VivienRavenhill VivienRavenhill komentáře u knih

Cestovat nalehko Cestovat nalehko Tove Jansson

Tyto povídky o cestách jak do exotických zemích, tak o cestách životních nebo duševních lze charakterizovat slovy zvláštní, minimalistické, jedinečné, s neobvyklou atmosférou, která je v každé povídce jiná a přesto dohromady zapadají do osobitého stylu psaní autorky. Někdy není třeba vše složitě a do detailu vysvětlovat, někdy zkrátka stačí mlčet a prostě být. Ať už čte člověk jakýkoli příběh, nikdy netuší kam se bude ubírat, dialogy i děj jsou zkrátka nepředvídatelné a mnohdy překvapivé. Mnohdy končí pasáží, která znamená nový začátek, jindy za sebou zanechávají tajemné a nedovysvětlené poselství.

26.01.2019 5 z 5

Dcera sochaře Dcera sochaře Tove Jansson

Vyprávění svérázné dívenky odchované v bohémské rodině v kůži nyní již dospělého člověka, který dítětem v části své duše stále zůstal. Vzpomínky na laskavou maminku a vynalézavého tatínka, kteří jako by povahově vypadli z oka panu mumínkovi a paní mumínkové. Milé ale i hořké vzpomínky na útulný domov, na tajemný ateliér, na okolní nespoutanou krajinu a všechny skříně které se dají prozkoumat. Realita se v mnoha místech prolíná s bujnou fantazií, ale to co s nám dnes jeví jako fantazie, byla pro dítě své doby realita. Velmi příjemné čtení, které v mnohých melancholických částech nutí i k zamyšlení.

17.01.2019 5 z 5

Slavné vily Moravskoslezkého kraje Slavné vily Moravskoslezkého kraje Jindřich Vybíral

Výborná přehledová publikace složená z krátkých a srozumitelných článků o zajímavých architektonických počinech na Moravskoslezsku a jejich historii. Pokud z této oblasti pocházíte, a zajímavá vás, co je to za zvláštní "barák" který pravidelně opomíjíte, jste zvídavým člověkem či studentem a nebo si jen libujete v architektuře 19. - 20. století, je určena přímo vám.

30.11.2018 5 z 5

Jak byl Fiškus malý a ztratil se Jak byl Fiškus malý a ztratil se Sven Nordqvist

Fiškus je láska na první pohled. Pohádka o dědovi, kterému bylo v životě tak trochu smutno do doby, než dostal malého a neposedného kocoura. V příběhu najdeme neskutečně laskavý humor i poučení a překrásné ilustrace, které všemu dodávají jedinečnou atmosféru. Obrázky jsou tak milé, že jsou zkrátka samy o sobě pohlazením na duši.

29.11.2018 5 z 5

Řeči do prázdna Řeči do prázdna Adolf Loos

Soubor článků všemožného zaměření, ovšem stále uchovávající rámec témata estetiky nám poukazuje, jak zajímavou, komplikovanou a snad poněkud afektovanou byl Adolf Loos osobností nejen co se týče architektonického umění. V mnohém geniální a pokrokovou, jindy zase sám sobě si protiřečící a poněkud nekompromisní. Některé statě se čtou samy, nad jinými člověk kroutí hlavou. Bohužel se s mnohými názory autora nemohu ztotožnit, avšak kdoví, třeba mi přijdou na chuť s odstupem času.

28.11.2018 3 z 5

Geraldova hra Geraldova hra Stephen King

Na první pohled se může zdát, že se v příběhu skutečně nic neděje, avšak zdání klame. To největší drama se neodehrává na posteli, ani za stěnami opuštěné chaty, nýbrž pod povrchem, v ženské mysli překypující zoufalstvím snažící se zachovat si zdravý úsudek za každou cenu a přežít. Ač mám osobně raději Řbitov zviřátek a jiné, u tohoto příběhu jsem se skutečně bála. Nikdo si totiž nepřeje po probuzení (a zvláště v tak nepříjemné situaci v jaké se nachází hlavní hrdinka) vidět temné postavy. Avšak i přes strach musíte číst stále dál... a s hrůzou se pak dozvíte že byl onen blud skutečný.

17.11.2018 4 z 5

Muminí moudra Muminí moudra Tove Jansson

Drobná milá knížečka plná citátů ze všech knih o mumincích, jejíž název plně vystihuje její obsah. Hloupost v ní totiž skutečně nenajdete. Přináší potěšení, pobavení ale i mnoho zamyšlení čtenáři jakéhokoli věku, ostatně jako všechny pohádkové knihy Tove Janssonové.

16.11.2018 4 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Má oblíbená Kingovka, ke které se ráda vracím, byť pro mnohé zbytečně zdlouhavá, napínavá od začátku až do konce. Lehce předvídatelný příběh nepoučitelného hrdiny Louise o tom, že není radno zahrávat si se životem a smrtí. Osobitou a především dusnou atmosféru umocňují barvité popisy nevyzpytatelné přírody, nejniternějších psychických pohnutek, i sebemenších okolních detailů. Indiánské legendy se svými postavami jsou samy o sobě již dostatečně děsivé a velmi oceňuji jejich originální zapracování do příběhu. Z Kingova pojetí démona Wedinga (a především toho co dokáže) leze zkrátka mráz po zádech.

15.11.2018 5 z 5

Dějiny pravěku a rané doby dějinné Dějiny pravěku a rané doby dějinné Vladimír Podborský

Věřím, že je rozdíl mezi tím si v knize jen z vlastního zájmu číst a mezi tím, natlačit všechny její informace do hlavy ke zkoušce. Ať tak či onak, i přes obrovské množství informací je psána vskutku poutavě, obsahuje mnoho zajímavostí a je velmi srozumitelná, vhodná jak pro studenty, tak pro zvídavé laiky kteří se chtějí o životě v pravěku dozvědět něco víc. A ač jsem si řekla, že tuto knihu již nikdy nechci vidět, musím pokorně uznat že se k ní stále dokola vracím. Jakmile padá řeč o pravěku, vždy je jasnou volbou Podborský.

20.10.2018 4 z 5

Moderní architektura Moderní architektura Otto Wagner

Otto Wagner patří mezi vynikající architekty a jeho kniha se řadí mezi povinnou četbu studentů architektury nebo dějin umění právem. Tento teoretický spis vznikl před více než 100 lety! a přesto dokázal předpovědět, v jakém duchu se bude naše moderní stavitelství ubírat. Aneb co není účelné, nemůže být krásné avšak nadále je potřeba zachovávat estetickou stránku věci. Kniha je psána střízlivě, velice rozumně ve formě jakési učebnice, nicméně obsahuje také mnohé poetické části, které vyjadřují autorovu oddanou lásku k oboru.

12.10.2018 5 z 5

Anna ze Zeleného domu Anna ze Zeleného domu Lucy Maud Montgomery

Kdo nezná tuto ukecanou, zasněnou a nezbednou zrzku, která vidí a hledá neobyčejné v obyčejném, jako by nebyl. Pohádka o tom, že ne každá chvíle v našem životě je sluncem zalitá a i přesto, máme li víru, dostatečnou kuráž, odhodlání a samozřejmě potřebnou dávku fantazie, můžeme svůj tmavý osud nasměrovat lepším, mnohem optimističtějším směrem. Anna je zkrátka prototyp správné dětské hrdinky. Je nebojácná, pracovitá, veselá, někdy trochu otravná, ale přesto velmi roztomilá. Její život je protkán jednou lumpárnou za druhou a přesto vždy vše dobře dopadne. Tak jak to má být. A věřím že v každém, kdo si tuto půvabnou knihu přečte, kousek "z Anny" zůstane.

01.10.2018 5 z 5

Jak to bylo dál? Knížka o muminkovi, mimle a malé Mie Jak to bylo dál? Knížka o muminkovi, mimle a malé Mie Tove Jansson

Veselé veršované vyprávění o tom, jak muminkovi vracejícímu se domů s bandaskou mléka, zkřížilo cestu hledání nezbedné Mie. Knížka je plná překrásných ilustrací autorky a průřezů v jednotlivých listech, takže díky nim malý nebo velký čtenář může hádat a domýšlet si, jak jen příběh asi pokračoval dál. I přestože se jedná o knihu určenou spíše pro menší děti, má své kouzlo a věřím, že se bude líbit i mnohým dospělým.

14.06.2018 4 z 5

Pusheen: Já, košišta Pusheen: Já, košišta Claire Belton

Vtipné obrázkové příběhy o rozkošné, vypasené ale hlavně mlsné kočce Pusheen, které člověku vždy zvednou náladu. Bonbónek který nesmí chybět v povinné knihovně každé bláznivé kočičí ženy (či muže) nebo fanouška komixů. Pusheen si zkrátka zamilujete. Je to primitivní až je to geniální.

Malá citace na závěr: Aneb Pusheen radí jak si obstarat dobrůtky:
1. Obhlédnout terén, 2. Sežrat cíl, 3. Zlikvidovat důkazy, 4. a ničeho nelitovat!

03.12.2017 4 z 5