Vlado84 Vlado84 komentáře u knih

Otvárať cudziu korešpondenciu, no toto!! Tresky plesky hromy blesky...
Pošťák jeden... zamilovaný..
Ale dobre teda, tak je mu odpustené.
V mene lásky vždy.
A tak, ak je život niekedy jedna opakujúca sa smyčka udalostí..len srdiečkom musíme vedieť rozlišovať tie, ktoré sa už možno nikdy nezopakujú a nebáť sa ísť tam, kam nás duša volá. Pretože niečo sa už viac krát v živote nezopakuje.

23.12.2017 4 z 5

Ostrov pokladov Ostrov pokladov Robert Louis Stevenson

Knižku, ktorú som naposledy čítal ako malý chlapec a teraz som sa k nej vrátil hlavne kvôli ´čitateľskej výzve´ - odporúčam všetkým dnešným deťom, ktoré radi čítajú a páčia sa im tajuplné príbehy (nielen) o pirátoch, o dobrodružstvách a o víťazstvách dobra nad zlom.
Svojim spôsobom je to kniha aj pre nás - dospelých ;) Lebo teraz už s nadhľadom dospelého muža som v knihe nachádzal mnoho odkazov..
Pekná knižka, pre veľkých aj malých :)

29.06.2016 5 z 5

Okná do polí Okná do polí Ján Púček

Prekrásne niečo.
To si čítaš, a ako si čítaš a vnímaš to, prežívaš to - nachvíľku odtrhneš pohľad od knižky a pozrieš sa na svet okolo seba a zistíš, že tým žiješ. Že žiješ.

01.08.2022 5 z 5

Opravdová láska Opravdová láska Robert Fulghum

Aké šťastie, ak 'opravdová láska' vydrží a prekoná všetky životné úskalia, ťažkosti a vlnobitia.
Nedočítal som túto krásnu knižku, pretože v čase, keď som ju začal čítať, veril som, že láska, ktorú som v srdci cítil, vydrží navždy.. Ďakujem za to krásne. To bolo to najkrásnejšie, čo som kedy zažil a cítil..
Milujte viac, viac si vážte lásku, ktorú vám milovaná osoba dáva a milujte z celého srdca, a ešte viac ako to.. láska je krehká a ak skončí, bolí..

01.12.2021 5 z 5

Čas plný písní Čas plný písní Jaroslav Seifert

Je tu tak veľa krásnych básní.. Sú nadherné, jemné, citlivé a krehké. Nádherná zbierka.
Úžasný Jaroslav Seifert ️

Píseň o lásce

Slyším to, co jiní neslyší,
bosé nohy chodit po plyši.

Vzdechy pod pečetí v dopise,
chvění strun, když struny nechví se.

Prchávaje někdy od lidí,
vidím to, co jiní nevidí.

Lásku, která oblékla se v smích,
skrývajíc se v řasách na očích.

Když má ještě vločky v kadeři,
vidím kvésti růži na keři.

Zaslechl jsem lásku odcházet,
když se prvně rtů mých dotkl ret.

Kdo mé naději však zabrání
- ani strach, že přijde zklamání,

abych nekles pod tvá kolena.
Nejkrásnější bývá šílená.

co ty a já.

Píseň (Poštovní holub)

Bílým šátkem mává,
kdo se loučí,
každého dne se něco končí,
něco překrásného se končí.

Poštovní holub křídly o vzduch bije,
vraceje se domů,
s nadějí i bez naděje
věčně se vracíme domů.

Setři si slzy
a usměj se uplakanýma očima,
každého dne se něco počíná,
něco překrásného se počíná.

26.11.2021 5 z 5

O neumírání O neumírání William Saroyan

Hmm, tak čo mám napísať o tejto knižke? To je ako, keď v nej William Saroyan píše o tom, ako opísať Všetko.. Podobne to cítim teraz. V tej knižke je jednoducho všetko a všetko sa to odohráva a pletie a melie a chvíľku neviem či viem ,,čo to doprkna vlastne čítam“ aby som to potom pochopil a potom zase o kúsok ďalej je zase všetko až tak nástojčivo jasné a stále je tam to Všetko.. a je tam cítiť láska, láskou je tá kniha naplnená, možno niekedy s príchuťou smútku a nostalgie ale je tam.. je tam radosť a múdrosť medzi riadkami a aj na riadkoch.. je tam skrátka Všetko :)

15.02.2018 5 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Prekrásna..
..ďakujem, Pampeliško :*

24.04.2017 5 z 5

Rozprávač Rozprávač Dave Grohl

Skvelé, super zábavné... okrem všeličoho iného veselého napríklad konkrétne scénka s "fresh coffee pot!" , to ma rozosmialo, pretože som sa v tom našiel aj ja, bez another fresh coffee potu si neviem predstaviť ani deň A kopec zábavných historiek, úplne ľudských až človek zisťuje, že ,ty vole, veď toto som zažíval a robieval aj ja so svojimi kamošmi.."
No a bolo to aj nesmierne poučné, vidno, že Dave Grohl má srdce na správnom mieste, ctí si rodinu, miluje ju, miluje svoje deti, kamošov, váži si všetkých čo mu pomohli nasmerovať kroky tam, kde je a kde sa cíti šťastný a spokojný. Tá pokora, vedomosť, že nie všetko v živote dopadne tak ako by sme si priali, túžili.. a do toho stále tá radosť zo života.. umenie vedieť prekonať aj smutné životné udalosti.. Nemal som žiadne očakávania, len som sa tešil, že si prečítam životopis ,vlastnými slovami' od hudobníka, ktorého som vnímal najmä v spojitosti s Nirvanou, a ostal som príjemne prekvapený. Parádička.

14.11.2023 5 z 5

Múzeum nevinnosti Múzeum nevinnosti Orhan Pamuk

Tak toto bola Pamukovina.. opäť raz som zostal fascinovaný a nadšený, krásne stratený a niekedy som sa smial na postavách, niekedy som s nimi plakal a potom niekedy som zistil, že vlastne žijeme sem-tam rovnaké životy ako tie postavy, a tak som sa vlastne smial aj sám na sebe a plakal som sám zo seba.
Na samom konci je to ale vždy o láske, a láska je nekonečno.

17.08.2020 5 z 5

Ostrov Ostrov Ilma Rakusa

Poetika slov, a nevídané a neskutočne krásne opisy v samotnej ťaživosti celého príbehu, ktorý zažil nejeden z nás. Lebo keď sa láska skončí... bolí. A chce to more, oceány času..
Neviem jednoducho nájsť slová na opis tohto diela. V samom závere to gradovalo, až som si musel kúsať peru, a šúchať dlaňami tvár, ako sa v deji strhla lavína pocitov a opisov vnútorných stavov a bojov. Úžasne krásne, hoci téma tak smutná. Ale tá katarzia..

02.04.2020 5 z 5

Kniha toužení Kniha toužení Leonard Cohen

Nádherné, krásne.. slová, ktoré hľadia dušu
Proste Kniha toužení

neba
plná všetkých snov
nadol sa vinie.

zakry jej letmosť spevom
obklop ju čudesnými nadýchnutými vtákmi
stokráskami a súmrakmi

dažďových

perál šepot samoty

11.01.2018 5 z 5

Prorok / Zahrada prorokova Prorok / Zahrada prorokova Chalíl Džibrán

Čítať, a hlavne vnímať túto krásnu knihu vo mne evokovalo pocity, akoby som sa prechádzal v záhrade slobody, lásky a nespútanej krehkej krásy. Nádhera otvorenej duše a srdca.

23.09.2017 5 z 5

Velký dům Velký dům Nicole Krauss

..milovať tak, aby v nás nevyrastal jeden veľký opustený dom

12.04.2017 5 z 5

Sníváš sa mi do slov Sníváš sa mi do slov Valerie H.

.. tak krásno-smutné básne, plné nádeje, radosti, sklamania a bolesti.
Aké silné. Iba láska to dokáže.

budem s tebou bdieť.
aspoň ťa naposledy chytiť,
tak kde si?
všetky tie nedorozumenia
a chvíle bez teba
sa však zmenili na chvíle,
ktoré mi stále viac treba.
žiadny pohľad, úsmev,
žiadne slová,
želám si byť s tebou
znova a znova.
...
aspoň jednu vec mi sľúb.
kým ti bude srdce búšiť,
vždy ma v hĺbke svojej duše,
prosím, trošku ľúb.

Ach, to srdce..

29.11.2021 5 z 5

Cizinec Cizinec Albert Camus

Zvláštny pocit zostal.. toľko dilem, toľko uhlov pohľadu, toľko porozumenia a zároveň asi rovnako veľa nepochopenia.. Všetko tak jasné, a napriek tomu toľko nejasností a otázok.
Ako život. Existencializmus v plnej paráde od skvelého Alberta Camusa.

18.10.2019 5 z 5

Viditelná temnota: Paměti šílenství Viditelná temnota: Paměti šílenství William Styron

Kde v půli život náš je se svou poutí,
procházet musel jsem tak temným lesem,
že pravý směr jsem nemoh uhodnouti.

..tu vyšli jsme a spatřili zas hvězdy.

11.10.2019 5 z 5

Lea Lea Pascal Mercier (p)

Keď som dočítal Nočný vlak do Lisabonu, a chystal čítať Leu - najprv som aj ja uvažoval a v duchu si už robil porovnania typu ,,a kto vie, či aj Lea bude taká ako Nočný vlak.."
Hmm, mne sa tie dve diela nechce porovnávať, pretože obe sú samostatné a samy sebou. V oboch sú ale spoločné prvky hľadania, vracania sa späť v čase a realita prítomnosti a otázky o budúcnosti a či nejaká existuje a ak áno - aká.. a ilúzie a dezilúzie, je tam láska, a sklamanie a odcudzenie a nachádzanie a strata; a vlastne všetko je to sugestívne a veľmi citlivé.. Je to, ako keď padá snehová vločka - krehko sa znáša ale keď dopadne na zem, tak.. A aj keď už asi od prvej strany je naozaj zrejmé, kam celý dej bude smerovať - oplatí sa dočítať do konca. Odporúčam s radosťou :)

24.01.2018 5 z 5

Čokoláda Čokoláda Joanne Harris

Príjemné čítanie, zaujímavé postavy a ich osudy, všetko veľmi živo opísané, a tá čokoláda.. ;)
Odporúčam :)

20.04.2016 5 z 5

Čierna kniha Čierna kniha Orhan Pamuk

Ťažká a zároveň veľmi zaujímavá a zvláštna kniha. Boli v nej určité pasáže (a že ich bolo pomerne dosť..), pri ktorých som skutočne musel niekedy upadnúť do absolútneho sústredenia, a zo pár krát sa stalo, že som tu a tam niektorý odsek čítal aj viac krát..aby som pochopil. Samotný dej a príbeh ma zaujal a udržiaval ma v pozore až do poslednej strany. Opisy či už z histórie alebo rôzne iné - pre mňa ako nie dokonale znalého človeka Tureckých reálií - boli niekedy ťažko zrozumiteľné. Dostal som sa akoby do stretu odlišných spôsobov nahliadania na život.
Ale o to lepšie, pretože aspoň som sa niečomu priučil, nadobudol som nový ´rozmer´ a rozhľad.
Pre mňa napriek všetkému skvelá kniha, a kto má rád náročnejšiu literatúru - odporúčam ;)

27.10.2015 5 z 5