zipporah zipporah komentáře u knih

Lekcia od princeznej Lekcia od princeznej Jana Benková

Tie staršie knihy mi až tak nesedia a mám alergiu na slovo "baba" a všetky odvodené slová z tohto pojmu, ktorý má vskutku podradný význam. Myslím, že pohľad na muža, ktorý vás osloví pojmom "baba" alebo "kočka", je viac-menej poľutovaniahodný. No čo čakať od tejto doby, ktorá stratila veškerý vkus a kultúru vyjadrovania. Kedysi to bola doména teenagerského slovníka, dnes bez problémov jazyk pomaly 50tnika :D

14.06.2023 1 z 5

Byliny Byliny neznámý - neuveden

Ruské byliny sú cenným dedičstvom. Nemám taký prehľad o starých mestách, no už si budem pamätať, aké staručké mestá sú Halič a Novgorod. Čo som si všimla na štruktúre bylín, je opakovanie slov, viet, s tým som sa teda ešte nestretla v takej vysokej frekvencii, čo mi však neprekážalo v čítaní. Akurát pri dvoch som mala pochybnosti, či som pretočila stránku :D Túto knihu by som aj rada vlastnila, má pekné ilustrácie. Teraz už viem, ako vznikol Dunaj:) Najväčšími hrdinami sú Iľja Muromec, Aľoša Neviemakyč:D a Dobryňa Nepamätovič:):) Ambiciózne ženy a feministky určite poteší, že jedna bylina je o odvážnej žene, ktorá získala späť uväzneného muža vlastnými výnimočnými schopnosťami. O ženách sa v takom starom literárnom svete píše skoro ako o rovnocenných bytostiach napriek patriarchii a to typickým ruským vkusným štýlom, v ktorom cítiť úctu a rešpekt voči ženám. Zaujímavé je aj zistenie, že častým dejom bylín je posed na hostine ako v karčme s Voloďom kniežaťom, a na tejto hostine figuruje samoľúbosť, vystatovačnosť. Porozmýšľajte koho...

08.06.2023 5 z 5

Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Gróf Montecristo I. (trojzväzkové vydanie) Alexandre Dumas, st.

Dumasovka dumasovská:) Výborné čítanie, väzenie som prežívala s budúcim grófom, dávala som tipy, koľko to bude času, ale neprezradím a tip bol nesprávny :D Atmosféra super, dialógy francúzskej smotánky - azda to je najväčšia doména Dumasa. Cítim, že druhý diel bude v tomto smere silnejší.
Prihadzujem pár citátov, ktoré sa mi páčili:

V politike, môj drahý, vieš to predsa práve tak dobre ako ja, nie sú ľudia, ale myšlienky, niet citov, ale sú iba záujmy, v politike sa nezabíja človek, ale odstraňuje sa prekážka, to je všetko.

Vždy som sa väčšmi bál pera, fľašky s černidlom a hárka papieru, ako šable a pištole. Caderousse

Nešťastie prehlbuje ľudský um. Väzenie ma donútilo sústrediť sa na jeden bod a vypäť všetky svoje schopnosti. Zrážali sa v úzkom priestore, a ako vieš, zo zrážky mrakov vzniká elektrina, z elektriny blesk, z blesku svetlo.abbé Faria

17.04.2023 4 z 5

Bájky Bájky Jean De La Fontaine

Môj obľúbený príbeh o dvoch hrncoch sa zjavil aj v tejto zbierke. Vyplýva z neho toto:

"Múdry hneď z toho pochopí:
so seberovnými sa dajme dokopy.
Inak z nás, ľudia slepí,
odrazu budú črepy."

Tak pozor, aby sme raz nezazreli v zrkadle črepy.

10.04.2023 5 z 5

Čas prílivu Čas prílivu Agatha Christie

Zvláštne na tej knihe je vylepšená atmosféra, opakované pripomienky o ľudskej chamtivosti, tá sa ozaj hemží knihou v monológoch, výkrikoch, myšlienkach, v opisoch... Decentne dráždi drobná romanca ako bozk od Agáty pre čitateľa, no záver? Fúha, taký ten fackoidný. Ani mi tak neprekáža to, že som neuhádla moje prekombinované vyfantazírované tipy vrahov (rátala som s dvoma ľuďmi) ako to, že sa mi to rozlúštenie a ešte aj záver romance zdal slabý a o ničom. Určite tento príbeh nepatrí medzi top, ale oplatí sa prečítať pre atmosféru jednej rodiny v kríze. Keby sem došiel na návštevu mimozemšťan a poprosil ma o stručnú definíciu ľudskej povahy, určite by som mu hodila túto knihu do rúk, ak by dáke mal, nech si prečíta, na čom je postavený svet ľudí.

09.04.2023 3 z 5

Vrecko plné zrna Vrecko plné zrna Agatha Christie

Tak ešte mi rezonuje trochu lepšie premyslený príbeh Smrť pani McGintyovej.. ako oddychovka super, Agáta sa musela z druhého sveta na mne pobaviť. Pri drozdoch mi totiž hneď napadlo, či nepôjde o motív morálny, teda zabíjajúca osoba by prvú vraždu vykonala pre druhú ženbu obete. A prečo? No lebo drozdy sú typické monogamným životom a zostávajú si verní po celý život :D Kanešna, toto už je výsledok prepracovaného mozgu, ktorý nevie, nad čím ešte špekulovať!

07.04.2023 3 z 5

Krása medzi ruinami Krása medzi ruinami J'nell Ciesielski

Tie otázky na konci ma dojali, ešte som nezažila taký interaktívny dotyk spisovateľa s čitateľom, ktorý umocňuje táto povrchná, zrýchlená doba. Dokonca ani... v klasickej literatúre. Íhá! Priznám sa, že som si ju požičala z knižnice pre pekný obal:) Oceňujem autorkin príležitostný humor.

06.04.2023 1 z 5

Dievča s mačacím menom Dievča s mačacím menom Jana Benková

Tieto prvotinky sú slabšie, ale páči sa mi, že po tých rokoch práce v písaní sa Benková fakt vyšvihla, Zradkyňu a Pozývam ťa na večeru odporúčam.

22.03.2023 1 z 5

Smrť pani McGintyovej Smrť pani McGintyovej Agatha Christie

Na tomto príbehu sa mi najviac páči to, že na prvý pohľad sa jedná o zabitie "bezvýznamnej" staršej ženy, ktorá "iba" upratovala. Žiadna významná osoba, treba prípad rýchlo uzavrieť. Vraha chytili pomerne rýchlo, zabásli, idú ho obesiť a čau. Prípad vyriešený. No postupom času sa tento zdanlivo jednoduchý akt rozvíja do komplikovaného príbehu, v ktorom som ZASE neuhádla tú osobu :D

21.03.2023 4 z 5

Bajky Bajky Ivan Andrejevič Krylov

Skvost, pre ktorý mám sto chutí urobiť zo seba zlodejku a sprivatizovať si knihu z knižnice. V čase boja s chorobou mi robila spoločnosť práve famózna zbierka krátkych príbehov. Pri tom množstve bájok mám pocit, že som prežila niekoľko životov. Veď aj o tom bájky sú. Začínam milovať tento žáner... Pri tých Krylovových vám prebehne celý život aj život iných, pri mnohých sa zamyslíte. Mne sa veľmi pozdával Plachty a delá, v ktorých delá vystupovali ako politici a tí, čo majú moc, zatiaľ čo plachty boli práva občanov. Delá sa vystatovali a pohŕdali plachtami, prosili vetra, aby ich zničil. A tak sa loď nepohla z miesta, mohla strieľať, koľko chcela, zničili ju ostatné a delá sa nakoniec potopili aj so svojim pohŕdavým postojom k občanom. Takto sa potopia raz všetci politici, pre ktorých sú dobrí občania len v čase volieb. Škoda, že sa nevieme preplieskať a viac si uvedomovať v praxi svoje práva.... Tiež ma zaujala bájka o priateľstve liatinového Kotla s hlineným Hrncom, ktorý vraví o nerovnosti. To by si mali čítať všetci ambiciózni ľudia, pre ktorých je manželstvo najvýnosnejším obchodom. Aby nakoniec neskončili s modrým nosom, alebo peňaženkou na franforce. Úroveň je úroveň, a chudobná/ý/í natrafí na bohaté len v rozprávke. Mňau.
:D
Krylovove bájky sú... SVETOVÉ!

21.03.2023 5 z 5

Zradkyňa Zradkyňa Jana Benková

Opäť nesklamala! "Pozývam ťa na večeru" je topka, a Zradkyňa je na druhom mieste. Spomedzi autoriek ženských románov je Janka úžasná v tom, že reprodukuje našu dobu, prináša autentický pohľad na život v dnešku a pritom si zachováva skvelý vkusný štýl. Navyše, so zmyslom pre humor, a to sa nevidí v tomto žánri a už vôbec nie u žien. Janka je predovšetkým vkusná autorka, ktorá nepotrebuje ohurovať vulgarizmami ani v takom ľahkom žánri, ponúka príjemné jarné, letné čítanie, je to skrátka najlepší detox, ktorý si každoročne doprajem presne v tomto období jarných depresií, smútku, osamelosti, frustrovanosti, blebleblé! :D Okrem toho, nemoralizuje, no môžete si všimnúť, akým spôsobom láka čitateľa, aby siahol po obyčajnej vode a prestal chlastať nezdravé nápoje. Už v inej knihe som si to všimla a páči sa mi to. Podporuje domáce prostredie, naturálnejšie veci... Knihy od Benkovej sú aj úľava od sofistikovanosti tejto doby a nadhľadu nad tým všetkým, čo stvárame v konzumnej spoločnosti.
A nie, nezaplatila mi za túto reklamu. :D Mám ju rada skoro ako knižnú sestru.

21.03.2023 3 z 5

Vzestup peněz Vzestup peněz Niall Ferguson

Odmeny za "pochopenie" neboli nikdy také obrovské. A tresty za finančnú nevzdelanosť neboli nikdy také tvrdé...

Táto kniha mi otvorila oči po mnohých stránkach. Znovu ale ich mám privreté , pretože táto téma je najslabšia parketa mojej mozgovej činnosti. Nemôžem sa ani radiť medzi tých, ktorí by pochopili všetkému, čo bolo napísané. Nemyslím si ani, že by kniha ponúkala prehľadné a zrozumiteľné dejiny, chýbal mi v tom nejaký ucelený systém, resp. pravidlá, podľa ktorých vyberal autor príbehy, kľúčových ľudí a tak. Peniaze sú však taká autentická a bytostná téma, že mi je to jedno. Nie je mi však jedno, že ma často privádzali do zúfalstva bezmocnosť a nechápanie textu. Prelúskala som však knihu do konca, navštívila banku :D, vypísala si pojmy, množstvo infošiek... Vzhľadom na dôležitosť témy by som fakticky bola za reformu v školstve presne kvôli tomuto. Finančná negramotnosť. Som za predmet, na ktorom by sa neučilo iba vypisovanie šeku, ale dejiny finančníctva už len preto, že svet stále bol, je a bude o peniazoch, aj keby padli, lebo ešte existujú čísla :D Keby som sa ocitla zoči-voči zložitému svetu finančníctva omnoho skôr, dnes by som nevešala hlavu a nebola taká zúfalá z vlastnej tuposti, keď som nevedela vyriešiť ani jednoduchý príklad pálky a loptičky...

Toto je jedna z najužitočnejších kníh, aké som kedy čítala, ale aj úplne najťažších. Umberto Eco je bezpečná jazda horskou dráhou, no Vzostup peňazí bolo čítanie bez istenia a musím konštatovať, že modriny na mozgu sú pre mňa ponaučením do budúcna, aby som sa s témou peňazí stretávala častejšie. Aj napriek častej nezrozumiteľnosti rozhodne knihu odporúčam.

17.03.2023 4 z 5

Bájky Bájky Sergej Vladimirovič Michalkov

Odporúčam!
Bájky skoro vôbec nie sú čitateľné pre deti a mládež. Spomeňte si na to, keď budete čítať príbeh Líška a Bobor :D
Bájky sú super v tom, že všetci sa v nich skôr či neskôr objavíme. Kto si myslí opak, asi nie je človekom (s povahou). Páči sa mi, že sú zaclonené zmyslom pre humor ako Analytik (príbeh vlka, ktorého spútal hlad, no urečnený Baran mu vzal všetok apetít:)), inokedy sú bájky pretkané tragickosťou, úprimným smútkom ako bájka o zamilovanej vlne do skaly...
Hoci umelecké dielo, ktoré lahodí všetkým, je v podstate gýč (Maliar Slon), zbierka bájok ulahodí všetkým bez pocitu, že čítajú gýčovité dielo.

10.03.2023 5 z 5

Poirotove Vianoce Poirotove Vianoce Agatha Christie

Posledných 15 strán neskutočné hysáky :D Ak niekto toto uhádol, tak tu máme na svete ešte jedného Poirota a kúpim mu fúzy, ak mu chýbajú.

11.02.2023 4 z 5

Dievča v ľade Dievča v ľade Robert Bryndza

Čítala som ako tip od docentky z Brna:) Taká príjemná krimi oddychovka, ktorá neublíži a poskytne únik z reality. Netreba rozmýšľať pri tom, aj keď vidím, že nižší komentár obsahuje dobré postrehy. Zo mňa by detektív nebol :D, iba gramatív, lebo ako inak, kvalita prekladu a slovenčina robí problém. Druhý diel je na tom ešte horšie, takmer na každej strane zanedbané pravidlá slovenského jazyka (napadlo ju namiesto napadlo jej, slovo "moc" nahrádza slovo veľmi, slovo "tak" sa neskloňuje pri prídavnom mene, kde je to potrebné) + chyby, ktoré vznikajú pri rýchlej práci ako opakovanie slov v jednej vete, preklepy (pozrela sa v zrkadle do tráve, miesto tváre). Už som si ale zvykla na to, že pri týchto typoch kníh skrátka editorský tím po sebe nekontroluje prácu a v prípade tejto knihy určite odvádza šéfinšpektorka Erika lepšiu prácu :D Navrhujem ako editorský tím školiteľov z univerzít, diplomové práce sú na tom rozhodne lepšie.

29.01.2023 2 z 5

Zlaté dno Zlaté dno Ivan Alexejevič Bunin

No... takže odznovu komentár :D Prvú polovicu knihy som prelúskala horko-ťažko za dlhšie obdobie. V tejto časti sa nachádzajú aj napríklad Gorkém ospevované Antonovské jablká. Poviedky boli na mňa príliš opisné, síce pekné, ale celkovo ma prvých sto strán nudilo a odrádzalo pokračovať v čítaní. Ale dobre, že som dala šancu knihe! Od poviedky Bratři sa situácia zmenila o 180 stupňov. To je najlepšia poviedka, akú som čítala za posledné roky! Je tak dobre aktuálna, odporúčala by som ju všetkým veľkým a premotivovaným cestovateľom, ktorí sa tvária, že sú nad vecou. Sama patrím medzi cestovateľov a uvedomujem si tie javy, ktoré cestovanie sprevádzajú a majú skôr psychologický podtón. Väčšinou spejú k jedinému: sebaklamu. Ak je to finančne dôvtipný cestovateľ, tak aj k zárobku :D Poviedka má atmosféru Srí Lanky, kontrast chudoby (rikša) vs bohatstva (Angličan), Angličanov monológ v závere, budhistická legenda o krkavcovi a slonovi... 100 bodov! Ďalšie poviedky sú tiež veľmi dobré, je mi ľúto toho chlapčeka, ktorý sa stal predlohou krátkeho príbehu o Krásavici. Je to vždy smutné, keď deti platia za chyby dospelých a často keď dorastú, preberajú štafetu. Poviedka Pán ze San Franciska je druhá topka! Celkom zaujímavá bola aj so psíkom Čangom a tretej neuchopiteľnej pravde:) V tom okamihu mi napadlo, že tou treťou pravdou by mohol byť sám život (ak nie súcit, ale pre mňa to bude navždy súcit). A dokým je život, je aj spomienka v srdci na svojho bývalého, aj na súčasného pána. Život je podmienkou, aby jestvovala tretia pravda. Inak zmizne aj s pravdou. To už najskôr píšem drísty pred pracovným týždňom, ktorým sama neverím :D Vraciam sa späť k súcitu. Pravda je taká, že to, čo by nás malo oddeľovať od zvieracej ríši, je schopnosť súcitu a svedomia. Skrátka.. v závere si prečítate super príbeh o stvorení človeka, osla, psa a opice. Výborná bodka tejto zbierky.
Oceňujem v rámci životopisu, že autor odmietol lákavú ponuku fašistov.

22.01.2023 4 z 5

Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie George Friedman

Sprvu som začala veriť v reinkarnáciu, zľakla som sa totiž, či autorova psychika nezažíva okupáciu Stalinovej duše. Nejde ani o samotné prognózy ako o choromyseľné presvedčenie vlastnej dôležitosti (USA) vo svete. Kapitola vojnové plány je taká bezduchá americko-japonská marvelovka, svetová vojna, to si už vyžaduje veľmi nízke IQ, aby čitateľ strávil text, to sa fakt nedalo čítať a to som zniesla aj Starikovove anti-anglosaské žalospevy, je to skrátka text slabomyseľného a duševne chorého človeka, pochlebujúceho cisárovi Nerovi a skladajúceho balady o schopnostiach svojho pána a jeho krajiny. Kniha citlivo pristupuje k ľuďom s IQ Eduarda Hegera, je to doslova očná masturbácia. Jeho vnúčence sa budú hanbiť za výkon svojho deda, ak nezdedia stratu sebareflexie:D Som hrdá na to, že môj dedo, ktorého som síce až tak nepoznala, zanechal po sebe lepšie výsledky, ktoré si vo Večerníčku pozerajú deti po celom Slovensku.
A každý slušný a mentálne zdravý obyvateľ USA by sa hanbil za tie drísty, čo tento výkvet politiky vyprodukoval. Dala by som aspoň jednu hviezdičku za text o demografickej problematike, ktorá má hlavu a pätu, ale radšej dám rovno knižný odpad. Nie je potrebné hodnotiť choromyseľné texty. Je to odpad. Biologický. Pre nebezpečenstvo vážneho poškodenia kritického myslenia. Lepšiu prognózu by poskytla pečeň pána Zemana alebo Umberto Eco zo záhrobia.

Človek je nepoučiteľný a to, čo autor považuje za výhodu USA a dáva mu bojachtivý adolescentný vek, sa nakoniec obráti proti nemu. Budú to sami obyvatelia USA, ktorí sa postavia proti vláde, nie sú zase takí ohlúpnutí vo vlastnej obezite, ako by sa zdalo a raz príde rad aj na nich. Je naivné si myslieť, že USA skončí inak, ako iné krajiny s podobnými mocenskými sklonmi. Sofistikovanosť nakoniec bude odhalená kľúčovými objektmi (ľuďmi) a postihne ju gilotína. Určite si to nenechá ujsť „upadajúce Nemecko a Francúzsko“ :D:D:D:D:D:D:D, „rozpadnuté Rusko“ :D:D:D:D:D:D:D:D:D:D:D, či „tureckí nájazdníci“ :D. Viem s určitosťou predpovedať, že na našich romantických kanáloch budú pribúdať turecké nájazdy, a áno, istotne my Slováci po boku Maďarov, Rumunov či mäsodarcov skazeného poľského mäsa vyvinieme tlak na východ :D:D:D To je kafé, ktorého zrnko nikdy nevidelo kolumbijskú plantáž. Autor nevie absolútne nič o dejinách európskych krajín, a už vôbec nie o tých ázijských. Nestabilným Poliakom však neverím ani ja. :D

Táto kniha má veľmi málo spoločného s reálnou geopolitikou. Dojme aj skutočnosť, že sa Kanada tu vôbec nespomína, hoci susedí s krajinou autora knihy. Súhrnne povedané, táto kniha nie je o prognózach, ale o autorových túžbach, ktoré nerátali s brexitom, covidom či Orbánom. Celý čas čítate o americkej zakomplexovanosti z Japonska, záhadnom postoji k Číne, len nie o tom, čo by sa reálne mohlo udiať (až na demografický text), ale čo by chcel sám autor, aby nastalo. To je celá pointa tohto braku.

Dúfam, že zvyšok sveta, kľúčové krajiny ako Čína, India, Rusko, Nemecko, Francúzsko, Brazília, JAR sa budú naďalej snažiť o multipolárnosť sveta a budú víťaziť napríklad nad ambíciami americkej politiky robiť zo sveta bipolárnu kohútiu arénu. S týmto musia politici pracovať, zatiaľ ale tí európski robia všetko pre dobro USA... tretia strana vždy bude ťažiť z konfliktu dvoch strán, to je pravda, ktorú ignoruje iba extrémista oháňajúcimi sa ľudskými právami, dobrom a zlom... kľúčové krajiny musia smerovať k multipolárnej zostave sveta. Určite najvážnejším problémom zostáva otázka otvoreného vesmíru. Kombinácia slov USA a vesmír je veľmi špatná, určite horšia než kombinácia slov Tom Cruise a prvý film točený vo vesmíre... a to už osobne v oboch prípadoch nepovažujem za nereálny jav...
Problém, ktorý sa nazýva USA, môže vyriešiť iba snaha zvyšku sveta o spojenectvá za účelom ísť nie proti USA, ale vytvárať multipolárny svet. Pomôcť vyriešiť problém USA ešte môžu zásadne samotní Američania a ich voľbou. Zatiaľ môžeme nostalgicky spomínať na Donalda Trumpa.

20.01.2023 odpad!

Posledný Žid Posledný Žid Noah Gordon

Oddychovka, ktorú mi odporúčala čitateľka v knižnici. Oslovila ma, lebo niečo hľadala, tak sme sa pustili do reči a tak som si povedala, že si požičiam niečo od tohto autora, ktorého mi ospievala. Upozorňujem na hodnotenie 90%, privysoké a klamné, kniha je totiž písaná tak, aby uspokojila potreby súčasného čitateľa bez čitateľského vkusu, komerčne a ako scenár, chýba jazykový štýl a identita autora, je to vlažne napísaný príbeh, nad ktorým netreba rozmýšľať, a postavy nie sú vypracované. Takže len ako oddychovka asi ako Piliere zeme, či ako sa to volá, čo je tiež zbytočne preceňované, ale prevahu konzumných čitateľov sa nedá prehliadať.. druhú hviezdičku si autor zaslúži za informácie, ktoré si naštudoval, aj tak je to ale nič v porovnaní s Ecom. O humore ako najvyššom prejave inteligencie môže čitateľ snívať, to si skôr vypočuje vtip od dážďovky z brehu Dunaja. Koho by však priťahovala podobná atmosféra a doba, nech si prečíta o trochu prepracovanejší a lepší román Katedrála more od Ildefonsa:)

09.01.2023 2 z 5

Hrbáč Hrbáč Paul Féval

Druhý diel je určite lepší, ale nepociťujem teda žiadne veľké ani malé ovácie k príbehu. Myslím, že to dielo je skrátka oddychovka pre každého čitateľa asi ako ženská román pre ženské publikum. Pre nenáročného čitateľa, vhodná aj pre násťročných. Postavy sú jednoduché, nie sú vypracované, chýába humor, je to písané pomaly ako divadelná hra, bočí od skutočného života v dobe, chýba mi tu sám život a klasika. Asi ma ovplyvnil Hugo, Dumas, Schiller a iní autori historických príbehov, toto ma rozhodne nevzalo, ako asi väčšinu čitateľov a mrzí ma, že som nesiahla počas sviatkov radšej na grófa Monte Christo spraviac tú istú chybu: odsunula som lepšie dielo. Už tak neurobím a nový rok začnem kvalitnou literatúrou

30.12.2022 2 z 5

Zvony Zvony Milan Rúfus

To už bude presne ten level poézie, pre ktorý nemám vyvinuté intelektuálne schopnosti a rozumejú mu milenci a milenky kníhkupectiev dodržujúcich krok s dobou a jej morálnymi zásadami :D
Ale!, je tam pár krásnych riadkov a obzvlášť sa mi ľúbila báseň o zemiakoch a ich jesennom bubnovaní, ktoré znamená popravu hladu. Veľmi dobrá a zvučná kombinácia života našich predkov počas zberu a úschovy zemiakov a dlhú zimu. Navyše zemiaky sú mňamka. Počet hviezdičiek je prehnaný, uvedomujem si to presne tak, ako si uvedomujem, že Rúfus odviedol veľkú a veľmi dobrú prácu s prekladaním básní zo svetovej literatúry.

Krajina zniesla vajíčko,
vzrušená ako nikdy. Spieva
a vonia hlbinou až dolu, do pivníc.

Netrpezlivé drobné dupotanie
tam počuť. Bubny jesenné.

Popravujú hlad a naďaleko
niet nikoho, kto nad ním zavzlyká.

Len vzduch sa trasie ako osika.
(Zemiaky )

27.12.2022 4 z 5