl. Například Mariana přistihla na hřbitově školníka se Serenou, jak se divoce milují – jako by to byl nějaký rituál. A na konci z toho vyjde akorát to, že to tam autor napsal, aby měl pár stránek navíc, žádné vysvětlení, žádný smysl. Stejně tak Mariana trpí tím, že ji někdo pronásleduje. Opravdu ji někdo pronásleduje nebo se u ní projevuje počínající schizofrenie? Opět žádné vysvětlení. Zbytečná je i postava staré učitelky Clarissy, která překládá texty z řečtiny a nosí v hlavě encyklopedii. Ve výsledku ale má většina postav výplňový charakter. Dokonce samotný kroužek Panny nebyl ani zdaleka důležitý. Celkově mi tato kniha přišla v mnohém nedomyšlená.

02.10.2022 3 z 5

Zvířata také milují - O flirtování, rozmnožování a rodičovství Zvířata také milují - O flirtování, rozmnožování a rodičovství Katharina Von der Gathen

Skvělá kniha, vtipná a poučná zároveň. Klidně bych ji zařadila do školních osnov.

04.09.2022 5 z 5

Prima mazlíček - Příběhy s dobrým koncem Prima mazlíček - Příběhy s dobrým koncem Klára Kotábová

Kniha obsahuje několik psích příběhů vyprávěných očima jejich hrdinů. Nacházejí se zde příběhů pejsků z množírny, z ulice, ale i papírových psů, kteří sloužili svým majitelům jako status, nikoli živý parťák, nebo psi psychicky deprivovaní z neustálé, ale naprosto nevhodné péče svých majitelů. Zkrátka všechny možné způsoby týrání, které si umíme představit, jsou v knize obsaženy. Příběhy jsou to smutné, neboť pejsci podobnou „péčí“ trpěly mnoho let a jsou jí navždy poznamenaní. Všeho všudy by kniha mohla být dobrá, kdyby si s ní někdo dal více práce. Mé výtky nesměřují k obsahu, ale k prezentaci. Už samotná obálka působí neuvěřitelně bulvárně. A komu by se chtělo číst bulvár, že? Já se ke knize dostala v rámci knižní akce, takže mi vyšla na 30 korun, což je směšná částka. Nemá mnoho hodnocení a mnoho lidí se zřejmě nevrhlo k jejímu přečtení. Vkládám to za vinu právě vzezření knihy. Samotný obsah je sice v pořádku, ale jednotlivé ilustrace paní Hrachovcové jsou do knihy vloženy nahodile, právě tak jako samotné fotky. Vůbec neodpovídají příběhům, k nimž se vztahují. Kniha je tak dosti odfláknutá. Vydána jedině za účelem zisku, nikoli za účelem osvěty.

03.09.2022 3 z 5

Z pohledu jezevčíka Z pohledu jezevčíka Frauke Scheunemann

Jednoduchý příběh, děj, sem tam humorná příhoda. Ale namísto historek o psím životě se jedná jen o hledání nového partnera. Dialogy jsou velmi kostrbaté, šíleně nepřirozené a o psím myšlení ani nehovořím. Místo jezevčíka mohla autorka zvolit malé dítě a dopadlo by to stejně. Asi tak důležitý je tam ten pohled jezevčíka! Několikrát je zmiňováno, jak je pes z důležitého a významného chovu, ale nikomu nestálo za řeč zmínit, jaký parchant paníček byl, když hodil psa do útulku? Nestálo za to, aby se Carolin dostala k psovi přirozenou cestou jako třeba odpověď na inzerát? Pak by zřejmě nebyla tak svatá, ochraňující a milující panička… Nebavilo mi to vůbec. Neříkám, že to byla hrůza, ale takové nemastné, neslané, nelogické.

05.07.2022 3 z 5

Herzl: Evropský příběh Herzl: Evropský příběh Camille de Toledo

Kniha mě ohromila především svým rozsahem. Jedná se o židovské dějiny v kostce. Když jsem si knihu z knihovny půjčila, myslela jsem si, že se jedná o prostý příběh jednoho člověka, který skončí sebevraždou. Nedošlo mi, kdo je Theodor Herzl a že značná část knihy bude pojednávat o jeho díle. Na komiks obsahuje kniha příliš mnoho textu, přesto si myslím, že zvolená forma je správná. Kdo by četl beletristickou knihu na podobné téma? Zatímco smyšlené příběhy z druhé světové války lákají širokou veřejnost, všeobecné povědomí o Židech a o tom, co to vůbec znamená být Židem, jaksi chybí. Zdá se mi, že v našich myslích je judaismus spojován s druhou světovou válkou a založením státu Izrael. Tato kniha pojednává o situaci evropských Židů na přelomu 19. a 20. století. Kniha byla poměrně složitá – nejen kvůli šíři tématu, ale také střídáním časových rovin. Prolíná se zde osud Ilji Brodského zastupujícího ruské utečence bez domoviny s osudem Theodora Herzla zastupujícího asimilované dobře situované Židy. Kniha rozhodně stojí za nejedno přečtení.

19.06.2022 5 z 5

Kyselé třešně Kyselé třešně Lenka Chalupová

Doufám, že tak příšerně smutnou knihu jako tato zas dlouho číst nebudu.

05.05.2022 5 z 5

Theo se vrací Theo se vrací Joe Garcia

Pravá literární žumpa. Mnoho časopiseckých příběhů seškvařených dohromady postavou věrného psa. Ale ve své podstatě tu o psa vůbec nejde. Autor vždy na pár stránkách rozehraje nějaký nový lidský osud, prošpikuje ho množstvím encyklopedických znalostí- jako by se tak lidi snad skutečně bavili. O psovi se pořádně ani nedozvíte, jak vypadal. Nejsou tu ani pořádně vykreslené příhody, které by vysvětlovaly, proč má Theo svou rodinu tak rád. Pes přemýšlel jako člověk. A do toho všeho tolik gramatických chyb. Záměny s a z, o slovu obětí radši ani nemluvě.

30.04.2022 odpad!

První chyba První chyba Sandie Jones

Dobrý thriller pro ženy. Důvod pro tři hvězdičky je pouze ten, že očekávání jsem měla ještě vyšší. Čekala jsem, že celou dobu budu napnutá, co a jak se děje. Ale bylo to takové plynulejší. Ale dobré, jsem ráda, že jsem si knihu přečetla.

29.01.2022 3 z 5

Dívka A Dívka A Abigail Dean

Ve skutečnosti moc nerozumím výtkám ke knize. Za mne byla skvělá, ačkoli se střídaly pasáže z minulosti a přítomnosti, ale pozornému čtenáři hned došlo, ve které etapě se nachází. Já se neztrácela. Přišlo mi to, jako by skutečně někdo psal vzpomínky, zatímco hlavní děj pomalu plynul. Pravda je, že v knize se toho příliš nestane – nejsou zde naturalisticky popisované hrůzy. Ale zlo je šedé, fádní, plíživé. Nepotřebujete bomby, války a hory mrtvol, aby vynikl skutečný obraz hrůzy. Mě kniha zasáhla. Nechápu, jak někdo může něco podobného udělat vlastním dětem. Nepochybně se ale podobný příběh stal. Jsem ráda, že mě neodradily zdejší komentáře, a knihu jsem přečetla. Bylo to milé překvapení.

17.11.2021 5 z 5