YouthDecay YouthDecay komentáře u knih

... izmy - Ako rozumieť filmu ... izmy - Ako rozumieť filmu Ronald Bergan

Môžem len citovať komentár Raphaela, kniha písaná jednoduchým spôsobom, ktorá nejde príliš do hĺbky a pokrýva len základy.

21.06.2015 3 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Nezabudnuteľné apokalyptické obrazy, McCarthymu stačí málo aby dokázal rozbehnúť fantáziu čitateľa, neutápa sa v siahodlhých opisoch ale napriek tomu dokáže udalosti popísať dostatočne sugestívne.

21.06.2015 4 z 5

Lužinova obrana / Pozvání na popravu Lužinova obrana / Pozvání na popravu Vladimir Nabokov

Typicky rusky melancholické a zachmúrené, ak chcete knihu pri ktorej sa zabavíte, toto si radšej odložte na inokedy. Všetko je ale pozdvihnuté na vyššiu úroveň štýlom akým je Nabokov schopný vyrozprávať vnútorný svet svojich hrdinov, ich víťazstvá aj prehry a samozrejme aj prostredie a kulisy v ktorých svoje príbehy rozohráva. Nabokovovej jazykovej virtuozite a zmyslu pre detail sa vyrovná skutočne málokto, prúd vedomia v podobe Cincinnatových zápiskov bola pre mňa najsilnejšia časť knihy a nadčasová kritika nielen komunistického Ruska ale aj súčasnej spoločnosti snažiacej sa ľudí zaškatuľkovať a normalizovať a každého kto sa neprispôsobí a nenechá si dobrovoľne vygumovať svoju identitu a má tú drzosť niečím sa odlišovať pre istotu zavrie do klietky. Snový svet videný jeho očami je veľmi blízky tomu, ako vidím svet ja, je to jediné miesto v ktorom sa dá dosiahnuť určitú stav čistoty a pokoja, ale aj miesto kde už nie je nutná žiadna pretvárka, miesto zbavené od ohavností ľudského rodu zahaleného v maskách. Táto túžba po lepšom svete je pre človeka, ktorý je v tom skutočnom zviazaný a trpí, jedinou nádejou a zároveň vykúpením.

21.06.2015 5 z 5

Hamlet Hamlet William Shakespeare

Skvelá hra, ale len dobrá kniha. S niektorými morálnymi lekciami som nesúhlasil a prišli mi konzervatívne a zastaralé, ale Hamlet ako typický hrdina rozorvatý na dve časti je veľmi pôsobivá prezencia a jeho zmietanie sa medzi mizantropiou a humanizmom mi bolo veľmi blízke.

21.06.2015 3 z 5