Yarwen Yarwen komentáře u knih

Ten, kdo jiným jámu kopá Ten, kdo jiným jámu kopá Jan Holan

Poměrně slabý počin z českých luhů a hájů - čtenář se stává hrobníkem, vyrazí ze svého rodného města do dalšího a z něj pak na ministerstvo hrobnictví, kde se sečtou jeho hrobnické body a naplní jeho osud. Měl jsem celou dobu pocit, že se pořád nic nestalo - kousl mě do zadku had, navštívil jsem město, svezl jsem se vlakem, ale zábavné či napínavé to moc nebylo.
Na co kniha sází, je humor a jen kvůli němu přidávám druhou hvězdu. Ovšem ve srovnání třeba s gamebookem O Norikovi je tady vidět velký rozdíl. Kvituji snahu autorů navázat na slavné české gamebooky a třeba se v budoucnu ještě blýsknou...

19.04.2024 2 z 5

Čertův rypák / Tulipánek Čertův rypák / Tulipánek Jerome Charyn

Takové knihy by mohly skvěle fungovat jako povinná četba na středních školách - na jedné straně může být zábavná i pro ty, kteří moc nečtou, na straně druhé poměrně reálně zobrazuje zrůdnost a brutalitu komunistického režimu, čímž nabízí poučení pro dnešní mládež o tématu, na který se v dějepise většinou nedostává času.
V obou příbězích se prolíná Sovětský svaz a Amerika, scénář prezentuje realitu té doby a je podpořen slušnou kresbou. Měl jsem blízko k tomu, abych přidal čtvrtou hvězdu, ale obě povídky ve svém závěru trošku ubírají na reálnosti děje, jakkoliv představují důstojné (a akčně vrcholné) zakončení. Suma sumárum - kvalitní kniha pro všechny a poučná pro ty, kteří nemuseli socialismus zažít.

19.04.2024 3 z 5

Královna smrti Královna smrti Miroslav Žamboch

Teorie kolem m-pole je spíše složitá, než zábavná. Samotný souboj s novopečeným bohem je fraškovitý. A představit Krušovice jako elixír života, to se mě coby milovníka tohoto nápoje dotýká - v dnešní době mnoha kvalitních pivovarů s dobrými pivy rozmanitých stylů... Knize nelze upřít akční děj, ale v rámci m-pole je možné cokoliv, čímž si to autor sice hodně usnadnil, ale vybudované prostředí pak nestojí na žádných pravidlech, pro čtenáře je pak celý příběh těžko uvěřitelný. Je mi líto, jestli první díl nebyl dobrý, druhý je vysloveně špatný.

23.03.2024 1 z 5

Sachemův odkaz Sachemův odkaz Miloš Zapletal

Kdo to byl Sachem vyplývá už z popisku knihy, že to byl skaut, jsem nevěděl. Každopádně mám rád dlouhodobé hry, které pro skauty a další u nás vytvářeli hlavně Miloš Zapletal a Jaroslav Foglar. V tomto případě se jedná o hry na motiv knih Eduarda Štorcha, jež jsou určené spíše pro mladší hráče, tj. menší děti. Přestože dávám přednost spíše více složitým dlouhodobým hrám pro starší, je třeba tuto knihu vnímat jako skvělou inspiraci právě pro vedoucí těch mladších, jimž lze umožnit prožít hru s námětem ze starých dob a vybudit tak jejich nadšení a zvědavost k časům dávno minulým. Za mě zasloužené tři hvězdy.

16.03.2024 3 z 5

Psí srdce a jiné povídky Psí srdce a jiné povídky Michail Bulgakov

Poté, co se po revoluci v Rusku chopili moci komunisté, zavládl chaos. Vzdělaní lidé byli perzekvováni, zatímco moci se chytili ti méně schopní. Mnoho věcí nebylo k dostání, nikdo si nebyl jistý s tím, co přijde zítra. Bulgakov k popisu té doby používá satiru, ale jeho povídky ve mně nechávaly smíšený dojem - některé jsou spíš nesmyslné, než bláznivé, jiné vyznívají lépe, všechny mají ale jedno společné - ukázat tehdejší situaci ve vší nahotě, aniž by autor používal přímou kritiku. A právě tento aspekt, který poukazuje na zvrácenost totalitního režimu se všemi důsledky, které přináší, mě nutí dát minimálně dvě hvězdy, jakkoliv jsem se při čtení příliš nebavil. K zamyšlení nad tímto politickým, ale i lidským tématem, to určitě není špatné.

24.02.2024 2 z 5

Záhada obrazovky Záhada obrazovky Ljuba Štíplová

Minule chtěla Fifinka tygří kožich, tentokrát chce barevnou televizi, příště možná bude chtít bony, uvidíme... (***) Máme tady první vyprávění barona Prášila o jeho dobrodružstvích (**), následuje ježek a není to Jožka, nýbrž František (***). Juklíček s Rambajsem zamíří do Sovětského svazu - ten asi nesměl chybět - a dostanou pionýrský šátek (*). Nakonec tady máme detektivní psí dvojici - Bambase a Kryšpína - která hledá zatoulaného psa. Příběh mi přišel notně zmatený, třeba to bude příště lepší. (*)

15.12.2023 2 z 5

Za tygří kůží Za tygří kůží Pavel Šrut

Čtyřlístek slaví čtvrté narozeniny a vyšvihl se s parádním příběhem z Afriky (*****), který mě několikrát rozesmál. Navazuje výchovný příběh o kocourovi Mongovi, který pozná, že krást se nevyplácí (***), a Vašek s Alenkou a kouzloběžkou se vypraví do starobylé pyramidy, dokonce vženou slzu do oka vedle stojící sfingy...:) (****). Do počtu, byť ne do kvality, pak toto číslo zakončuje komiks o Juklíčkovi s Rambajsem, kteří si to střihnou na severní točnu (**), zatímco se Rendlík za pomoci Hopíka dá na kouzlení...(**)

14.12.2023 3 z 5

Veselo je na pouti Veselo je na pouti Pavel Šrut

Tak copak na nás čeká ve čtyřiadvacátém čísle: jestli znáte pověstného zločince Hóga Fóga, tak na pouti Čtyřlístek narazí Huga Fuga - inu, ne každý příběh je špička (**). Pohádka o mořském čertu potvrzuje přísloví, že čím víc je kdo hloupější, tím je i nafoukanější (***). Jestli si Čtyřlístek vypůjčil Huga Fuga z Limonádového Joea, tak Alenka s Vaškem a jejich kouzloběžkou tentokrát pojedou na Cestu do pravěku, ale jen k prvnímu ještěrovi (***). Juklíček a Rambajs se zastaví u Indiánů (***) a Rendlík a Hopík to znovu zkoušejí s drakem, tedy tím papírovým (**), a to přímo v soutěži, kde je první cenou kilometr provázku - no které z dnešních dětí by taková cena nenalákala...:)

13.12.2023 3 z 5

Muž přes palubu Muž přes palubu Ljuba Štíplová

Náš "čtyřlístek" tentokrát stíhá vykradače vraků na moři - když Holmepes, který s naší čtveřicí spolupracuje, prohlásí, že "tyto poklady patří do muzea", začíná čtenář tušit, odkud si Indiana Jones vypůjčil svou hlášku... (****) Neméně zábavný je příběh s kouzloběžkou pod vtipnou kresbou Adolfa Borna - tentokrát převezme hlavní roli olympijský ježek (a není to Jožka, ****).

Zbytek čísla už tak slavný není - Rendlík a Hopík poznávají nespravedlivou tvář světa, když je babka-bonzačka obviní, že "všechno viděla", hlavně jak ji kradou psa (což vidět nemohla, ale že ten pes natrhl Rendlíkovi kaťata, to asi zrovna zavřela oči, **). Jeden z nejslabších komiksů ve Čtyřlístku o panence Cecilce snad konečně končí (*) a sovětský "komiks" v rádoby stylu Čuka a Geka má podobnou "kvalitu"... (*)

12.12.2023 2 z 5

Poklad starého opata Poklad starého opata Ljuba Štíplová

Čtyřlístek ve staré zřícenině hledá ztracený poklad za pomoci Myšpulínova "detektoru kovů" (***). Textově vtipný, ale na kresbu chudý příběh Kacafírka se točí okolo pečení perníčků, které se někam "zatoulaly" (**). Juklíček a Rambajs dorazili se svým balónem do New Yorku, ale rýmy mají ke kráse stejně daleko jako text k souvislosti (*). Družina domácích zvířátek, které minule vyhnaly loupežníky, se nyní potýkají s místní dravou zvěří (** - ta kresba mi opravdu nesedí), a nakonec se skupina Marcelčiných panenek pouští do starého mlýna za strašidlem (*).

11.12.2023 2 z 5

Mezi dravou zvěří Mezi dravou zvěří Ljuba Štíplová

Čtyřlístek se tentokrát vydává do ZOO, kde pomáhá nahánět uprchlá zvířata zpátky do klecí (***). V dalším příběhu o středověkém životě na tvrzi se Daniel se Zrzkem vydávají na dalekou výpravu, ale jsou zajati loupežníky (***). Juklíček s Rambajsem, stále se svým původním pouťovým balónem, přijíždějí do Afriky (**), zatímco naše dvojice s kouzelnou koloběžkou testuje pravdivost dobrodružných příběhů papouška Kryštůfka (***). A nakonec se Rendlík s Hopíkem vydávají vykopat poklad (**).

11.12.2023 3 z 5

Černý hřebec Černý hřebec Walter Farley

Kniha nás provede ztroskotáním i robinsonádou na pustém ostrově, ale napínavá část přijde až v závěru, kdy Black běží dostih o titul nejlepšího amerického koně - tato část mě dokonce dokázala na chvíli strhnout a já knihu neodložil a dočetl až do konce. Autor se snaží podávat příběh uvěřitelně a dětský čtenář si tak ani nevšimne, že to má od reality krapet dále. Zasloužené tři hvězdy.

09.12.2023 3 z 5

Zlatá hokejka Zlatá hokejka Ljuba Štíplová

Pinďa hraje za Třeskoprsky hokejový zápas s Hromdopolicemi a za pomoci Myšpulína a Holmepsa bojuje proti švindlujícímu soupeři (***). Kacafírek se v Hloupětíně opět snaží trestat místní hloupost (**), krásně malovaná pohádka o vojáku Dalamánovi nás zavede do hlubokého lesa s loupežníky (***), Juklíček a Rambajs se stále drží svého balónu a plují s ním po moři (***) a poslední komiks nám představí známou pohádku o zvířátkách a loupežnících (**).

08.12.2023 3 z 5

Ďábelská jízda Ďábelská jízda Ljuba Štíplová

Zatímco ústřední komiks Čtyřlístku pod názvem Ďábelská jízda je ve stylu Toma a Jerryho, tedy honička a karamboly bez zajímavějšího děje (*), hned v tom dalším se dětem představí středověká tvrz, ve které straší bezhlavý rytíř (***). Toto číslo táhnou nahoru komiksy, jež měly v minulých dílech nevalnou kvalitu: Rendlík a Hopík ve vtipném příběhu jedou na hory (***) a panenka Cecilka, kterou tentokrát její majitelka nikde nezapomene, ale pro změnu nechá spadnout pod led do rybníka, se ocitá ve vodní říši (***). Krom toho tu máme i pokračování o Juklíčkovi a jeho psu Rambajsovi, kteří na balónu odletí do kosmu (**) - tady je třeba v hlavě vypnout veškeré základní fyzikální vědomosti, ale je to holt pro děti...:)

07.12.2023 2 z 5

Ananas Ananas Ljuba Štíplová

Toto číslo je na první pohled atypické - má o jeden komiks méně. Důvodem je ústřední a prodloužený příběh od maďarských autorů o chytrém Hodžovi Nareddinovi, jenž v daleké Arábii trestá vydřiduchy a jiné zlouny - mimochodem velmi hezky ilustrované (****). Náš čtyřlístek se potýká s Ananasem - novým úklidovým robotem z Myšpulínovy laboratoře (***), příběhy Kacafírka jsou bohužel slabé jak obsahem, tak ilustrací (*), a poslední komiks nás zavede na pouť, na kterou zavítá i Juklíček a Rambajs, alias chlapec se svým psem (**). Celkově toto číslo osciluje okolo průměru...

06.12.2023 2 z 5

Červený pradědeček Červený pradědeček Ljuba Štíplová

Konečně jsem se dozvěděl, jak náš Čtyřlístek přišel k tomu červenému autu - vždycky jsem si myslel, že to je Myšpulínův vynález, ale nakonec to je Bobík, kdo jej pořídil. Na vtipný příběh navazuje neméně zdařilý Komisař Drábek, kterému zatrhli dovolenou, aby chytil městského kapsáře. V dalším příběhu se naše dvojice s kouzelnou koloběžkou vydává vstříc zbojníkům a hladomorně, následuje již tradičně slabší Cecilka, která svou panenku opět někde zapomene, a poslední komiks se týká pohádky o čertovi, kterého přelstil mlynář.

Krom zmíněné Cecilky si vše udržuje nadprůměrnou kvalitu, a tak nezbývá než dát tomuto číslu nadprůměrné hodnocení.

28.11.2023 3 z 5

Apokalypsa Apokalypsa Jaroslav A. Polák

Je to neuvěřitelné, ale série JFK si stále udržuje svou životaschopnost - často se objevují kvalitní díly a stále se čtenář může setkat s další originální zápletkou. Nejinak je tomu v této Apokalypse, kde se ocitáme ve světě odsouzenému k záhubě, ve světě, kterému vládne antikrist ve stylu "po nás potopa" - ostatně pro inspiraci nemusíme chodit daleko, není tomu dávno, co tuto praktiku realizovala jistá populistická strana v naší zemi. Náš Kovář se účastní akce inkognito, supluje mu Andrea Villefort a cílem je, aby se antikrist nedostal k X-Hawkovi, který by ho jistojistě využil pro nedobré účely. Suma sumárum, na čtyři hvězdy si tato kniha sáhla... (72%)

14.11.2023 4 z 5

Tramvaj do stanice Touha / Kočka na rozpálené plechové střeše / Noc s leguánem Tramvaj do stanice Touha / Kočka na rozpálené plechové střeše / Noc s leguánem Tennessee Williams (p)

Autor přináší krátké příběhy vytržené ze života - jsou čtivé, ale trochu tomu chybí nosné téma. Jednotlivé hry propojuje alkohol, homosexualita a protagonisté, kteří se dostali do svízelné situace s nelehkým východiskem. Větší detail viz příslušné hry.

30.10.2023 2 z 5

O věcech obecných čili Zóon politikon O věcech obecných čili Zóon politikon Karel Čapek

Kniha je poplatná době, ve které ji Karel Čapek psal - poválečná léta, spousta politických změn, lidé hledající nové naděje a lepší svět... Některé Čapkovy argumenty jsou podány trochu jednostranně, ne se vším souhlasím, ale některé části se mi líbily. Beru si z knihy dva základní poznatky:
(1) sliby o lepších zítřcích jsou nepodstatné, irelevantní. Důležité je začít na lepší budoucnosti pracovat tady a teď.
(2) o zářné budoucnosti se lehce mluví, ale něco přínosného zrealizovat je podstatně těžší.
Je nakonec jedno, jaký máme řád - zda zemi vede král, prezident nebo premiér. Důležitá je kvalita těchto lídrů a také kvalita a zodpovědnost nás, voličů. Nakonec máme vždy to, co jsme si zvolili, a obrázek našeho lídra je jako zrcadlo nastavené nám všem. Někdy si říkám, že by každý oprávněný volič měl podstoupit test inteligence a elementárního selského rozumu a na základě toho pak dostat voličský průkaz - asi by byl výsledek lepší, ale zase asi méně svobodný...

27.10.2023 3 z 5

120 dnů Sodomy 120 dnů Sodomy Donatien Alphonse François de Sade

Zapomeňte u této knihy na reálnost příběhu - ten není podstatný, vše je podmíněno tomu, aby se vytvořil prostor pro realizaci těch nejperverznějších myšlenek autora. Nezačíná to špatně - některé pikantní situace mohou být vzrušující, následně to však sklouzne do pojídání exkrementů, následuje sadismus končící v naprosto brutální podobě, kdy se oběti mrzačí a mučí k co nejbolestivější smrti.

Děsí vás to? Myslíte, že podobné věci lidstvo již překonalo? Podívejme se na ruská zvěrstva páchaná na Ukrajině, na to, čeho je schopen Hamas na území Izraele. Lidstvo se neposunulo od dob markýze de Sada ani o píď.

Přemýšlel jsem o třech hvězdách - jsem v oblasti erotiky velmi tolerantní a brutalitu vnímám tak, že začíná i končí jen na papíře. Rovněž sloh je bohatý a vytříbený, neztratil se v překladu. Když jsem ale dočítal prvních 40 dní, přičemž jsem měl za sebou 80% knihy, začal jsem tušit zradu - autor zbylé dvě třetiny "příběhu" už sepsal víceméně jen v bodech, nenaplnil sliby z úvodu, a to se nedělá. V doslovu se sice čtenář dozví, že markýz, píšící knihu v Bastile, ztratil elán a nedoufal, že bude text číst někdo jiný než on sám, přesto nemohu jít výš než na dvě hvězdy. I tak si myslím, že kdyby chtěl něco podobného vydat současný autor, nejspíš by skončil ve vězení jako de Sade...

27.10.2023 2 z 5