xvasek xvasek komentáře u knih

Pod kupolí Pod kupolí Stephen King

Já mám ty dlouhé Kingovky nejraději. Někteří autoři s věkem tak nějak "vysychají", ale u Kinga mi to přijde s touto knížkou úplně naopak a podle mého jsme u jedné z těch naprosto nejlepších, jako za starých časů Svědectví nebo "To". Pět hvězd úplně bez diskuse. Jenom přemýšlím, jestli ten konec nebyl už trochu moc... Ale ne, někdo prostě někdy něco takového napsat musí.

Svědectví Svědectví Stephen King

Četl jsem "krátkou" i "dlouhou" verzi, mezi tím asi 20 let. Podle mého absolutně top knížka nejen od Kinga, ale i celkově co jsem kdy četl. Do toho postapokalyptického světa jsem se prostě dostal, prožil jej. Šest hvězd by bylo adekvátnějších, než pět.

Pustiny Pustiny Stephen King

Pustiny, pustiny. Postupně jsme se dostali někam, kam první díly v podstatě mířily. Na jednu stranu jsou tam některé věci poměrně otravné, jako rozpolcení časoprostorových os, ale na druhou stranu musíme nechat Kinga, ať nám popíše ty zvláštní věci ve své hlavě a kdo to má rád, může si to konečně užít, protože takové fantaskní světy má občas King v některých povídkách, ale tady má mnohem víc prostoru.

Stopy ve sněhu Stopy ve sněhu Farley Mowat

Úžasná knížka, zejména pro člověka, který hledá něco, co u nás v blízké Evropě nikde není - stovky kilometrů divočiny. Jamieho jsme si zamilovali od první stránky, dostat se trochu pod kůži Awasinovi zabralo trošku déle, ale po několika demonstracích jeho absolutní praktičnosti si nelze přát na podobný "výlet" lepšího kamaráda.

Na knížce je fascinující zejména hutnost textu. Co se stihne odehrát na jedné stránce, je v "konkurenční" literatuře na deseti až dvaceti. Když kluci někam tři dny jdou, prostě je jednou větou konstatováno, že tři dny šli. :-) Naprosto žádné hluché pasáže.

Četli jsme ji s dětmi před spaním a můžu garantovat, že dokud se čte, usnou jenom při absolutní únavě. Naopak - a to se nám s žádnou knížkou ještě nestalo - při četbě rozebírají jednotlivé popsané události a hodnotí je, což nás poměrně zdržovalo a po zhasnutí světla ještě pár desítek minut vedou diskusi nad stavbou srubu, jízdou v kanoi nebo pevností ledu. Po dočtení knihy vyžadují pokračování, Kletba Vikingova hrobu objednána. :-)

27.06.2017 5 z 5

Fimfárum Fimfárum Jan Werich

Je to knížka povídek / pohádek, které spolu nijak nesouvisí. Některé by si zasloužily pět a půl hvězdy, protože jsou naprosto geniální, některé jsou bohužel i na dvě. Taky cílový věk u každé je velmi jiný. Zvláštní, jak se tak různá kvalita mohla dostat do jedné knížky.

Celkově mi přijde zajímavé, že Werich nesoudí, která postava je dobrá a která špatná a nechává zcela na čtenáři, aby si je ohodnotil. Například když žena nechá muži vytrhnout myslím čtyři zdravé zuby - je to ještě snesitený kanadský žertík, nebo už je to za hranou?

Každopádně určitě stojí za přečtení.

Vlci z Cally Vlci z Cally Stephen King

Hm, když se nad tím člověk po přečtení zamyslí, tak je to dějově dost podobná kniha, jako předchozí výborný "Čaroděj a sklo", který měl ale mnohem více zajímavých rovin a přišel mi po všech stránkách lepší, včetně jeho hrdinů a nezkušený mladý Roland byl pro mě taky o fous zajímavější, než stárnoucí internacionální lumen z tohoto dílu.

Jako... Počítám, že čtete celou Temnou věž a dostali jste se logicky až před nebo za tuto knihu. Určitě vás tento díl neodradí od pokračování, neurazí, navnadí na další, splní svůj účel jednoho kousku ze ságy.

Na druhou stranu, po nadšení z Mejisu mi Calla přijde... Prostě čtyři hvězdy a raději to uložím, než začnu přemýšlet, jestli by tři nebyly lepší. Ale jo, ta knížka je určitě celkově mezi všemi ostatními nadprůměrná.

Čaroděj a sklo Čaroděj a sklo Stephen King

Tato kniha je jeden velký flashback / prequel - kromě asi (trochu přeháním) deseti stránek na začátku a deseti na konci - a v podstatě je možno ji (asi) přečíst bez přečtení předcházejích knih. Odehrává se v mnohem konzistentnějším světě, než předchozí knihy, a "vnořený" příběh je jednoznačně výborný a řekl bych o dost lepší, než co (do tohoto dílu) předvedl zbytek Temné věže.

Trochu škoda, že z předchozích dílů do jisté míry víme, jak některé postavy skončí, takže celkové napínavo je vlastně o tom, jak moc velký nebo malý průšvih to nakonec bude.

Taky mi přijde, že spousta čtenářů se sem přes Pistolníka a rozsah Temné věže nedostane. Není to úplná špička od Kinga, ale do nejlepších deseti by se asi dostala. Kdyby vyšla samostatně, asi by byla čtenější.

04.11.2017

Tři vyvolení Tři vyvolení Stephen King

Naštěstí už druhý díl Temné věže je docela zajímavý. Sice mi to ještě přijde takové občas lámané přes koleno, ale akční pasáže mají švih a je jimi proložená celá knížka, takže poměrně poctivé čtyři hvězdy.

Pistolník Pistolník Stephen King

K Pistolníkovi asi jenom toto: Je to portál někam dál, kde to stojí za to. A ačkoli to tak z komentářů nevypadá, dá se to přečíst bez větší újmy a naštěstí to není moc tlusté. :-)

09.07.2018 3 z 5