Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Esejisticko-publicistická práca Nasledujúcich sto rokov od Georgea Friedmana, amerického politológa a špecialistu na dlhodobé geopolitické prognózy, je fascinujúcim čítaním o možnom základnom mocenskom vývoji v 21. storočí. Podľa autora sa v 21. storočí definitívne skončí európska éra a začne sa americká éra. Inými slovami, 21. storočie bude storočím dominancie Spojených štátov amerických, ktoré budú vďaka svojej ekonomike a najvyspelejším technológiám kontrolovať svetové oceány a budú ovládať aj vesmír. Pre našu budúcnosť bude príznačné zastavenie rastu a neskôr úbytok celosvetovej populácie a nástup nových mocností: Turecka, Japonska, Poľska a Mexika. 21. storočie poznačí súperenie o regionálnu i celosvetovú nadvládu a jeho vyústením bude svetový konflikt v polovici tohto storočia. Jeho víťazom budú USA a Poľsko. Friedman, na rozdiel od mnohých iných odborníkov, je presvedčený, že Rusko čaká už v krátkom čase kolaps a ústup z medzinárodnej scény, a podobnému osudu sa nevyhne ani Čína. Svoje tvrdenia pritom opiera o dôkladné analýzy a podopiera zrozumiteľnou argumentáciou....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/39_/393272/nasledujucich-100-rokov-prognoza-na-LMu-393272.jpg 3.748
Žánr
Literatura naučná, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Ikar (SK)
Orig. název

The Next 100 Years, 2008

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (19)

Kniha Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie

Přidat komentář
kannibal28
26.05.2020

Podla mna polsko nebude v buducnosti svetovov velmocou. Asi najlepšia politická kniha čo som čítal aj ked nebolo ich moc a ani nebude, lebo nemám rád politiku . Predpovede tohto pána by som aj já vedel či mu niečo vyjde ale asi sa toho nedožijem.

ZaS
23.01.2020

Hodnocení této knihy pro mě představuje velké dilema. Na jednu stranu ji považuji za velmi tendenční, na druhou stranu ji doporučuji k přečtení a zamyšlení se nad jejími myšlenkami. Asi nejlépe bude začít číst odzadu - nejprve Epilog a potom zpět na začátek. Díky tomu pochopíte, že se nejedná o prognózu ale sumarizaci trendů. Dále je dobré brát v potaz autora, který je přes Stratfor silně napojen jak na americký deep state, tak na světovou oligarchii. Z tohoto úhlu pohledu je potom jasné, že jde částečně o propagandu. Díky tomu se dá s celou řadou myšlenek velmi úspěšně polemizovat a prognoza vývoje světové politiky ve 20. letech tohoto století to dokladuje - nic z uvedených myšlenek se nestalo a není ani tendence, že by se stát mohlo. Naopak se projevují vlivy, které autor zjevně nebral v potaz.
Přesto si myslím, že je dobré si knihu přečíst. Je na ní totiž jasně vidět jak přemýšlejí lidé, kteří mají na chod tohoto světa výrazný vliv. Takže čtěte, ale udělejte si o popisovaných dějích vlastní názor.


jik60
12.12.2019

Tato kniha si nehledě na řadu pochybností zasluhuje pečlivé studium. Přímo vynechávám autorovy představy o budoucnu a kdo půjde nahoru a dolů - to se mi jeví jako dojmologie přímo emerického formátu. Podstatné jsou na ní jiné stránky - především popis geopolitiky a popis přesvědčení o výjimečnosti Spojených států amerických. Kniha je jakýmsi rádoby objektivním popisem světa, ale uvažuje lidskou společnost jako společnost hrubě mechanistickou a na základě toho hledá oprávnění pro postavení světového četníka.

los
14.10.2019

Peleus a onRock níže to vystihli přesně

flare
15.08.2019

Nemyslim si, ze jde predpovidat na 100 let dopredu..ale zajimave to bylo,ne ze ne..:-)

onRock
02.08.2019

Pre mňa najslabšia z kníh GF. Prvá časť knihy má ešte kontakt s realitou. Druhá časť knihy je o zničení americkej Hviezdy smrti na obežnej dráhe Zeme kusom mesačnej skaly odpálenej tajne Japonskom v koalícii s Tureckom a americkej odvete. No, Nebula Award by z toho nekvapla. Skutočne som mal problém knihu dočítať.

Peleus
11.07.2019

Mám dojem, že jsem četl jinou knihu, než o které se píše v příspěvcích pode mnou.

Autor nepredikuje budoucí vývoj na základě moderních ukazatelů a tendencí (rozumějte v kontextu doby, tj. zhruba rok 2008), ale na základě tendencí historických, což je za mě značně rozporuplné.

Tak na jednu stranu předpovídá uzavírání se Číny, která podle něho bude řešit už jen domácí problémy a vrátí do období "Říše středu". Zatímco na druhou stranu takové Japonsko, které vždy usilovalo o expanzi, tudíž na rozdíl od Číny (jež je Friedmanem vyškrtnuta se seznamu soutěžících) bude úspěšně šířit svůj globální vliv, a to včetně velkých územních zisků na úkor první jmenované.

Stejně tak autor předpovídá velké územní zisky a obrovský vliv Turecka, které se s přihlédnutím k dějinám, bude úspěšně pokoušet o Osmanskou říši číslo dvě.

Slovanská duše se mírně zaraduje díky úspěchům našich polských sousedů, pro něž má George Friedman velkou dávku sympatie a prorokuje návrat ke slavným časům Velkopolska.

Největší evropské ekonomiky a vojenské potenciály, tedy Francie a Německo, jsou odsunuty na periferii autorova zájmu (snad kromě německo-polského konfliktu) stejně jako celý koncept Evropské unie.

A tak jednomu přijde až trestuhodné, že se přehlíží Přemyslovská říše sahající v době největšího rozkvětu od Baltu k Jadranu! Proč jsou nám upírány historické zásluhy, na jejíchž základech bychom mohli zcela oprávněně začít být znova určující silou v Evropě?

"Tohle je sci-fi", odpovíte na moje zvolání. Jenže tenhle argument já neberu!
Neboť jedno velké sci-fi je celá tato kniha.

Burke
04.08.2018

Kniha u které vás mrazí a pokud vás jen trochu zajímá geopolitika a politická geografie, pak jí přečtete jedním dechem.

Zajímavé je zvažovat autorovy argumenty a porovnávat se světem, který je nyní oproti knize o 10 let dál.
Rusko už drží pohromadě dávno jen Putinova autorita...
Čína je záhadná a i přes neustále přesvědčování různých komentátorů, že je příštím vyzyvatelem USA, to vidí pan Friedman jinak...
Je tu už pár let migrační krize, která nahradila v televizi řádění šílených islamistů a která je zřejmě jen předzvěstí nezastavitelných změn, které celý svět v dalších 25 letech čekají...
A pak je tu Turecko, se svým pološíleným polodiktátorem, které rýpe do všech kolem a sonduje mezinárodní systém kam až může zajít, než ho někdo klepne přes prsty. Se současným kurzem má i ono našlápnuto naplnit beze zbytku autorovu vizi...

Otázka je jen, zda je Friedman tak dobrý analytik, nebo už od něj mocní tohoto světa začali opisovat. On sám k tomu prohlásil: "Vezmeme konkrétní mezinárodní situaci a zamyslíme se nad možnými vyústěními. Když vyloučíte ta nepravděpodobná řešení, budete překvapeni, jak málo vám zbude těch pravděpodobných. Pravděpodobně jen jedno či dvě..."

PS: Jednoho dne jsem v knize právě dočetl stránku, ve které autor popisuje budoucí význam Vesmírných sil Spojených států, které budou rovny či nadřazeny ostatním složkám armády USA.
Druhý den jsem zůstal večer sedět u PC jako přimrazený. Titulek na novinky.cz hlásal: "Zakládáme sekci vesmírných sil, oznámil Trump"...

Přečtěte si to. Zkrátka si to radši přečtěte...

1

Štítky

21. století futurologie geopolitika konflikty budoucnost akční fantastika předpovídání USA (Spojené státy americké)

Autor a jeho další knihy

George Friedman
americká, 1949

Podobné knihy

Kniha Nasledujúcich 100 rokov - Prognóza na 21. storočie je v

Právě čtených7x
Přečtených64x
Doporučených6x
Knihotéce36x
Chystám se číst34x
Chci si koupit10x
dalších seznamech4x