Yarwen

Dallas 63Dallas 63Stephen King

Tlustá bichle, u které hlavní zápletka vychází z premisy, že zachráněním Kennedyho by byl svět lepší. No, nečekal jsem od knihy mnoho, ale nakonec jsem jí nadšen. Příběh Sadie a George se do mě nesmazatelně vepsal, vyvolal hluboké emoce a nikdy na něj nezapomenu. To je ta chvíle, kdy by měl čtenář vytasit mimořádných pět hvězd, aby oddělil špičku ledovce od masy pod ním.

01.11.2017

19841984G. Orwell (pseudonym)

Příběh samotný spíš podprůměrný, u pár míst trochu hapruje logika, ale vystavěný svět totalismu je velkolepý. Vzhledem k době, kdy Orwell knihu vydal, je obdivuhodné, jak přesně vystihl prvky, na základě kterých fungoval komunistický blok ve východní Evropě v následujících letech. Téměř jako bych se vrátil o několik desítek let nazpět a znovu viděl tu bezútěšnost, nehledě na mučení a popravy statečných lidí našeho národa. Budiž to memento a zdvižený varovný prst v době, kdy se komunisté opět umísťují ve volbách na předních místech, dokazujíc tak, jak kdysi řekl Hegel, že jediné poučení z historie lidstva je to, že lidstvo je nepoučitelné.

23.12.2016

Rázová vlnaRázová vlnaF. Kotleta (pseudonym)

Holohlavci, čubky, fanatismus, upalování či stahování z kůže zaživa - zdá se vám to utopické vzhledem k době, ve které se nacházíme? Doba se posouvá, ale lidská podstata se nemění. Stačí pár přesvědčivých filutů, kteří zfanatizují stádo ovcí, a další se pak přidají jen proto, aby táhli s většinou, bez ohledu na morální principy. Autorovi se podařilo skvěle odkrýt, čeho je lidstvo schopno - ať už po té špatné, ale zaplať pánbůh i po té dobré stránce. Vypadá to, že se Brno stane hlavním městem Evropy - uvidíme možná v dalším díle. Za mě vysokých 87%.

05.07.2021

Děti kapitána GrantaDěti kapitána GrantaJules Verne

Jedna z nejtlustších knih - verneovek, ale zároveň také jedna z nejlepších. Škoda, že už současná generace dětí příliš nečte, toto je hluboká studna, ze které může dítě čerpat a rozvíjet představivost.

29.07.2012

Útok ze tmyÚtok ze tmyJoe Dever

V polovině 90. let jsem narazil na knihu, se kterou čtenář může příběh prožít sám a ovlivnit jej svými rozhodnutími. Byl to můj první "gamebook" a byl jsem jím nadšen. Pak už bylo jen otázkou času, kdy narazím na Dračí doupě a zcela mu propadnu.
Útok ze tmy je první knihou ze série o Lone Wolfovi; gamebooky z této série pokládám za jedny z nejlepších, které na českém trhu vyšly. V tomto příběhu se snaží Lone Wolf dostat ze zničeného kláštera ke králi. Čtenář si vybere pět z deseti schopností (po každém úspěšně dohraném dílu si může přibrat další jednu) a pak už záleží jen na něm, jak se popasuje s nástrahami, které na něj čekají.

01.05.2013

Staré pověsti českéStaré pověsti českéAlois Jirásek

Řekl bych, že takhle knížka by měla být základem vzdělání každého Čecha. Pověsti starých dob připomínají, že si naše vlast sáhla kolikráte na dno, jakož se i vyhřívala na vrcholu slávy, závěrečné proroctví už jsou však trochu úsměvná a spíš pomáhala ve svých dobách k víře, že bude líp. Téhle knize vysázím rovnou 82%.

23.11.2020

Život pavoukaŽivot pavoukaJohn Crompton

Byl jsem ještě malý kluk, když jsem při četbě jednoho Čtyřlístku narazil na příběh Sherlocka Holmese, který vyřešil podivný případ podle stáří pavučin - a poznamenal, že danou vědomost získal z knihy Johna Cromptona "Život pavouka". O deset let později se mi právě tato kniha dostala do rukou - a Crompton v ní odkazuje opačným směrem, na Doylovu knihu s příběhy Sherlocka Holmese. Začarovaný kruh? Spíše krásný, inteligentní a hlavně dobře ukrytý vtípek autora comixu ve Čtyřlístku.
Každopádně - kniha je to vynikající, neskutečně zajímavá, a jestli jsem se do té doby pavouků štítil, po přečtení s nimi nemám nejmenší problém. Pět hvězd, ani o fous míň.

06.05.2015

451 stupňů Fahrenheita451 stupňů FahrenheitaRaymond Douglas Bradbury

Bradbury se v úvodu zmiňuje, že se snaží spojovat filozofický přesah knihy se zábavou. Tady se mu to nepovedlo. Hloubku kniha má, a je to právě ona, co táhne kvalitu nahoru a nutí člověka zamýšlet se nad absurdností totalitního režimu. Ale zábava to nebyla, děj se trochu pohnul v okamžiku, kdy se Montag vrhnul na útěk, ale jinak to bylo unylé, postavy nedostatečně psychologicky prokreslené, takže se bylo těžké s nimi ztotožnit, svět okolo nebyl nijak přiblížený, jakoby "město" žilo pod pokličkou. A kdybych si mohl lehnout do řeky a nechat se jí unášet, asi bych se nikdy nemusel učit plavat...

13.10.2016

Na vlnách odvahy a dobrodružstvíNa vlnách odvahy a dobrodružstvíOtakar Batlička

Pokud chce někdo poznat Batličku, pak lze doporučit tento výběr povídek, který shrnuje to nejlepší z jeho dříve vydaných knih a navrch přidává novelu Rájem i peklem (patrně nejdelší prózu, kterou napsal). Měl jsem to štěstí, že tato publikace byla první, kterou jsem od Batličky četl a okamžitě jsem se ponořil hluboko... ...do báječných vln odvahy a dobrodružství.:)

23.11.2011

V každém lese je myš, která hraje na housleV každém lese je myš, která hraje na housleGina Ruck-Pauquèt

Jedna z nejkrásnějších dětských knih, která se mi dostala do rukou, navíc v tom správném čase - v dětství. U první pohádky jsem se s medvědem, který musel nuceně opustit svůj domov, ztotožnil do té míry, že mi tekly slzy. Je štěstím čtenáře, pokud narazí na takovou knihu, která v něm dokáže vzbudit podobné emoce. A nemusí se jednat jen o dojetí.

18.10.2015

Poločas rozpaduPoločas rozpaduF. Kotleta (pseudonym)

Náš plukovník Michálek se stává šéfem brněnské oblasti, která má šanci se stát aspoň trochu normálním místem ve zdevastovaném světě. Nicméně ne každý po normálním světě touží a najdou se i mnozí, kteří ho chtějí definitivně zničit.
Toť zápletka, kniha jede ve stejně syrovém stylu jako úvodní díl, je plná dobrého nekorektního humoru, napětí a přestřelek. Celkově velmi povedené a za ten vtip dávám nakonec i čtvrtou hvězdu. Možná tuto knihu, která si nebere servítky a zobrazuje lidskou zhovadilost velmi reálně, za jednu či dvě generace zakážou, aby to někoho neuráželo.:)

26.02.2021

Chlapec a delfínChlapec a delfínDenis Ronald Sherman

Snad nejlepší kniha, kterou jsem v životě četl. Zapadla přesně do věku, ve kterém jsem na její obsah mohl být nejvíce citlivý - mohl jsem mít tak třináct. Velmi dojemný příběh, čistá láska a první - neobratná a nevinná - erotická scéna se mnou divoce zacloumaly. Do hlavního hrdiny jsem se vcítil a prožíval s ním vše, jako bych jím byl já sám. Jednou se ke knize asi vrátím, jen se bojím, aby byl zážitek z ní aspoň trochu podobný tomu "tenkrát".

02.01.2016

Usmívej se vícUsmívej se vícIvan Burda

Kniha čtenáři ukazuje, jak pozitivně působit vůkol sebe prostřednictvím oslovování náhodných lidí a vytváření tak úsměvů na jejich tvářích stejně jako na líci své či ve svém nitru. Je protkána množstvím autorových příběhů, které inspirují a ukazují, že to jde - je to takový výběr z hroznů ze životních zkušeností a jsem si jistý, že kdyby byl Ivan o deset let zkušeností starší, podal by výběr z bobulí, a to při stejném mladickém nadšení.
Já se osobně těšil na příběhy, ale i sebezdokonalování je pro mě vždy výzvou, a tak jsem některé věci vyzkoušel. Přesto cítím značný rozpor v přístupu k hovorům s cizími lidmi - zatímco Ivanovi připadá nepatřičné sedět s cizími osobami v kupé vlaku a nevyužít příležitosti k rozhovoru s nimi, můj vnitřní postoj zase vychází z převeliké ohleduplnosti, tzn. přistupovat k neznámým lidem opatrně, distinguovaně, s odstupem džentlmena a hlavně - za žádnou cenu nedopustit, abych působil vtíravě či dokonce vlezle. Lidé jsou různí, pro Ivana je důležitější s nimi hovořit i za cenu toho, že občas může narazit na někoho, komu to nebude po chuti, já prostě na to jdu naopak velmi ostražitě, pro mě je podstatnější vyhnout se tomu, abych nebyl někomu po chuti i za cenu menšího počtu interakcí. Holt, každý jsme jiný a netvrdím, že můj přístup je lepší jiného. A tak zatímco si i nadále budu ve vlaku rezervovat oddělené sedadlo, protože chci mít klid na čtení či na spaní a v takové konstelaci nechci s nikým vést dialog, přesto díky knize zkouším být krapet otevřenější a přístupnější k povídání, pokud je atmosféra jasně příznivá. A rozdávat více úsměvů, k tomu je třeba se pozitivně naladit, a to už samo o sobě je dobrým protipólem stresu.

29.12.2016

Bajky barda BeedlehoBajky barda BeedlehoJ. K. Rowling (pseudonym)

Pět krátkých podprůměrných pohádek je doplněno o Brumbálovy poznámky, jež neshledá nudnými jen nadšenec Harryho Pottera. Vše dokonává doslov ohledně příspěvků do nadačního fondu dětí, kde mám velkou pochybnost ohledně efektivity využití vybraných peněz (vytváření strategií či vydávání příruček, jak bychom jim mohli pomoct).

07.02.2017

Dům mrtvýchDům mrtvýchS. Erikson (pseudonym)

Ve druhém díle z malazské ságy sledujeme několik příběhů - Kalama, snažícího se ztrestat císařovnu, Šumaře s Kvítkem, Apsalar, Mappem a Icariem, hledající Tremorlor, Felisín a Heborika, zapletené do povstání Smrště, ale hlavně slavný psí řetěz Coltaina, a to očima Kalouse.

Malazskou ságu bych označil za těžkou fantasy, u které musí čtenář přemýšlet, toto není nic pro teenagerky hledající romantiku. Užil jsem si knihu náramně, neudržím se a dám čtyři hvězdy.

29.01.2020

Dračí doupě: Pravidla pro začátečníkyDračí doupě: Pravidla pro začátečníkyMichael Bronec

Výborně a komplexně napsaná pravidla české verze D&D. Dělám PJ už desítky let a mohu opravdu jen chválit. Je samozřejmě škoda, že dnes je to už taková uschlá větev ztepilého stromu her na hrdiny, nicméně mnoho let k pravidlům vycházely jednotlivé moduly, časopisy (Dech draka, Zlatý drak pro klub Hexaedr), byly zde vytvořeny celé světy (Tara, Asterion, Almir), o které je dnes na burzách obrovský zájem, nicméně Altar už dotisky nechystá a svět DrD tak zůstává bez podpory vydavatele, ale i přesto se má k životu. Před pár lety zde byl nový pokus s Dračí hlídkou, který na DrD navázal, nabídka tohoto typu her je stále široká a kdo chce, ten si najde to své ořechové. S touto hrou jsem strávil nádherné zážitky (a stále jednou za rok se starou partou hrajeme, i když už je nám přes 40) a dávám tak absolutních 100%.

29.08.2021

OstrovOstrovRobert Merle

Robert Merle si vypůjčil zápletku i kulisy slavné vzpoury na lodi Bounty, nicméně upletl svůj vlastní příběh s originálními postavami. Než stihne člověk otočit pár stránek, je vzpoura dokonána a celá kniha je tak de facto věnována soužití námořníků s Tahiťany na opuštěném ostrově. Merle se vyhnul přímému moralizování, nicméně pointa příběhu je jasná - je úcta k člověku, k humanitě, slepá, pokud je prosazována za každou cenu? Je přijatelné vzít druhému život, aby byly zachráněny jiné, možná lepší? I poručík Purcell si musí projít vlastní duševní katarzí, aby na tuto otázku odpověděl - dle mého názoru - správně.

26.04.2012

Lovec jelenůLovec jelenůJames Fenimore Cooper

První díl pentalogie, který zastihuje hlavního hrdinu na začátku jeho zálesácké dráhy. První souboje s Huróny, první vítězství, se kterým si ještě neví úplně rady. Setkáváme se zde s mladým Čingačgůkem, budoucím posledním Mohykánem. Děj se odehrává v zásadě na jednom místě, někomu se může zdát zdlouhavý, nicméně je poutavý a má stále - i po tolika letech - čtenáři co nabídnout.

05.07.2012

Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945Kyselá těšínská jablíčka: Československo-polské konflikty o Těšínsko 1919, 1938, 1945Jiří Bílek

Vždycky jsem měl Poláky rád, ale tato kniha mé mínění trochu upravila - v první polovině minulého století se jejich chování vůči Československu nedá označit jinak než za podlé a zrádné, s vrcholem před druhou světovou válkou, kdy nám vrazili kudlu do zad. Již chápu, proč má Nohavica ve svých písních snahu smiřovat oba národy.Kniha obsahuje tři zásadní konflikty s Polskem o Těšínsko, včetně sedmidenní války v roce 1920. Historie, kterou jsme se ve škole v 80. letech neučili, na Ostravsku se o ní nemluvilo a z chování Těšíňáků by jeden nepoznal, co se tam dříve dělo - snad je to doklad toho, že vzájemné vztahy jsou nyní již dobré a stejné to bude i v budoucnu.

11.11.2012

Staré řecké báje a pověstiStaré řecké báje a pověstiEduard Petiška

Příběhy o řeckých bozích a hrdinech se hodí jak pro děti coby pohádky, tak pro dospělé jako výborné osvěžení znalostí o faktech, ve kterých by se měl vzdělaný člověk orientovat, aby si nepletl Hérakla s Héfaistosem a Artemidu s Athénou. Narazil jsem na drobné nepřesnosti v příběhu o trojské válce, jinak je ovšem vše v pořádku a kniha se čte příjemně. Pro zájemce o toto téma doporučuji knížku Bohové a hrdinové řeckých a římských bájí od Zamarovského, která má širší záběr a je krapet podrobnější.

05.05.2013

Dračí carevnaDračí carevnaJuraj Červenák

Ve druhém díle se Ilja s dalšími bohatýry vydává daleko na sever, až k bráně podsvětí, aby zneškodnil velekněze Tugarina, který chce ke svému ocelovému žezlu připojit třetí, poslední dračí šupinu, aby se stal bohem. Třetí šupinu vlastní Baba Jaga, alias Matka hadů - Dračí carevna.
Vynikající dílo, a to i ve světovém měřítku, spojuje napínavý a uvěřitelný příběh s prokreslenými historickými reáliemi i starými ruskými či pobaltskými pověstmi. Autor musel prostudovat řadu podkladů, aby mohl napsat tuto výbornou knihu.

23.06.2014

Zelená míleZelená míleStephen King

Přemýšlím, zda je toto Kingovo dílo tak kvalitní, nebo získalo svou popularitu skvělým filmem. Z mého hlediska patří každopádně k tomu (možná nej)lepšímu, co King napsal, byť příběh působí těžkopádně, děj je velmi jednoduchý a neustále opakování textu/posledního děje na začátku každé nové části je poněkud zbytečné, byť je to dáno vydáváním jednotlivých částí na pokračování.
To, co ale - alespoň pro mě - vytahuje knihu ke čtyřem hvězdám, jsou kapky moudrosti, které King tu a tam roztrousil v textu, nad kterými se čtenář zamyslí a vážně, často smutně, pokýve hlavou...

18.10.2015

DraculaDraculaBram Stoker

I kdyby někdo neholdoval hororům, pak pokud chce prohlašovat, že má všeobecný knižní přehled skrze různé žánry, pak nemůže minout možná nejslavnější hororový kousek, kterým je Dracula. Osobně jsem se k němu dostal pozdě - až jako teenager - ale užil jsem si ho měrou vrchovatou a zaslouží si nejvyšší hodnocení. A pokud mohu doporučit filmové zpracování, pak Coppolovu verzi z roku 1992...

29.01.2016

Jak si lidé hrajíJak si lidé hrajíEric Berne

Jedna z nejhorších knih, které jsem četl. Autor míchá odborné výrazy s infantilními a hlavně všechno možné skládá do směšných zkratek, kterých je moře a text se tak stává hůře srozumitelným. Pohnutky chování pacientů vysvětluje jen jediným možným způsobem, dle mého názoru často nepravděpodobným. Ačkoli je kniha vydávaná za vědeckou práci, působí hodně amatérským, neřknu-li přímo kýčovitým dojmem.
Pokud se chcete něco dozvědět o transakční analýze, sáhněte po knize "Já jsem OK, ty jsi OK" od Thomase Harrise. Tomuto paskvilu se vyhněte obloukem.

08.09.2016odpad!

Foucaultovo kyvadloFoucaultovo kyvadloUmberto Eco

Jako konspirace dobré, samotný příběh je však velmi slabý. A ještě více dolů táhne knihu první kapitola - tu jsem strávil se slovníkem po ruce a překládal jsem cizí slova a odborné výrazy, trvalo to dlouho, ale dal jsem si ten čas - ale abych zjistil jen to, že většina těchto slovíček se dá nahradit naprosto srozumitelnými slovy. Tato samoúčelnost mi přijde jako neférová hra se čtenářem a výsledný pocit z knihy je tak ještě horší.

11.09.2016

Famfrpál v průběhu věkůFamfrpál v průběhu věkůK. Whisp (pseudonym)

Ačkoli nepatřím k obdivovatelům Harryho Pottera, je třeba uznat, že tato útlá knížka je napsána s vtipem a nadhledem. Je pro mě překvapivé, že zrovna tato autorka vymyslela nový sport s vlastními pravidly. A přestože se nejedná o nic, co bych zapisoval zlatým písmem do svého čtenářského deníku, je třeba tento text hodnotit pozitivně. Za mě velmi dobrých 65%.

20.09.2016

Drsný spasitelDrsný spasitelMiroslav Žamboch

Plus za severomoravskou krajinu, která je vložena do příběhu, obrovské minus za to, že si to nevyřídil se šéfem ostravské oblasti. Slíbit v příběhu vyřešení problému a nakonec slibu nedostát, to je neskutečné faux pas. Vypadá to, že ke své knize přistupoval autor velmi ležérně a asi si ji po sobě nepřečetl. Pak nemůže doufat v pozitivní hodnocení z mé strany. Tohle se fakt nedělá.

01.10.2016

Luisa a LotkaLuisa a LotkaErich Kästner

Četl jsem knížku jako malý a líbila se mně natolik, že jsem se k ní vrátil díky čtenářské výzvě. A zatímco tenkrát jsem si užíval krásného příběhu, nyní, jako dospělý, jsem si vychutnával i kapky moudrosti, které Erich Kästner hojně roztrousil do řádků knihy. Místy až poetický styl, jenž dojímá, a chvíle, kdy máma odhalí Luisu, je jeden z nejsilnějších momentů, na který jsem v knihách doposud narazil, a to jsem jich přečetl nemálo.

11.12.2016

Dívka, která si hrála s ohněmDívka, která si hrála s ohněmStieg Larsson

Ve druhém díle Milénia se autor pustil do prostituce, která je dle něj nechutná a špatná a měla by se zakázat. Fakt, že se jeho hlavní postavy chovají promiskuitně, mu ale vůbec nevadí. Ostatně veškerý text popisující v knize erotiku, sex, nebo rozhovory na toto téma, není ani tak pikantní, jako veskrze trapný, a čtenář se jím musí útrpně prokousávat stejně jako přes prvních 150 stránek knihy, působících jako nastavovaná kaše, kde je zcela nesouvisející část o pobytu Lisbeth v Karibiku a seznam toho, co si koupila z Ikey do svého nového bytu.
To, co se snaží posunout knihu nad průměr, je stejně jako v prvním díle zápletka a děj, jenž se začíná rozvíjet okolo dvousté stránky a činí konečně knihu zábavnou. Drobné logické kiksy, neutuchající kapky feminismu tu a tam roztroušené na stránkách, stejně jako useknutý konec však nedovolí knize zmíněný průměr překročit. Za mě 49%.

26.10.2017

Poslední MohykánPoslední MohykánJames Fenimore Cooper

Ve druhém díle pentalogie (který autor skutečně napsal jako druhý, hned po čtvrtém) je Sokolí oko již zkušený zálesák, Čingačgúk má dospělého syna a jeho Wah-ta-nah na oba již shlíží z věčných lovišť. Díky cti a dobrému srdci se rozhodnou pomoci čtveřici Angličanů, které lstivý lišák Magua vede do záhuby. A tímto začíná velké dobrodružství, do kterého se nakonec zamíchají celé kmeny Hurónů a Delawarů. Nejznámější Cooperova kniha, napsaná před zhruba dvěma stovkami let, nás zavádí do doby, kdy se okolo Velkých jezer potulovaly poslední zbytky Indiánů, původně osídlujících východní pobřeží. Za mě neobyčejně krásné, dávám nádherných 85%.

10.10.2018