vitaly0472 vitaly0472 komentáře u knih

Buddenbrookovi Buddenbrookovi Thomas Mann

Příběh kde Thomas Mann vypráví o své zkušenosti se zánikem svého vlastního kupeckého rodu Mannu z Lübecku. Ne v detailech, ale v obecných obrysech.
Thomase Manna později mrzelo, že zrovna za tento román dostal Nobelovou cenu, když vezmeme v potaz, že v té době už měl napsaný Kouzelný vrch, kterého si on a později i publikum cenilo víc. Prostě co dílo to skvost už od začátku tvorby a čím dál, tím je to lepši.

06.05.2018 5 z 5

Čarovná hora Čarovná hora Thomas Mann

Panoramat idejního života evropské společnosti na prahu první světové války. Postavy nejsou lidi, ale názory, duševní hnuti, myšlenky německé společnosti na přelomu století. Snažte se román číst jako příběh ideji a jejích interakce, ne jako příběh skutečných lidí.
Dalším klíčovým tématem je čas.
Kouzelný vrch je jako labužnické kouření Maria Mancini. Dobře si ji vychutnejte :)

06.05.2018 5 z 5

Golem Golem Gustav Meyrink (p)

Knihu jsem četl několikrát. 5 krát myslím. Dostal jsem se k ní po přečtení Ohnivého keře od Karla Weinfurtera, kde taky Gustav Meyrink vystupuje. Pro pochopení Golema byl Ohnivý keř ideální předčetbou. Golemá lze číst, jako tajemný pražský příběh a nebo jako duchovní cestu jednoho člověka skrz vnitřní prožitky. Druhá varianta je pravděpodobnější, protože často nevíte, jestli se popsaný děj odehrává ve skutečnosti a nebo v myšlenkách.

21.04.2018 5 z 5

Hovory s T. G. Masarykem Hovory s T. G. Masarykem Karel Čapek

Po přečtení této knihy se Tomáš G. Masaryk stál mým vzorem. Přistihl jsem se, že jakmile dojde řeč na politiku, tak se o něm musím zmínit. Takový kontrast s naší současnou vládou. Pro jasnost, duben 2018, Zeman na Hradě a premiér v demisi Babiš s komunisty a SPD v zádech a možná za chvíli ČSSD před sebou jako kryti.

15.04.2018 5 z 5

Nemrtví a světlonoši Nemrtví a světlonoši Jiří Buchta

Čtivý a pěkně propracovaný modul. Do Umrlčího království se asi málo kdo podívá, ale znalost fungování nemrtvých a světlonošů se hodí, ať se na Asterionu nacházíte kdekoli. Nové povolání, nekromant, je pro zkušenější hráče. Je hodně variabilní a v rukou schopného hráče nesrovnatelně silnější, než povolání základní. K hrání ho ale mohu jen doporučit. Přidává to obrovské množství zajímavých zápletek.

11.04.2018 5 z 5

Vládce vlků Vládce vlků Juraj Červenák

Zvládl jsem několik prvních stránek, ale stejně se troufám hodnotit. Popis znásilňováni mě znechutil natolik, že jsem knihu musel zahodit a ještě nějakou dobu byl naštvaný, že se nechal přemluvit k tak nízké literatuře. Když takto uvozuje celou tetralogii, tak se to asi s autorem táhne i v další tvorbě. Vždyť lze napsat krásnou a poutavou fantasy i bez pornografie a úchylnosti. Nevím proč to tvůrci dělají. Stejně trpí i filmy, hudba a jiné umění, ale evidentně se to lidem líbí. Ke čtení nedoporučuji. Nevhodné pro mládež.

21.03.2018 odpad!

Chudí lidé Chudí lidé Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Jeho prvotina. Když známi zjistili, že čtu knihu, která se jmenuje Chudí lidé, tak se posmívali, proč radši nečtu Bohatí lidé, že si přivolávám neštěstí. Já na to, že je dobrý znát všechny stránky života, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, jak si žil chudý úředník v Petrohradu před 150 léty, pro současného evropana je trochu zbytečný. Román není čtivý. Četl jsem v originále. Mnoha slova a skutečnosti jsem nepochopil. Do čteni jsem se musel nutit.

19.03.2018 2 z 5

Siddhártha Siddhártha Hermann Hesse

Nehledejte v tom novou velkou moudrost. Tisícerá interpretace známe nepochopitelné pravdy německou mysli. Možná chápal, ale spíš ne, jinak by o tom nepsal. Sbohem Hermanne Hessea a děkuji ti za Hru se skleněnými perlami.

01.03.2018 2 z 5

Bílý dominikán Bílý dominikán Gustav Meyrink (p)

Četl jsem to před mnohá léta. Pořád si pamatuji na scénu, kdy hlavní hrdina vstupuje do pokojů předchozích generací a tak postupuje do hluboké minulost. Karma rodiny. To, jak se v nás odráží krev naších předků. Něco, co nám dál osud bez toho, aby se nás ptal a co se dá hodně těžko změnit.

14.02.2018 5 z 5

Černá koule Černá koule Gustav Meyrink (p)

Jak zní v popisu, Poe, Hoffmann, Meyrink, mystický dobrý trojúhelník. Zdařila sbírky Meyrinkových povídek. Podruhé bych ji ale nečetl. Gustav má na svém kontě i mnohem lepší kousky.

08.02.2018 3 z 5

Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon Zbyněk Kučera Holub (p)

V Asterionu s družinou už jsme nějakou dobu strávili. Zlatý les a kultura asterionských skřítku je nám dobře známá. Vycházeli jsme z modulu Obloha z listí a drahokamu a teď zrovna jsme v půlce přiloženého dobrodružství Skřítci srdce. Musím se ale přiznat, že okolní prostředí je natolik exotické, že se do něj bez podrobnějšího popisu a znalostí všedního života místních se dá těžko ponořit. Proto jsem sáhl po této knize. Je to moje první příběhová kniha z Asterionu. Hned po otevření mě příjemně překvapila mapka. Jednoduchá, přehledná. Úplně jiná úroveň než ten zmatený počítačový paskvil z modulu. Když se ale podíváte podrobně, tak si všimnete, že některá důležitá místa chybí. V tak malém formátu velké množství lokalit by působilo nesourodě, to je pochopitelné. Objevují se tam taky místa, která v hlavním modulu nejsou. Pro hrání budeme používat obě dvě varianty. Příběh začal nadějně. Zobrazení temného Albirea se mi moc líbilo. Město bílého mramoru není zas tak bělostné. Jak se nabalovali další a další postavy, příběh začal utíkat o překot dopředu a čtenáři se nabízejí krátké epizody plné bleskových akci s úsporným popisem. Zjistíte, jak to ve Zlatém lese vypadá, jak to bylo s povstáním Zin Zara, poznáte postavy a zjistíte co je spojuje, ale prolétnete to a citový pouto k tomu nevytvoříte. Nebojíte se o osud hrdinů, smrt Tejči Vás nezarmoutí. Znalý čtenář fantasy by po ni nejspíš nesáhl, ale pro hráče v Asterionu je to poklad! O to víc je cennější, že je z pera autora herních modulů, takže je menší pravděpodobnost, že se stane faktická chyba nebo logická nesrovnalost. Taky hodně oceňuji seznam a popis čajů na konci. Všiml jsem si, že lidí se zájmem o fantasy jsou často metalisti a nebo návštěvnici čajoven. I moje hráči hned při první příležitosti zalezli do skřítčí čajovny a začali ochutnávat čaje. Vyžadovali popisy a já jsem horko těžko něco narychlo vymýšlel. Už je vyřešeno. Recepty na skřítčí vegetariánské karbanátky, placky, kapsičky a kuličky nám taky hru hodně obohatí. Díky takovým drobnostem hrání dostává pocitovou hloubku. Knihu ale musím hodnotit, jako jakoukoli knihu z tohoto žánru, proto 3 hvězdičky. Když bych Asterion neznal z herních modulů, tak by to bylo za dvě.

04.02.2018 3 z 5

Mišmaš, ale místy vtipný.

30.01.2018 2 z 5

Duna Duna Frank Herbert

V podstatě je to superhrdinská kniha. Vypráví se o vývoji postavy, která je ke konci mocná a skoro neporazitelná, když je obklopená svými uctívači. Ale na rozdíl od klasických superhrdinných příběhu jde o osud jednoho vesmírného celku. Díky exkurze do budoucnosti skrz viděni víme, že jedno rozhodnutí hlavního hrdiny může nenávratně ovlivnit dějiny. Velká část knihy probíhá ve vnitřních prožitcích. Proto taky každý pokus o zfilmování byl neúspěšný.

20.01.2018 5 z 5

Silmarillion Silmarillion J. R. R. Tolkien

Četl jsem s otevřenou Wikipedii a zápisníkem. Jinak jste ztraceni. Nemohu to nazvat alternativou k Bibli. Biblické evangelium, nebo chválu v Žalmech nemohla zatím žádná kniha nahradit. Ale jako varianta mytu stvořeni hodně zajímavé, vytříbené. Další popis, po mýtu stvoření, můžeme přirovnat k jedné části Bible, k historii židovského národu. Jen s tím rozdílem, že se Silmarilion čte mnohem lépe.

19.01.2018 4 z 5

Ohnivý keř Ohnivý keř Karel Weinfurter

Fenomenální dílo křesťanského moderního mysticismu. Hledá a nachází spojení mezi zážitky různých náboženství. Učí jednoduchá, ale velice účinná duchovní cvičení. Popisuje zajímavosti z činnosti Pražské theosofické lóže. Nemohl jsem knihu dočíst do konce. Nedočetl to ještě jeden další člověk, kterého znám. To by mě zajímalo, jestli se to stalo více lidem.

16.01.2018

Umění milovat Umění milovat Erich Fromm

Poselství - nejvyšší láska, láska k Bohu. Biblická fungující pravda. Pak je člověk požehnaný a obklopený milujícími a milovanými, protože část Boha je v každé bytosti.

16.01.2018 4 z 5

Cesta Cesta Cormac McCarthy

Takovou úzkost u čtení jsem dlouho nezažil. Při tom nejde se od toho odtrhnout.

15.01.2018 5 z 5

Ďáblův elixír Ďáblův elixír E. T. A. Hoffmann (p)

Četl jsem to kvůli podobnosti s Poem. Nebo spíš podobnosti Poa s Hoffmannem. Kniha je plná mysticismu. Některé části hodně drsné na svoji dobu. Prostě počátek horroru vyrůstajícího z romantismu.

13.01.2018 4 z 5

Uražení a ponížení Uražení a ponížení Fjodor Michajlovič Dostojevskij

Nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Až později jsem zjistil, že ji Fědor psal do svého časopisu na pokračování a tak na konci každé kapitoly nechával malé tajemství, aby čtenář s nedočkáním vyhlížel další číslo. Příběh se odehrává hlavně "pokojově" v dialozích, myšlenkách a vzpomínkách, jak je u Dostojevského zvykem. Postavy jsou skutečné. Velká část jejích motivů zůstává skrytá. Jen nechápu to, jak psychické vypětí může dovést k fyzické nemoci. Dalo by se to čekat u hodně citlivých osob, Myškin, Rozkolnikov. Tady ale tím trpí skoro každý.

26.08.2017 5 z 5

Praktické methody k dosažení úspěchu Praktické methody k dosažení úspěchu Harold Edgeworth Butler

Kniha je rozdělená do osmí kapitol, které jsou označené, jako cvičení. V originále použito vystiženějšího vyjádření "Lesson". Některé nesmysly svědčí o tom, že autor vědy moc nestudoval a to že to psal na konci 19. století nemůže byt omluvou. Rády jsou i přesto opravdu praktické a určitě není na škodu je následovat, i když revoluci nezpůsobí. Vlastně jsou všeobecně známe. Nyní čtu Hovory s T. G. M. a pán prezident tam radí to samé, ale jinými slovy. Nejdůležitější jsou částí, které se věnují regeneraci a využiti sexuální energie. V nynější době, kdy zdrženlivost je považována za úchylku a plýtvání a hýřivost jsou normou, by měl každý vědět jaké následky to s sebou přinese. Pro jedince i pro celou společnost. Autor to jednoduše a názorně podává.

12.07.2017 5 z 5