Ohniská napätia

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Na prahu krízy v Európe Nová významná kniha s hlavnými tézami o nadchádzajúcich udalostiach v Európe. Táto provokatívna práca skúma ohniská napätia, geopoliticky horúce miesta, kde v priebehu dejín prepukli napätia a kde sa konflikty opäť môžu objaviť. George Friedman je známy pozoruhodne presnými predpoveďami v oblasti globálnej politiky, technológií, populácie a kultúry. V knihe Ohniská napätia sústredil pozornosť na Európu, kde sa už päť storočí pretínajú osi svetovej moci a kultúry. Analýzou nestálych, nepredvídateľných a fascinujúcich hraničných území Európy a Ruska – aj zlomových línií, ktoré existujú po stáročia a stali sa dejiskom viacerých katastrofických vojen – a aj vďaka jedinečným osobným zážitkom upozorňuje na ohniská, čo sa opäť prebúdzajú k životu. Európska únia vznikla z veľkej miery preto, aby zminimalizovala vnútorné geopolitické napätia, ktoré tento kontinent po stáročia rozdeľovali. V knihe, ktorá je kombináciou podrobného historického prehľadu a kultúrnej analýzy, Friedman poukazuje na to, ako tento plán postupne zlyháva. Opisuje európske moderné dejiny a veľmi jasne vysvetľuje situáciu v najrizikovejších miestach kontinentu: nepokojné a stále sa meniace územie, ktoré oddeľuje Západ od Ruska (rozsiahly región zahrňujúci Ukrajinu, Bielorusko a Litvu); starodávne hraničné územie medzi Francúzskom a Nemeckom; a Stredomorie, miesto zrodu judaizmu a kresťanstva, ktoré sa stalo aj centrom islamského života. Vďaka Friedmanovmu dokonalému opisu prostredia čitateľ získa jasný obraz regiónov, krajín a historických udalostí. Ohniská napätia sú fascinujúcou analýzou modernej Európy, jej nevšednej histórie a tlejúcich ohnísk na zlomových líniách, ktoré sa znovu rozhoreli a ktoré v blízkej budúcnosti zohrajú kľúčovú úlohu. Sú najaktuálnejšou a vskutku najfascinujúcejšou z Friedmanových kníh....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/27_/272931/ohniska-napatia-G5w-272931.jpg 4.329
Žánr
Literatura naučná, Historie, Politologie, mezinárodní vztahy
Vydáno, Ikar (SK)
Orig. název

Flashpoints, 2015

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (5)

Kniha Ohniská napätia

Přidat komentář
LukasKudlacek
13.04.2018

Tato kniha je velmi dobrým přínosem pro pohled na svět, tady konkrétně více na Evropu z pohledu geopolitického dění. Samotná oblast je pro mne zajímavá a Friedman velmi dobře spojuje historické události s dnešní mentalitou, názorovostí a pohledy na dění okolo nás. Bylo by skvělé vydat tuto knihu znovu s aktuálními daty, která v knize Friedman nastiňuje, ale v době psaní knihy byla neznámá, jako je Brexit, Trump, Ruské angažmá v Sýrii, Turecko které nechce odejít ze Sýriie, pozvolné politické zemětřesení v Azerjbajdžánu, nové ropovody do Německa bez Ukrajiny, Rusko-Turecká spolupráce a dodávky zbraní, francouzský sílící nacionalismus, italský proti-evropský vítěz voleb hned ve dvou nejsilnějších stranách, eskalace boje o nezávislost v Katalánsku, boj kurdů za samostatný stát na diplomatickém poli ve Velké Británii, nastíněný odklon USA od NATO, mnoho dalšího a hlavně, co teprve nastiňuje v knize jako potenciální nebezpečí - rozhodnutí Německa stát se i vojenskou velmocí z minulého roku, investice 120 mld EUR do obrany, rekrutování několika desítek tisíc nových vojáků do Bundeswehru, s tím, že se musí bránit samo vůči novým hrozbám ze strany Ruska a hned na to druhá věc, a to úprava pacifické ústavy v Japonsku a nakoupení a vybudování jedné z nejvyspělejších armád na světě, a to právě té japonské ( zatím oficiálně stále obranné ).
Z tohoto pohledu nových faktů, sepsaných v dubnu 2018, kdy píšu tento komentář, je Friedmanova kniha opravdu velmi nadčasová a velmi blízko predikující budoucí dění v Evropě a na světě.
Doporučuji si přečíst.

Lolila
11.10.2016

Skvelý opis historických udalostí. Spisovateľ rozoberá konflikty v jednotlivých zónach Európy a aj vo svete, analyzuje minulosť jednotlivých území a jej vplyv na ďalší vývoj blízkej budúcnosti. Opisuje príčiny vzniku EÚ a dôvody jej pomalého rozpadu. Je to zaujímavý pohľad na dianie vo svete v súvislostiach, ktoré nie sú viditeľné pre bežného človeka.


MarkDesy
29.08.2016

A pak že nikdo nedokáže předpovídat budoucnost.
Z této knížky je jasně patrné, že velká většina událostí, která se na světě v poslední době odehrávala, odehrává nebo bude odehrávat, vychází více či méně z minulosti. Tam někde hluboko jsou kořeny všech válek, krizí a zlých časů. Cílem by mělo být tyhle hluboce zakořeněné prvky minulosti co nejdříve odhalit a snažit se je eliminovat co možná nejméně násilnou cestou. Bohužel často tato cesta musí být politická, což samo o sobě je dost vysoká překážka, kterou se nedaří přeskočit ani těm nejvyspělejším zemím. Je to hlavně z toho důvodu, že lidé, jako je Friedman, jsou "pouze" politologové a nikoliv politici. Proto tak dneska "ohniska konfliktů" dál nezadržitelně rostou a pukají pod nečinností jedné skupiny lidí a agresí skupiny druhé.

fravo
09.01.2016

George Friedman a celý Stratfor jsou géniové a i tato knížka nabízí souvislosti, které člověka vůbec nenapadnou. Přitom v celém kontextu jsou tak logické. Asi se vše nedá brát doslova, zmínky o Československu nejsou vždy úplně přesné a tak je pravděpodobné, že drobné nepřesnosti se objevují i jinde. Ale jako globální náhled výborné.

Kniha začíná popisem konfliktem islámu a křesťanství v Evropě a blízkém okolí v prvním tisíciletí našeho letopočtu, přes objevování světa Evropany, po obě světové války (prvních cca 80 stran). Dál nevím, zde jsem totiž zatím skončil.

Drtí mě totiž kvalita překladu. Ne že bych to dokázal přeložit lépe, vím jak je těžké z překladu vykřesat přirozenou českou mluvu, ale když už se někdo do překladu pustí, měl by to umět. A v řadě případů nezapracovala ani korektura: „protože to jejich byl hlavní cíl", „ velel námořním silám, které dobyli", „množství bytostí, které měli blíže", „aby Německo napadlo na Francii“, „účinnost války se zvedla o mnoho matematických řádů“, „O milion více či méně, to už není pozoruhodné.“. Menší či větší kostrbatost se táhne celou knihou, některé úseky jsou lepší, některé horší. Škoda.

Pokud umíte alespoň průměrně anglicky, pořiďte si raději originál. Louskáním textu strávíte stejně času, ale zároveň si zlepšíte angličtinu. U této knihy hrozí opak.

bejan
27.12.2015

Friedman opět velmi čtivý a inspirující. Ve všech svých prognózách vychází z analýzy pevně ukotvené ve studiu minulosti a stejné je to i v této knize. Zajímavé je osobní východisko knihy.
Za mizernou redakci textu, která propustila takové množství chyb musím však knize ubrat půl hvězdičky :-(