Wiedzmin Wiedzmin komentáře u knih

Solomon Kane: Ďáblův hrad Solomon Kane: Ďáblův hrad Scott Allie

Perfektní atmosféra, první polovina výborně vtáhne, uvede do děje (víc textu vůbec v ničem neškodí) a zbytek je už jen krvavý masakr, kde, byť vystupují v zásadě jen dva druhy monster, tak stojí za to a jde z nich respekt. Za mě kvalitní béčkové fantasy, kde se vnitřnostmi, drsnou, tajemnou atmosférou, a charakterní hlavní postavou nešetří.

13.12.2018 5 z 5

Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Lobo: Sedm zbytečných a další příběhy Alan Grant

Moje první setkání s Lobem nedopadlo nejhůř. Dlouho jsem si na něj brousil zuby a čekání se vyplatilo. Povídka "Poštovní super giga masakr" byla spolu s povídkou "Sedm zbytečných" asi nejlepší z celé sbírky a člověka ta ironie a brutální černý humor dost pobavil. Závěrečný příběh "Vošoust byznys" byl s Lobovými variacemi na slavné zpěváky taky vcelku solidní, ale pro mě se jednalo spíš o průměrnou povídku. Příběh Prima wálky taky nebyl špatný, jen sem se při něm vcelku nutil do pokračování, dějově je asi nejslabší. Za mě tahle Lobova sbírka lepší průměr, který mě neodradí od dalších příběhů masakroidního Czarniana.

13.12.2018

Frankenstein Frankenstein Mary Wollstonecraft Shelley

Působivá klasika

08.11.2018 4 z 5

1984 1984 George Orwell (p)

Geniální, depresivní a znepokoující vize.

09.05.2018 5 z 5

Hory šílenství Hory šílenství Howard Phillips Lovecraft

Těžko komentovat. Lovecraft je dle mého alibista, který namísto popisu hrůzy, dosadí jednotlivé slova, kterých je během relativně krátké povídky přehršel, tudíž čtenáře, než aby děsil, tak vytáčí do ruda. Jako celek, je příběh v závěru relativně poutavý a mrazivý, a upřímně z poloviny se splnila očekávání, která jsem od tohoto dílka měl. Z té druhé poloviny přišlo menší zklamání v podobě středu povídky, kdy hlavní postava s Dunforthem probádávají Hory. Popis labyrintů je mnohdy zdlouhavý, oproti tomu zas výklad mytologie o Prastarých to vyváží zas na pozitivní stranu. Moje první setkání s Lovecraftem a na nějakou dobu asi taky poslední. Říká se, že Lovecraftovi příběhy člověk buď uznává nebo ho to mine. Já se asi řadím k té druhé polovině. P.S. Ovšem zfilmované V horách šílenství od Mistra Del Tora, bych bral všema deseti.

18.03.2018 4 z 5

Rady zkušeného ďábla Rady zkušeného ďábla C. S. Lewis (p)

Náročná četba, kde na každou stránku připadne 50 myšlenek. I přes svou náročnost ale doporučuju. Pro mě zásadní dílo pana Lewise a kniha, kterou jsem 2x odložil a 3x přečetl, pokaždé s novým poznatkem. Nadčasový masterpiece. Kdo chce vidět křesťanskou propagandu, tak před přečtením a udělením komentáře, ať si nejdřív přečte životopis Lewise a pak plive.

17.03.2018 5 z 5

Rudý kapitán Rudý kapitán Dominik Dán

Moje první Dánovka. Je to už rok, co sem ji naposled držel v ruce, ale pamatuji si ji, jak kdybych ji četl včera. Atmosférické, chytré, svižné a napínavé čtení.

22.01.2018 5 z 5

Půlkacíř Půlkacíř Karel Kryl

Kryl je bolavou jizvou Čechoslováků. Rozhovory s ním a posledních pár kapitol této knihy je toho důkazem. Definici Půlkacíře si musí každý vyložit po svém, a já po přečtení téhle knihy chápu Krylovu osobnost zas o kousek víc. Občas mi přišlo, že sám sebe podporuje v lítosti toho, co z něho politické a historické události udělaly, a míst se jakoby snažil před Čermákem omlouvat sám sebe, ale třeba se jedná o můj mylný dojem. V každém případě jsou rozhovory působivou, příjemnou, zajímavou, místy mrazící a místy temnou sondou do jeho života. Kniha, ke které se určitě ještě vrátím.

04.02.2017 4 z 5