zipporah zipporah komentáře u knih

Autobus velký jako svět Autobus velký jako svět Johannes Mario Simmel

Napätie a dobrodružstvo. Táto kniha je pre deti, tak ju odporúčam skôr im. Prečítala som ju najviac krát, asi osemkrát.... každé Vianoce a teraz len z nostalgie.

Výbor z filozofických spisů Výbor z filozofických spisů Friedrich Schiller

Čítam slovenský preklad Estetické úvahy o umení, čo som tu nenašla... a som prekvapená, väčšinou nachádzam české preklady tých kníh, ktoré najviac zháňam... schillerizmus sa často spomína v ruských knihách, tak ma to nakoplo a čítam, čítam, trochu zložitejšie čítanie, autorova asi hlavná idea je, že krása sa prejavuje v slobode. Sú to filozofické rozpravy o umeleckom opise, hrdinoch, stupňoch krásy, o maniere a štýle, pátose... "Stvárnenie utrpenia nie je nikdy cieľom umenia, ale je pre umenie veľmi dôležité ako prostriedok cieľa."

Psychologie umění Psychologie umění Jiří Kulka

Výborná kniha pre laikov, amatérov, pseudoumelcov... kam patrím ja a potom pre tých, ktorí študujú umelecké školy. Zrozumiteľne a objektívne písané, čo je hodné piatich hviezdičiek. Najväčšmi sa mi páčia sprievodné citáty a úryvky z iných kníh, no pán autor má niekoľko vlastných výstižných citátov a odkazov na našu dobu.