varanbooks varanbooks komentáře u knih

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Geniálně uplatněné první pravidlo pátera Knoxe.

Hedvika a Ludvík a jiné povídky Hedvika a Ludvík a jiné povídky Karel Poláček

Poláčkův experimentální úlet a totální kult: Tatíček a mamička mají Hedviku a Ludvíka. Mamička umře. Tatíček přivede domů novou mamičku. Tatíček umře. Nová mamička přivede nového tatíčka atd. Až je dětem přes osmdesát a rodičům kol dvacíti.

Boží mlýny Boží mlýny Jaroslav Jeroným Neduha

Krásný jazyk, úspornost, silný příběh... já myslel, že takhle to v jednadvacátém století už nikdo neumí.

Příhodná chvíle, 1855 Příhodná chvíle, 1855 Patrik Ouředník

To je hezký, že budeme v komunitě svorně pěstovat volnou lásku, ale když ženský nechtěj...

Ad acta Ad acta Patrik Ouředník

Nesnáším detektivky, o to víc mě tahle senilní detektivka nadchla!

21.04.2015 5 z 5

Případ Baskervillského psa a další příběhy Případ Baskervillského psa a další příběhy Ludvík Souček

Naprostá ptákovina s typickou Součkovou topornou psychologií postav, ale zamlada veliká srdcovka.

21.04.2015 5 z 5

Texty, básně, poémes, physiques visules Texty, básně, poémes, physiques visules Petr Váša

V -nácti zásadní. A zajímavé je, že navzdory vší invenčnosti Z kopce, Ošklidu a Syčáků i fyzického básnictví, mám Vášovu poezii a texty stejně nejraději v téhle knize. V těch verších je spousta nádherného ticha a neokázalosti.

Bez ohňů je underground Bez ohňů je underground Jan Pelc

Strašná škoda, že rozhovor místo Jana Pelce nevedl někdo alespoň trochu erudovaný v historii hudebního undergroundu a publicistickém řemesle, takhle při čtení člověk akorát nalézá nepřesnosti a slejzají mu nehty z toho, na co všechno se Pelce ani nenapadlo zeptat či kde chtít upřesnění.

Sám ostatně v úvodu píše, že by podle něj byla "nesmírná škoda rušit Mejlův nevšední posluchačský talent zbytečnými otázkami. A už vůbec ne otázkami typu: Ano, máš pravdu, ale podle kroniky byl koncert na parníku před Klukovicemi..." Pokud ale nedokázal zachovat Mejlův vypravěčský talent a přitom jej dobře kladenými otázkami mít k přesnosti, neměl se do tohoto úkolu vůbec pouštět, protože na něj zkrátka nestačil.

Mejla je po smrti, druhý životopisný rozhovor, který vedl mnohem fundovanější a novinářsky zdatnější Jaroslav Riedel, vyšel jen v podobě dvou ukázek v Rock&Popu a pak byl - snad kvůli vydání této knihy - zatnut. A to je naprd.

A jo, zamlada jsem to hltal a historky jsou to bezvadný.

21.04.2015 3 z 5

Lynch: Temné stránky duše Lynch: Temné stránky duše Robert Fischer

Stostránkový Dodatek (autor: Kamil Fila; téma: Lynch po roce 2006) je lepší než samotná kniha.

21.04.2015

Byl jednou jeden svět Byl jednou jeden svět Ivan Wernisch

Lovit kapry do sítě vlečené hydroplánem, to nebyl dobrý nápad.

3x Kája Saudek 3x Kája Saudek Miloš Macourek

...co ty můžeš vědět o sadomasochistické derivaci odipovského koplexu...

Chřestot kostot Chřestot kostot Arthur Shenk

Teď hlasoun kvákal přímo na ní.
- Kdo má mých játrounův? Kdo jich má?
Míně zatuhlo krviště.

20.04.2015 5 z 5

Tenkrát na Západě Tenkrát na Západě Karel Jordán (p)

Uživatel Francoa to obšírněji vyjádřil za mě: Fajn knížka. Autor je zjevně fanda, je ale strašná škoda, že většinou jen klouže po povrchu. Na poli dějin filmu i filmové teorie kniha dost pokulhává a nese ji jen a jen to nadšení diváka kovbojek.

20.04.2015 3 z 5

Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Cesta slepých ptáků / Runa Rider / Sluneční jezero Ludvík Souček

Je to vlastně blbý, až pánbůh brání. Zejména doktor Bjelke by za své správňácké slinty zasloužil klystýr (touhle plochostí postav mi Souček trochu připomíná Foglara), ale jako kluk jsem to přečetl snad stokrát, rozhodně víc než co jiného, a dodnes si rád zobnu. Prostřední díl je nejutahanější. Velikánské plus: nedořečenost.

Miss Porta Miss Porta Zdeněk Šmíd

Nejhorší kniha všech dob. Jsem neobyčejně rád, že ji mám, protože jinak bych netušil, jak hluboko lze v rádobyromantické trapnosti a uptalané slizkosti klesnout :-) Nevyčerpatelný zdroj patafyzických citátů, skvěle se tím mučí návštěvy. V knihovně řazeno hned vedle 120 dnů Sodomy.

20.04.2015 odpad!