Znedla Znedla komentáře u knih

Zlomená křídla Zlomená křídla Eduard Čejka

Strhující vyprávění o pěti mladých mužích, kteří položili svůj život za svobodu...

Bohužel, jak je zmíněno v jednom z odstavců na konci knihy: "Poválečná doba však přinesla jiné problémy a starosti, než slibovalo opojení z nabyté svobody: rozdělila dokonce na čas i bývalé spolubojovníky proti nacismu. Geografické hranice vyrostli v politickou překážku, nedávná minulost, prožitá na Západě v boji s fašistickým nepřítelem, se ze zásluhy změnila v Československu na krutou přítěž."
A v tom je ten paradox. Naši mladí muži z knihy padli v boji jako hrdinové, zatímco jejich spolubojovníci, kteří se vrátili zpět do vlasti byli v padesátých letech degradováni a ve smyšlených procesech odsouzeni k nesmyslným trestům a posláni do uranových lágrů....

19.05.2018 5 z 5

Lidé z maringotek Lidé z maringotek Eduard Bass (p)

Deset povídek z cirkusového zákulisí, ale tak trochu s jiným nadhledem - s lehkým úsměvem na rtech (...deset let zpátky jsem president klubu atletů John Žižka...) a malou nostalgií ("Láska, můj hochu . . . láska sama není věrná, jako vítr není stálý a oblaka nejsou pevná. Vděčnost, obdiv, úcta, to jsou štítonoši věrnosti, neboť ctnost se řadí k ctnosti a láska není ctnost . . . ")

Nejprve jsem se do knihy nějak nemohla začíst. Mé myšlenky bloudily někam jinam, ale tak od třetího příběhu se vše ustálilo a já dočetla skoro jedním dechem.

09.05.2018 4 z 5

Osada Havranů Osada Havranů Eduard Štorch

Pravěký příběh od Veliké řeky, kde má svou vesnici i slavný rod Havranů...

Velmi poučná a čtivá kniha se zdařilými ilustracemi Zdeňka Buriana.
Ač kniha byla kdysi povinnou školní literaturou, myslím, že jsem jí četla poprvé a byla jsem velmi mile překvapena.
Je to taková "malá klasika pro pamětníky" - kdo by si nepamatoval ve zfilmované verzi pobíhajícího Jirku Bartošku s kožešinou kolem boků :-).

02.05.2018 5 z 5

Čas na lásku Čas na lásku Philippe Hériat

Anežka je daleko od rodiny, která jí kdysi moc ublížila tím, že jí připravila o děditství pro jejího syna.
Nyní žije se synem Renaudem, který pro ní znamená vše a Irmou, mladou hospodyní, která za každých okolností stojí při ní v domě ve Font-Verte. Při své práci dekoratérky potkává trochu podivínského a protivného cestovatele Pavla Groulta, se kterým se sblíží.
Ale je to přeci jen Boussardelová a před rodinou se nedá nikam schovat.....

Moje první setkání s příběhem Anežky. Nevadilo, že jsem začala od konce. Pasáže z minulosti, které bylo potřeba znát autor v rychlosti vysvětlil. Vztah mezi Anežkou a Renadem mi přišel až moc "intimní", mám syny přibližně v jeho věku a jsou věci, které by jsme si k sobě nedovolili - ale jiná doba, jiné prostředí....
I vztah mezi Anežkou a Pavlem měl trochu zvláštní příchuť, ale každý to má prostě jinak... :-)

26.04.2018 2 z 5

Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Všetečný vánoční andělíček a jiné příběhy Margot Meusel

Tři Vánoční pohádky plné andílků, zvířátek, dárečků a spokojených dětí doplněné milými ilustracemi - jen v tom druhém příběhu mi Ježíšek přišel trochu "šmrncnutý" Dědou Mrázem a Santou :-).

Knížečku jsem vzala dětem do čekárny na ORL a přečetli jsme jí celou - já si alespoň splnila další Výzvu 2018 - Kniha s Vánoční tematikou :-).

20.04.2018 4 z 5

Davídkovo léto s dědou Davídkovo léto s dědou Jiří Kafka

Příběh malého chlapce Davida, který prožívá léto u dědy na chalupě a když se mu narodí sestřička, tak i doma v Praze.
Kniha doplněná moc hezkými ilustracemi Marie Lacigové.

Četla jsem dětem před spaním. Zprvu mi kniha přišla zajímavá, pěkný vesnický příběh, který se bude dětem líbit - i toho soudruha machra na pumpy bych skousla. Jenže pak to nějak začalo skřípat, ani nevím proč. No a soudruzi z VB, kteří vzali dědu s Davidem do porodnice a byli z Petrušky tak dojatí, že je pak odvezli i domů přesto, že spěchali na střídačku - to byla opravdu silná káva na závěr :-).
Ale dětem se kniha líbila a to je hlavní - E n k o - l e n k o - t i n t i l a!

20.04.2018 2 z 5

Jedna ze sta Jedna ze sta Lída Merlínová (p)

Příběh o tom, jak chudé nehezké děvče ke štěstí přišlo :-)

Taková malá oddychovka do kabelky.

18.04.2018 2 z 5

Skleněná dáma Skleněná dáma Zdeněk Pluhař

Na jedné straně německá rodina továrníka Wernera a na druhé česká rodina Pernova, v Sudetech těsně před obsazením Československa Němci.

Poutavý příběh,velmi dobře vykreslující charaktery jednotlivých postav a dobu, která byla opravdu velmi složitá.
Napínavé čtení až do konce, který mi ale přišel trochu přitažený za vlasy.

12.04.2018 4 z 5

Křídla pro frajera Křídla pro frajera Zbyněk Kovanda

Příběh patnáctiletého chlapce Bořivoje Sládka, milovníka létání a letadel, proti kterému se v jedné chvíli spikne celý svět.

Kniha určená pro dospívající mládež. Bohužel, vše tak nějak přitaženo za vlasy. Hodný soudruh na VB, hodný vojenský politruk, spolužák, ve kterém se hne svědomí a stane se lepším.....

Jediné, co mě zaujalo jsou ilustrace od Vladivoje Kotyzy (vydání z roku 1978) a také věnování přímo od autora čtenářkám Lidušce a Evžence z 10. prosince 1978.
A pak klasika, za 10,- Kč si Bořek koupil v Jednotě patku teplé sekané, pět rohlíků a kofolu :-)

08.04.2018 1 z 5

Psí život Psí život Ludvík Aškenazy

Soubor pěti povídek o zvířatech a válce.

Aškenazyho jsem četla před lety jako povinnou školní literaturu, věděla jsem, že jeho knihy bývají ovlivněny válkou, ale tohle jsem nečekala. Pohled z úplně jiného úhlu. Povídka Brutus mne naprosto odrovnala, nejen tím, jak dopadla - to tak nějak bylo jasné, ale tím, jak Bruta cvičili....

05.04.2018 4 z 5

Přede mnou poklekni Přede mnou poklekni Bohumil Říha

Příběh milostného vzplanutí Marka z Týnce a Anděly Smiřické v době, kdy se chystá obsadit český trůn Jiří z Poděbrad.

Od Bohumila Říhy jsem četla jen Honzíkovu cestu, vždy jsem ho měla zaškatulkovaného jako komunistického autora - což mi v doslovu potvrdila Hana Hrzalová, takže mne děj knihy velmi mile překvapil.

05.04.2018 3 z 5

Mozartova cesta do Prahy Mozartova cesta do Prahy Eduard Mörike

Taková romantika na Mozartovské téma:-)

26.03.2018 3 z 5

Lucinka Lucinka Ivan Kubíček

Původně jsem po knize sáhla, jako po čtenářské výzvě. Bohužel, Lucinka je šachta a ne postava :-) - ale i tak jsem dočetla.
Nejprve jsem byla dost skeptická, ale nakonec to byl docela čtivý příběh vykreslující padesátá léta na šachtě.

26.03.2018 3 z 5

S Elvírou v lázních S Elvírou v lázních Miroslav Kapek

Lázeňský příběh Bořislava a jeho milé Elvíry.
Milá a vtipná kniha. Tak trochu styl Šimek a Grossmann (i když v tomto ohledu o trochu slabší). Doporučuji vzít si do lázní nebo do čekárny k lékaři (já si jí vzala do čekárny na ortopedii a než jsem se dostala na řadu, tak jsem přečetla skoro 70 stran :-).)

19.03.2018 3 z 5

Svět podle Boba Svět podle Boba James Bowen

Pokračování knihy Kocour Bob. Opět taková oddychovka. Přeji Jamesovi, aby vydržel být čistý a aby si našel pořádnou práci.

16.03.2018 3 z 5

Kocour Bob Kocour Bob James Bowen

Zprvu jsem byla dost skeptická, ale pak jsem se začetla. Jak už bylo psáno níže, je to taková oddychovka s příběhem ze života. Kdyby každá kočka vyléčila jednoho závislého, tak by to bylo fajn :-).

16.03.2018 3 z 5

Třikrát sedmnáct Třikrát sedmnáct Galina Nikolajevna Děmykina

Tři příběhy sedmnáctileté sovětské mládeže, dokreslené jejich charaktery.

V každém příběhu se setkáváme se sedmnáctiletým hrdinou, kterého potká nějaká "nepřízeň osudu". Viktor, se musí vyrovnat s protekcí na vysokou školu o kterou nestál.
Ljuska zase se zákeřnou nemocí.
A Saša s vážnou dopravní nehodou.
A všichni dohromady se vyrovnávají i se světem kolem nich a životem, který vedou...

09.03.2018 3 z 5

Milenci a manželé Milenci a manželé John Updike

Bohužel pan Bech mi nekápl do noty a když už se konečně zdálo, že bych ho mohla vzít na milost, tak jeho příběh skončil...
Povídky o manželství z různých úhlů mě překvapily - hlavně Osiřelý bazén v jehož hladině se vše krásně odrazilo.
No a na závěr trochu zvláštní manželský vztah Joan a Richarda, který jsem nějak nemohla vstřebat. Je proto s podivem, že 2-3 dny po přečtení knihy mi manželé Mapleovi opravdu chyběli.

Moje první setkání s tímto spisovatelem. Některé povídky mě mile překvapily, jiné už jsem zasunula do kolonky zapomenuté :-). Bohužel i ten překlad měl sem tam nějakou mouchu. Ale co mě naprosto uchvátilo jsou Updikeova přirovnání:
...jejich hlavy se k sobě skulily jako pomeranče v pytlíku...
"Brounoc, miláčku", opakoval po ní Bech a chystal se složit své myšlenky do papírové vlaštovky, kterou odpálí z drolícího se okraje vědomí.
Jejich manželství se náhle sesulo jako převislý šlahoun, jehož pozakrytou lodyhu přeťal za svítání starý zahradník.

04.03.2018 3 z 5

Důvěrnosti pod plachtami Důvěrnosti pod plachtami Kerstin Gier

Příběh tří mladých žen, které hledají lásku a dobrodružství a tak se přihlásí do jachtařského kurzu.
Judita má bujnou představivost a už konečně touží potkat toho pravého.
Její sestra Rebeka je šťastně vdaná, má malou holčičku, ale necítí se ještě na to být "usedlou matkou".
A Mila, naprosto naivní "buchta", která je ochotna ve vztahu s Burghartem tolerovat a prominout prakticky všechno.
Je to taková typická kniha devadesátých let - čtivá, občas jsem se i zasmála prostě taková lehká oddychovka (kdyby nebyl začátek února, tak bych napsala ideální k vodě :-)).

06.02.2018 3 z 5

Důvěrnosti z kuchyně Důvěrnosti z kuchyně Anthony Bourdain

Kniha přišla mému synovi jako dárek k hrnci, který si objednal a tak jsem jí vzala jako Výzvu 2018 - Kniha o jídle.
Vtipně a svižně popsané kuchařské prostředí Newyorských kuchyní. 90 % jídel jsem ani neznala :-). Provoz kuchyní mi přišel naprosto úchvatný, ani si to nedokážu představit, že se takhle jede na plný plyn. Jestli jednou budu mít cestu v tyto končiny, ráda bych navštívila restauraci Scotta Bryana, to asi musí být opravdu pořádný gurmánský zážitek :-).

05.02.2018 4 z 5