Vidlička Vidlička komentáře u knih

Dějiny Británie Dějiny Británie Kenneth O. Morgan

Dějiny Británie opravdu v jedné tištěné kostce. Určitě ji musí mít v knihovničce každý Britániofil. Chápu, že tak obsažné téma nemůže být zpracované superdetailně, ale přece jen mi, také jako předešlým komentátorům, některá údobí připadala nedovysvětlená a některé pasáže poměrně těžko stravitelné. Ale za přelouskání stojí už jen proto, že má vazbu z hrozně příjemného materiálu a báječně vypadá :-).

13.10.2017 4 z 5

Natašin tanec: Kulturní historie Ruska Natašin tanec: Kulturní historie Ruska Orlando Figes

Opravdu skvělá a vyčerpávající kniha, která vám čtivou formou utřídí a rozšíří vaše znalosti ruské kultury a vůbec vývoje moderní společnosti. Nelze než doporučit.

13.10.2017 5 z 5

Z dávných časů: Středověká moudrost a hudba Z dávných časů: Středověká moudrost a hudba Lion Hudson

Za mě dobrý pro krásně líné sychravé podzimní večery...

Panna Panna Voltaire (p)

Nato, že poezii moc nerada, tak tady jsem četla takměř jedním dechem. Velmi vtipné, trochu lechtivé, a hlavně moc chytré, takže aktuální v každé době. Doporučuji každému!

Bůh či ďábel Bůh či ďábel Jarmila Loukotková

Na můj vkus byla kniha trochu moc lyricky psaná, ale zase se člověk dozví trochu víc o postavách a dějích okolo Johanky a ne jen o ní. Nicméně hlavní postava byla dle mého názoru natřená až moc na růžovo, vzhledem k tomu, jak to bylo doopravdy... No každý posuďte sám. Za přečtení ale kniha stojí.

13.10.2017 3 z 5

Za časů Jeho Milosti Za časů Jeho Milosti Eyvind Johnson

Vždy ocením knížku z méně profláknutého období. Navíc mě upoutal autorův styl, nijak snadný na čtení, nicméně o to víc vám uvízne v hlavě. Vím, že ta doba byla HODNĚ tvrdá, ale ani autor se s hrdiny moc nemazal... SPOILER: Nejvíc mi ovšem v paměti utkvěl ten prst hrdinovy lásky - ble - přišlo mi to takové symbolické. Doporučuji.

13.10.2017 4 z 5

Na vlnách odvahy a dobrodružství Na vlnách odvahy a dobrodružství Otakar Batlička

Srdcovka z dětství. Nesmírně napínavé.

Sůl života Sůl života * antologie

Doporučuji každému nováčkovi v ruské literatuře, kdo si chce udělat rychlý, ale o to příjemnější vhled do těchto spisovatelů. A jako příjemnou chvilku pro každého už zběhlejšího rusofila.

Jak se co dělá / O lidech Jak se co dělá / O lidech Karel Čapek

Absolutní perla, asi jako všechna páně Čapkova díla! Můj zatím asi nejoblíbenější titul, protože jsem spíše "povídkový" typ. Doporučuji rozhodně každému, kdo si chce počíst o světě, lidech a vůbec všem z neopakovatelné Čapkovy perspektivy. Naprosto vrcholná a krásná čeština bonusem!

Povídky Povídky František Gellner

Bohužel jsem se k přečtení nějakého dalšího Gellnerova díla ještě nedostala, ale z Povídek jsem byla naprosto nadšená. A jestli je opravdu tak dobrý, jak píše eraserhead, tak se mám na co těšit. Všeobecně mám ráda literaturu z této doby, obzvlášť je-li autor kousavě upřímný a vtipný, což tento splňuje. Doporučuji.

Runy Runy Bernard King

Napíšu to, co všichni přede mnou. Poměrně vyčerpávající návod pro "začátečníky". Přehledně zpracované. Doporučuji.

Otvírač cest Otvírač cest Vladimír Zajíc

Já myslím, že klidně i takhle to všechno mohlo být. Proč ne. Zajímavý pohled na historicky ne tak úplně zmapovanou část našich dějin. Pro příznivce tohoto žánru určitě ne ztráta času.

13.10.2017 3 z 5

Letopisy Blarnie: Les, čaroprdelnice a skříň Letopisy Blarnie: Les, čaroprdelnice a skříň Michael Gerber

Pokud chcete vědět, čím se sjíždějí fantasy hrdinové, že jsou pak takoví hrdinové (neboť pak se to hrdinství dělá tak nějak samo, že...), tak rychle čtěte! I když většinou jsou to prostě jen hňupové, kteří se k světodějným událostem prostě jen omylem přimotají a čirou náhodou všechno zachrání... Fťypné a prostě vtipné.

Silmámilion Silmámilion Adam Roberts

Šauroň! Prostě není co dodat! Čtěte!

Satanská bible Satanská bible Howard Stanton Levey

V podstatě nevinná kniha, která vám ovšem otevře oči, pokud jste dosud chovali o lidech kladné mínění. Já se u čtení výborně bavila už jen proto, jak LaVey shrnul všechny mé názory. Učinil tak ve své době určitě odvážně, protože se nebál nahlas konečně říci to, co zbytek lidstva pokrytecky tajně po celé dějiny žil . Druhá část je samozřejmě na víře/nevíře každého, jinak pravda pravdoucí.

Rychlé čtení Rychlé čtení Tony Buzan

Souhlasím s Hanichkou, že se v knize autor prezentuje až trochu moc, ale chápu to - reklama je holt reklama, že... S "porozuměním" jsem taky trochu bojovala, ale pravdou je, že jsem knihu pouze přečetla a trénink navíc nedělala. Ale věřím, že je to jako se vším - když budete pilně cvičit, výrazného zlepšení určitě dosáhnete. Pro mé potřeby jsem se určitě mnohému přiučila. Doporučuji. Vše je psáno srozumitelnou, ačkoliv trochu letákovou, formou.

Knihy a typografie Knihy a typografie Martin Pecina

Krásně zpracovaná (to by byla zrovna u tohoto titulu asi ostuda, kdyby ne) a velmi čtivá a vtipná kniha o typografii i pro diletanta jako já. Každý vášnivý čtenář by se měl asi trochu poučit i o tvorbě knih a pan Pecina je učitel k tomu zrozený.

27.09.2017 4 z 5

Všechno, jen slunce ne Všechno, jen slunce ne Anthony Burgess

Perfektos! Skutečně neotřele podaná verze o tom, jak to bylo se Shakespearem. Pro čtenáře, kteří si nelibují v líbivé romantické literatuře, určitě zážitek. Autor nám ukáže Mistra i v jiných než známých podobách (a polohách :-) ).

27.09.2017 5 z 5

Ze zákulisí života královny Alžběty II. Ze zákulisí života královny Alžběty II. Michaela Košťálová

Jestli si vážíte alespoň trochu svého času, tak rozhodně tuto knihu nečtěte! Autorka (protože o "spisovatelce" se dá mluvit stěží) za své zdroje cituje Tinu, Blesk apod., popřípadě pár filmů - opravdu fundovaná, nezkreslená a zaručeně ověřená fakta... Stylisticky sotva do páté třídy, a na to, že je to mladá žena, působí její názory školometsky a do knihy nepatřičně. A když už se člověk těšil aspoň na zajímavé fotky, tak ani ty nepohledal...

27.09.2017 odpad!

Večery na slamníku Večery na slamníku Jaromír John (p)

Člověk úplně vidí ty týpky, kteří jednotlivé příběhy vypráví. S krutostí, kterou válka umí, jde bojovat asi jenom humorem. Navíc pan John opravdu umí pracovat s jazykem a zná dokonale lidi a hlavně Čechy. Chvílemi samozřejmě smutné, ale jinak velmi krásné a vtipné čtení. Škoda, že asi málo známé. Doporučuji! Povídka Hlavolam vás dostane:
"Poslušně hlásím, toť jest hlavolam."
"Wie?"
"Hlavolam - Kopfzerbrecher auf dajč."
"Aha! Trč-prt-krz-krt!"
"Jawohl, Herr Leutnant."