zdenek8422 zdenek8422 komentáře u knih

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Kniha věru není pro každého, ale kdo se umí ponořit do příběhu a postav příběhu (obecně), kontextu, touha po sdělení a poučení mu není cizí, ten knihu nadmíru ocení. Skvělé dílo s mnoha přesahy, které vás bude provázet po celý život a má tu moc vám ho i změnit.

25.03.2024 5 z 5

Mytologie Slovanů Mytologie Slovanů Aleksander Gieysztor

Ač nejsem odborník, knihu jsem pročetl s radostí a velkým zájmem. Rozhodně to není kniha, kterou přečtete jedním dechem. Nicméně pro mě je to kniha, která má a bude mít v mé knihovně postavení mezi nejcennějšími. Vzdávám jí a autorovi hold, a určitě a často se k ní budu vracet.
Citace George Dumézila:
“Dnes je známo, že k jakémukoliv mytologickému materiálu musí člověk přistupovat s pokorou, sloužit mu a nezneužívat jej, klást otázky a nepřivlastňovat si jej za účelem zaplnění prázdných míst a ukojení touhy po pramenech, a především musí chránit a zachovávat bohatství a různorodost, byť rozporuplné povahy.

24.03.2024 5 z 5

Vzpomínka na Zemi Vzpomínka na Zemi Liou Cch'-sin

Celkové hodnocení série 85%. Prvních asi 170 stran 1.dílu - horko těžko jsem se prokousával, pak už paráda. 2.díl opět pomalejší začátek, ale celkově rychlejší rozjezd - celkově nejlepší díl. 3. díl - nesympatická hlavní postava, utahané, zbytečně dlouhé nudné popisné pasáže - nejslabší díl (ústřední postava 3.dílu dost ovlivnila mé celkové hodnocení série). Konec nic moc.
Kvality má série nesporné. Mnoho skvělých originálních myšlenek a návrhů řešení různých situací.
PS: Luo Ťi byl a je frajer.

23.03.2024 3 z 5

Svět v bouři Svět v bouři Kristýna Sněgoňová

První dvě knihy super. Gabrysz sympaťák. Třetí díl, no, Islanďani jsou zaláskovaní měkouši a naivkové. Jak říkám, díky za Gabrysze.

11.02.2024

Město v oblacích Město v oblacích Kristýna Sněgoňová

Jedna velká parádní jízda!

06.02.2024 5 z 5

Bratři : John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka Bratři : John Foster Dulles, Allen Dulles a jejich tajná světová válka Stephen Kinzer

Dokonalé! První část místy obšírnější, ale druhá polovina vynikající. Už teď se těším na Dějiny CIA. V zajetí vlastních iluzí od Tima Weinera. A doufám, že najdu i "kompenzaci" v podobě stejné kvality i z druhé strany.

31.07.2020 5 z 5

Paradox úroků Paradox úroků Adam Votruba

Kniha poukazuje na věci, o kterých se nemluví.

02.07.2020 4 z 5

Krysy Jejího Veličenstva Krysy Jejího Veličenstva Tuvia Tenenbom

Tuviovy knihy v pořadí, jak se mi líbily.
1.(2.) Všechny jejich lži, Krysy Jejího Veličenstva - o přesném pořadí se nemůžu rozhodnout
3. Chyťte Žida (četl jsem v zápětí po Ó, Jeruzaléme)
4. Čau uprchlíci
Ať tak či tak, všechny stojí za přečtení a na pořadí nezáleží.

30.06.2020 5 z 5

Bouřková sezóna Bouřková sezóna Andrzej Sapkowski

Nejlepší z knih o Geraltovi.

08.03.2020 5 z 5

Západ a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozba Západ a ti druzí. Globalizace a teroristická hrozba Roger Scruton

Vřele doporučuji!

19.02.2020 5 z 5

Operace Bruneval Operace Bruneval Jiří Šulc

Za mě nejlepší (asi jako u většiny) Dva proti říši, poté Zrádci, následují Mosty do Tel Avivu a Operace Bruneval. Poslední ještě čeká. Jinak na str. 282 - "Nebojte se, pane", zavolal na něj mladý commando, podle přízvuku Velšan. Aneb, ne všichni Velšané to s Británií mysleli špatně? Každopádně, mě to pobavilo.

02.01.2020 3 z 5

IBM a holokaust IBM a holokaust Edwin Black

Některé opakující se pasáže lze vynechat. Jinak skvěle informativní.

01.01.2020 4 z 5