Vera Silent Vera Silent komentáře u knih

Podivuhodný příběh Petra Schlemihla Podivuhodný příběh Petra Schlemihla Adelbert von Chamisso

čekala jsem trochu více děje a napětí, hrdina se ovšem většinu díla litoval a moc akce tam nebylo, na posledních stranách zase bylo nastíněno akce až moc, ale ne skutečně popsáno. Právě kvůli proslavení příběhu jsem čekala víc...

14.01.2013 3 z 5

Imitátor hlasů Imitátor hlasů Thomas Bernhard

Toto je na Bernharda prekvapive jednoduche cteni a vlastne i celkem odpocinkove. Priheby jsou totiz skutecne kratinke, obsahuji pritom Bernharduv typicky rukopis a hlavne zajimavy prvek (casto tragicka smrt nebo proste jen absurdita). Rychle a prijemne se precte a vzhledem ke kratkym pribehum idealni na cteni behem dne, kdy clovek ztraci cas vsemoznym cekanim na zastavkach apod.

19.06.2012 5 z 5

Lieutenant Gustl Lieutenant Gustl Arthur Schnitzler

V moderní době byly novely psané vnitřím monologem novinkou, která má vystihnout podstatu lidské duse a popsat individuálního člověka. No, Gust je ale přeci jen trochu cvok, který to se sebevraždou kvůli směšné maličkosti myslí opravdu vážně. V Gustlově kebuli se najdou taky rasistické i směšné myšlenky. Musím ovšem říct, že pro mě vnitří monolog postrádá napětí, je to celkem nuda. Jediné, co mě skutečně pobavilo, byl závěr, díky kterému taky novela dostala tolik procent v ohodnocení.

21.05.2012 3 z 5

Návštěva staré dámy Návštěva staré dámy Friedrich Dürrenmatt

Kratka a vtipna hra, ovsem horky konec ji ubira na lehkosti a pro mne i trochu na dojmu., krome toho ke konci dojde i vtip a hra se pomalu zadusi. Dürrenmatt tim chtel poukazat i na lidske slabosti a ne jen lidi pobavit.

19.01.2012 4 z 5

Kniha obrazů Kniha obrazů Rainer Maria Rilke

Sice nejsem nijak yvlast na basne, ale jsem na Rilkeho. Jeho basne maji krasny zvuk, melancholii, nekdy trochu tajemnou atmosferu.

19.01.2012 4 z 5

Stráž na Rýně Stráž na Rýně Lillian Hellman

zajimave, ve hre je laska, vtip i varovani a nechutna schopnost nacismu nicit zivoty v jinak stastne rodine

03.01.2012 5 z 5

Maggie, dítě ulice Maggie, dítě ulice Stephen Crane

naturalisticke dilko plne odporne reality ulic Manhattenu. Brutalni a smutne. Mag nemela sanci, i kdyz toho neudelala moc spatne, prave naopak. Ten prvek toho, ze clovek neujde osudu ani kdyz se snazi se mi na tom prave nelibi.

03.01.2012 2 z 5

Daisy Millerová / Daisy Miller Daisy Millerová / Daisy Miller Henry James

zabavne a vystihujici tehdeji dobu. Navic ja mam rada pribehy odehravajici se v italskem prostredi, takze cast v Rime se mi samozrejme zamlouvala a na Giovanellim jsou pekne vyobrazeny nektere typicke rysy Italu.

03.01.2012 4 z 5

Probuzení Probuzení Kate Chopin

Edna je nekonvencni osoba a umelkyne, ktera chce najit sebe samu. Tezko rict, jestli to na konci planovala nebo to byla nehoda, kazdopadne si uvedomi, ze at uz bude rebelovt sebevic, nemuze mit toho, koho miluje. Robert je totiz narozdil od ni vice konzervativni. Nakonec ji ta vydupana svoboda neprinesla stesti. A pravda, na tehdejsi dobu to muselo byt sokujici, teprve az feministicke hnuti pozdeji knihu znovuobjevilo. Je to dobre, psychologicke, nicmene ne dech berouci.

03.01.2012 4 z 5

Včelí jezero Včelí jezero Theodor Storm

Ceska verze obsahuje tri kratke novely: Vceli jezero, Na Univerzite a Paulik komediant. Vsechny hovori o skutecne lasce, Vceli jezero pritom asi nejsilneji, ktera u Storma nekonci happy-endem, jak nas navykly hollywoodske filmy. Horka prichut lasky dela pribehy realistictejsi a ty jsou beztak vypraveny kouzelnym zpusobem se smyslem pro detail v tu pravou chvili.

06.11.2011 4 z 5

Fantastické příběhy / Fantastic tales Fantastické příběhy / Fantastic tales Edgar Allan Poe

V knize jsou kratke a presto velmi efektivni Poeovi hororove povidky, navic resene bilingualne, takze (pokud ctenar nerozumi pomerne snadne anglictine originalnich textu), muze text okamzite porovnat s ceskym prekladem. Navic jsou zvyraznene obzvlaste tezke literarni terminy, u kterych je velmi pravdepodobne, ze je ctenar nebude znat, coz usnadnuje orientaci v ceskem prekladu.

05.11.2011 5 z 5