vitaly0472 - Přečtené 86


Prokletý Dilvish
březen 2019 (15.-17.)
Prokletý Dilvish 2019, R. Zelazny

Povídky mezi sebou jsou spojené volně. Většinou se dál nerozvádějí. Seřazené chronologicky. Starší mají jinou formu než mladší, protože je mezi nimi velký časový rozestup.


Idiot
? - březen 2019
Idiot 2014, F. M. Dostojevskij


Prázdná hnízda
? - březen 2019
Prázdná hnízda 2017, M. Petrosjanová (pseudonym)

Po přečteni začnete vidět portály do vedlejších světů.


Osm dní Šakala
? - březen 2019
Osm dní Šakala 2017, M. Petrosjanová (pseudonym)


Smečka ze čtvrtého pokoje
únor - březen 2019
Smečka ze čtvrtého pokoje 2016, M. Petrosjanová (pseudonym)

Kdo je svobodnější? Slon běžci prérii a nebo mšice, která stráví celý svůj život na jednom listů?


Návrat krále
únor 2019 (05.-17.)
Návrat krále 2007, J. R. R. Tolkien


Dvě věže
leden - únor 2019
Dvě věže 2006, J. R. R. Tolkien

Samvěd Křepelka je nejlepší :)


Společenstvo Prstenu
prosinec 2018 - leden 2019
Společenstvo Prstenu 2006, J. R. R. Tolkien

Moc pěkný. Jako v Silmarillionu, počátkem všeho je píseň, tak počátkem této knihy je jazyk.


Asterion - základní modul
květen - prosinec 2018
Asterion - základní modul 1999, J. Buchta

Základní modul. Nutný pro první kroky v Asterionu. Popis historie, geografie, náboženství a společnosti. Modul není striktně navázán na žádný herní systém. Můžete se v něm pohybovat podle jakýchkoliv pravidel.


Hobit
prosinec 2018 (09.-27.)
Hobit 2002, J. R. R. Tolkien

Přečteno poněkolikáté a pořád z toho mám dobrý a příjemný dojem. Doporučuji všem číst v originále. České překlady nejsou špatné, ale Hobit je jedno z děl, které zakládá na hře s jazykem a jeho melodii. Požitek z anglického textu je mnohem větší.


Mechanické piano
říjen - prosinec 2018
Mechanické piano 1987, K. Vonnegut Jr.

Nejzajímavější mi přišel popis mechanizace a automatizace budoucnosti, jak to viděl člověk začátku minulého století. Naproti jeho očekávání prožíváme věk digitalizace. Odsunuti člověka do pozadí kvůli vysoké robotizace se ukázalo jako mylné. Neděje se tak. Lidský prvek je nutný pořád a ve všem a v budoucnu se to nezmění.


Paní Dallowayová
září - říjen 2018
Paní Dallowayová 1975, V. Woolf

Utrpení mladého Werthera
říjen 2018 (17.-28.)
Utrpení mladého Werthera 1999, J. W. Goethe

Láska za časů cholery
říjen 2018 (17.-24.)
Láska za časů cholery 2008, G. García Márquez

Romantika od mládí do hlubokého stáří. Občas moc nymfomanie a pedofilie. Ale popis klystýru při souloži, to je vrchol. Díky, stačí :D


Sto roků samoty
říjen 2018 (07.-24.)
Sto roků samoty 2006, G. García Márquez

Dá se číst jako humoristicky pojatou historii zániku rodu, ale spíš je to historie vývoje a zániku celé civilizace vymyšlené a pak i naši vlastni. Tragikomedie V knize je obrovské množství skrytých symbolů. Například jména: Buendía - dobrý den Arcadio - Arkádie - část Řecká, kde, podle legendy, lidé žijí bezstarostný život. Aureliano - Aurum - zlato Aureliano Babilonia - Babylón - nepodařená stavba kvůli neschopnosti se domluvit. Samota.


Dost času na lásku
březen - říjen 2018
Dost času na lásku 1995, R. A. Heinlein

SPOILER! Frankensteinová zrůda spojena niti "omlazovacích cyklů" Po každém omlazeni hlavní hrdina začíná nový život a v několika epizodách o svých dobrodružstvích vypráví. Při tom se zdá, že pokaždé je to jiná postava, jakoby se Heinlein snažil zužitkovat nápady na knihy, které už nestihne zpracovat. Některé pasáže jsou tak nudné, že je musíte přeskočit a nebo knihu odložit. Nakonec po zdlouhavém popisu incestu s vlastní matkou přes 2000 let starý hrdina, vlastník železných zvyků a návyků důležitých pro tak dlouhý život, umře jednou z nejhloupějších smrti.


Čekání na Godota
? - říjen 2018
Čekání na Godota 2005, S. Beckett

Velice působívá hra. Vnímavější povahy mohou po přečtení ztratit motivaci k životů. Přesto by to měl risknout každý.


Hluk a vřava
červenec - září 2018
Hluk a vřava 1997, W. Faulkner

Kniha se mi četla těžko. Čím dále pokračoval příběh, tím pochopení bylo lehčí a nejasnosti z prvních části začínaly dávat smysl. Původně jsem příběh chápal, jak zánik jednoho z mnoha otrokářských rodů Ameriky. Ve skutečnosti je to vedlejší. Kniha dává smyl, když se čte, jako spis o čase. Nejde o příběh, takových příběhu už bylo napsáno hodně i před Faulknerem, nic nového v tom není, jde o formu, o zvláštní způsob náhledu na děj. První část je nejdůležitější. Popisuje vnímání času jako jednoho celku v nezávislosti na tom v jakém úseku se zrovna pozorovatel nachází. Benjy neumí rozlišovat mezi přítomnosti a minulost. Často taky umí předvídat budoucnost, když truchli nad něčím, co se ještě nestalo.Takto vidí čas někdo/něco, co je mimo něj neboli sám Stvořitel. Postižený Benjy je tak překvapivě vyvyšován nad všechny ostatní postavy. Trochu jiný náhled na čas je zobrazen v oddíle Quentina. Quentin je opakem Benjamina - je vzdělaný, má skvěle vyjadřovací schopnosti. Oba dva rozdílné bratry spojují dvě věci: posedlost sestrou Caddy a Čas. První tak zajímavý není. Jak jsem uváděl, děj v románu je jen prostředkem. Quentin se snaží čas zachytit intelektem, na rozdíl od jeho bratra, který ho umí pojmout v jeden celek jen tak. Quentin proti času bojuje. Utržené ručičky od hodinek nezastaví mechanizmus. Sebevražda nepřetrhne běh času a příběh Compsonových pokračuje dál. Další dvě části knihy slouží k pochopení a rozpletení prvních dvou. Jsou tam i klíče pro čtenáře k navedeni na správné vnímání románu. Slečna Quentin Compson opakuje cestu své matky nebo slova služka Dilsey Gibson: "I've seed de first en de last . . . . I seed de beginning, en now I sees de endin" Chystám se na druhé čtení. Ostatním taky doporučuji pro plné pochopení číst víc než jednou.


Piknik u cesty
červenec 2018 (15.-29.)
Piknik u cesty 1985, A. Strugackij

Nejdřív jsem viděl film. Pověst jsem četl až potom. Film na mě udělal silnější dojem. Myšlenka, pointa, je stejná, podobná. Těším se na hru.


Dětství, chlapectví, jinošství
červen - červenec 2018
Dětství, chlapectví, jinošství 1984, L. N. Tolstoj

Dobré pro pochopení svého vlastního dospívání.


Život Beethovenův / Život Michelangelův / Život Tolstého
květen - červen 2018
Život Beethovenův / Život Michelangelův / Život Tolstého 1957, R. Rolland

Popis životů umělců se zaměřením na jejích tvorbu. Mohu soudit o životopise Tolstého. Je to jen pohled západně smyšlejícího člověka na mohutného pravoslavného ruského umělce. Ani sami Rusové neumějí pochopit velikost celé jeho tvorby. Pohled Romaina je ale zajímavý. Byl současníkem Tolstého. Vedli spolu korespondenci.


Hledání ztraceného času I. - Svět Swannových
květen 2018 (12.-29.)
Hledání ztraceného času I. - Svět Swannových 1979, M. Proust

Symfonie slova. Jestli se učit francouzsky, tak hlavně kvůli tomu, aby zazněla v původní formě.


Zámek
květen 2018 (09.-11.)
Zámek 2009, F. Kafka


Proces
květen 2018 (05.-11.)
Proces 2003, F. Kafka

Na Proces, Zámek (musí se číst současně) a celkově na Kafku jsem se těšil, ale nakonec zůstal zklamán - osobně, literární hodnotu nemohu posoudit. Ještě před otevřením knihy mi bylo jasné, že to musím vnímat jako sen: vnitřní prožitky, vzorce reality, ale ne realita samotná v konkretnostech. Konečným dojmem je vhled do prožitků člověka neschopného se vypořádat se světem. Chudák Kafka. Nechtěl bych byt v jeho kůži. Strach brání rozhodnému jednání. Poslušnost nedovoluje se postavit autoritám nebo se samotnému autoritou stát. Živoření pod tlakem vymyšlených a absurdních pravidel. Zdravý člověk by praštil do stolu a řekl by: "A dost!", což taky hodně lidí dělá a žije plnohodnotný život, ale ne p. K a všichni jemu podobni. Nepříjemná zkušenost. Přečtení ale může vést k Open Jar Thinking efektu Ještě je nutné si uvědomit, že Kafka nechtěl svoji tvorbou měnit svět. Nechtěl vydávat. Psání pro něj bylo doktorem, psychologem. Jen šťastnou náhodou jsme se dostali k jeho textům. Nejsou to fantazie určené ke spotřebě. Jsou to jeho skutečné prožitky. Citlivý charakter a ještě navíc zasazený do Rakouskouherské Prahy, kde Češi nesnáší Němce a Němci nesnáší Židy... Chudák, chudák malý Kafka.


Buddenbrookovi
duben - květen 2018
Buddenbrookovi 1980, T. Mann

Příběh kde Thomas Mann vypráví o své zkušenosti se zánikem svého vlastního kupeckého rodu Mannu z Lübecku. Ne v detailech, ale v obecných obrysech. Thomase Manna později mrzelo, že zrovna za tento román dostal Nobelovou cenu, když vezmeme v potaz, že v té době už měl napsaný Kouzelný vrch, kterého si on a později i publikum cenilo víc. Prostě co dílo to skvost už od začátku tvorby a čím dál, tím je to lepši.


Čarovná hora
duben - květen 2018
Čarovná hora 2016, T. Mann

Panoramat idejního života evropské společnosti na prahu první světové války. Postavy nejsou lidi, ale názory, duševní hnuti, myšlenky německé společnosti na přelomu století. Snažte se román číst jako příběh ideji a jejích interakce, ne jako příběh skutečných lidí. Dalším klíčovým tématem je čas. Kouzelný vrch je jako labužnické kouření Maria Mancini. Dobře si ji vychutnejte :)


Hovory s T.G. Masarykem
červenec 2017 - duben 2018
Hovory s T.G. Masarykem 1937, K. Čapek

Po přečtení této knihy se Tomáš G. Masaryk stál mým vzorem. Přistihl jsem se, že jakmile dojde řeč na politiku, tak se o něm musím zmínit. Takový kontrast s naší současnou vládou. Pro jasnost, duben 2018, Zeman na Hradě a premiér v demisi Babiš s komunisty a SPD v zádech a možná za chvíli ČSSD před sebou jako kryti.


Nemrtví a světlonoši
? - duben 2018
Nemrtví a světlonoši 2000, J. Buchta

Čtivý a pěkně propracovaný modul. Do Umrlčího království se asi málo kdo podívá, ale znalost fungování nemrtvých a světlonošů se hodí, ať se na Asterionu nacházíte kdekoli. Nové povolání, nekromant, je pro zkušenější hráče. Je hodně variabilní a v rukou schopného hráče nesrovnatelně silnější, než povolání základní. K hrání ho ale mohu jen doporučit. Přidává to obrovské množství zajímavých zápletek.


Vládce vlků
? - březen 2018
Vládce vlků 2005, J. Červenák

odpad!

Zvládl jsem několik prvních stránek, ale stejně se troufám hodnotit. Popis znásilňováni mě znechutil natolik, že jsem knihu musel zahodit a ještě nějakou dobu byl naštvaný, že se nechal přemluvit k tak nízké literatuře. Když takto uvozuje celou tetralogii, tak se to asi s autorem táhne i v další tvorbě. Vždyť lze napsat krásnou a poutavou fantasy i bez pornografie a úchylnosti. Nevím proč to tvůrci dělají. Stejně trpí i filmy, hudba a jiné umění, ale evidentně se to lidem líbí. Ke čtení nedoporučuji. Nevhodné pro mládež.


Chudí lidé
srpen 2017 - březen 2018
Chudí lidé 1954, F. M. Dostojevskij

Jeho prvotina. Když známi zjistili, že čtu knihu, která se jmenuje Chudí lidé, tak se posmívali, proč radši nečtu Bohatí lidé, že si přivolávám neštěstí. Já na to, že je dobrý znát všechny stránky života, ale když se nad tím teď tak zamýšlím, jak si žil chudý úředník v Petrohradu před 150 léty, pro současného evropana je trochu zbytečný. Román není čtivý. Četl jsem v originále. Mnoha slova a skutečnosti jsem nepochopil. Do čteni jsem se musel nutit.


Siddhártha
září 2017 - březen 2018
Siddhártha 1984, H. Hesse

Nehledejte v tom novou velkou moudrost. Tisícerá interpretace známe nepochopitelné pravdy německou mysli. Možná chápal, ale spíš ne, jinak by o tom nepsal. Sbohem Hermanne Hessea a děkuji ti za Hru se skleněnými perlami.


Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon
? - únor 2018
Zpívající meč: Čajový drak a kočičí démon 2011, Z. Kučera Holub (pseudonym)

V Asterionu s družinou už jsme nějakou dobu strávili. Zlatý les a kultura asterionských skřítku je nám dobře známá. Vycházeli jsme z modulu Obloha z listí a drahokamu a teď zrovna jsme v půlce přiloženého dobrodružství Skřítci srdce. Musím se ale přiznat, že okolní prostředí je natolik exotické, že se do něj bez podrobnějšího popisu a znalostí všedního života místních se dá těžko ponořit. Proto jsem sáhl po této knize. Je to moje první příběhová kniha z Asterionu. Hned po otevření mě příjemně překvapila mapka. Jednoduchá, přehledná. Úplně jiná úroveň než ten zmatený počítačový paskvil z modulu. Když se ale podíváte podrobně, tak si všimnete, že některá důležitá místa chybí. V tak malém formátu velké množství lokalit by působilo nesourodě, to je pochopitelné. Objevují se tam taky místa, která v hlavním modulu nejsou. Pro hrání budeme používat obě dvě varianty. Příběh začal nadějně. Zobrazení temného Albirea se mi moc líbilo. Město bílého mramoru není zas tak bělostné. Jak se nabalovali další a další postavy, příběh začal utíkat o překot dopředu a čtenáři se nabízejí krátké epizody plné bleskových akci s úsporným popisem. Zjistíte, jak to ve Zlatém lese vypadá, jak to bylo s povstáním Zin Zara, poznáte postavy a zjistíte co je spojuje, ale prolétnete to a citový pouto k tomu nevytvoříte. Nebojíte se o osud hrdinů, smrt Tejči Vás nezarmoutí. Znalý čtenář fantasy by po ni nejspíš nesáhl, ale pro hráče v Asterionu je to poklad! O to víc je cennější, že je z pera autora herních modulů, takže je menší pravděpodobnost, že se stane faktická chyba nebo logická nesrovnalost. Taky hodně oceňuji seznam a popis čajů na konci. Všiml jsem si, že lidí se zájmem o fantasy jsou často metalisti a nebo návštěvnici čajoven. I moje hráči hned při první příležitosti zalezli do skřítčí čajovny a začali ochutnávat čaje. Vyžadovali popisy a já jsem horko těžko něco narychlo vymýšlel. Už je vyřešeno. Recepty na skřítčí vegetariánské karbanátky, placky, kapsičky a kuličky nám taky hru hodně obohatí. Díky takovým drobnostem hrání dostává pocitovou hloubku. Knihu ale musím hodnotit, jako jakoukoli knihu z tohoto žánru, proto 3 hvězdičky. Když bych Asterion neznal z herních modulů, tak by to bylo za dvě.


Ďáblův elixír
? - leden 2018
Ďáblův elixír 1971, E. T. A. Hoffmann

Četl jsem to kvůli podobnosti s Poem. Nebo spíš podobnosti Poa s Hoffmannem. Kniha je plná mysticismu. Některé části hodně drsné na svoji dobu. Prostě počátek horroru vyrůstajícího z romantismu.


Uražení a ponížení
červenec - srpen 2017
Uražení a ponížení 2004, F. M. Dostojevskij

Nemohl jsem se od knihy odtrhnout. Až později jsem zjistil, že ji Fědor psal do svého časopisu na pokračování a tak na konci každé kapitoly nechával malé tajemství, aby čtenář s nedočkáním vyhlížel další číslo. Příběh se odehrává hlavně "pokojově" v dialozích, myšlenkách a vzpomínkách, jak je u Dostojevského zvykem. Postavy jsou skutečné. Velká část jejích motivů zůstává skrytá. Jen nechápu to, jak psychické vypětí může dovést k fyzické nemoci. Dalo by se to čekat u hodně citlivých osob, Myškin, Rozkolnikov. Tady ale tím trpí skoro každý.


Praktické methody k dosažení úspěchu
06. červenec 2017
Praktické methody k dosažení úspěchu 1919, H. E. Butler

Kniha je rozdělená do osmí kapitol, které jsou označené, jako cvičení. V originále použito vystiženějšího vyjádření "Lesson". Některé nesmysly svědčí o tom, že autor vědy moc nestudoval a to že to psal na konci 19. století nemůže byt omluvou. Rády jsou i přesto opravdu praktické a určitě není na škodu je následovat, i když revoluci nezpůsobí. Vlastně jsou všeobecně známe. Nyní čtu Hovory s T. G. M. a pán prezident tam radí to samé, ale jinými slovy. Nejdůležitější jsou částí, které se věnují regeneraci a využiti sexuální energie. V nynější době, kdy zdrženlivost je považována za úchylku a plýtvání a hýřivost jsou normou, by měl každý vědět jaké následky to s sebou přinese. Pro jedince i pro celou společnost. Autor to jednoduše a názorně podává.


Tanec s draky
? - červen 2017
Tanec s draky 2015, G. R. R. Martin


Umění milovat
06. leden 2017
Umění milovat 2010, E. Fromm

Poselství - nejvyšší láska, láska k Bohu. Biblická fungující pravda. Pak je člověk požehnaný a obklopený milujícími a milovanými, protože část Boha je v každé bytosti.


Duna
? - říjen 2016
Duna 2006, F. Herbert

V podstatě je to superhrdinská kniha. Vypráví se o vývoji postavy, která je ke konci mocná a skoro neporazitelná, když je obklopená svými uctívači. Ale na rozdíl od klasických superhrdinných příběhu jde o osud jednoho vesmírného celku. Díky exkurze do budoucnosti skrz viděni víme, že jedno rozhodnutí hlavního hrdiny může nenávratně ovlivnit dějiny. Velká část knihy probíhá ve vnitřních prožitcích. Proto taky každý pokus o zfilmování byl neúspěšný.


Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel
? - září 2016
Stoletý stařík, který vylezl z okna a zmizel 2012, J. Jonasson

Mišmaš, ale místy vtipný.


Stepní vlk
duben - červen 2016
Stepní vlk 2006, H. Hesse


1 2 3 >