varanbooks

Ďábelské páryĎábelské páryPierre Schaeffer

Knihu nenapsal Francouz Pierre Schaeffer, ale Němec Max Pierre Schaeffer (v jehož bibliografii je tu uvedena taky). Sám to tu neumím opravit, mohla by třeba uživatelka Valentýna, která knihu chybě zadala?

22.11.2018

Za štěstímZa štěstímKarel Klostermann

Oproti ostatním Klostermannům vysloveně červená knihovna: krásná Bětuška, z níž se stane tajemná operní diva, dychtivý student medicíny, mladík horující pro naši národní věc, souboj v Bad Ischlu...

Těšil jsem se na reálie z dob, kdy Češi coby ekonomičtí migranti odcházeli za prací do Vídně, protože to je téma jako fík... a dostal plochou milostnou historku, která postrádá téměř vše, co dělá Klostermanna Klostermannem.

04.01.2018

Nekonečný striptýzNekonečný striptýzZdeněk Zapletal

Někteří lidé už byli takoví.

10.02.2017

ProzatímProzatímVít Kremlička

Dyjadyjadá

10.02.2017

Surovost života a cynismus fantasieSurovost života a cynismus fantasieVratislav Effenberger

Stehna, prdele, prdele, stehna, nehybný žár.

12.01.2017

Psáno na vodu palbou kulometnouPsáno na vodu palbou kulometnouJaroslav Erik Frič

Jako by nic než trapná současnost nikdy nebylo bývalo.

05.01.2017

Zlatomodrý konec stařičkého létaZlatomodrý konec stařičkého létaIvan Wernisch

I ty jeden Hálku, ty ty ty...

16.11.2016

Vita Horribilis 1972 - 1985Vita Horribilis 1972 - 1985F. Pánek (pseudonym)

Smrdutý falus

Pan Kaplan má stále třídu rádPan Kaplan má stále třídu rádLeo Rosten

Pila je rušička.

18.09.2016

Karla Klenotníka cesta na KorsikuKarla Klenotníka cesta na KorsikuFilip Topol

Smrt ve vedlejším pokoji nemilosrdně pracuje jako vosa na shnilém jablku.

18.09.2016

Legendy folku a countryLegendy folku a countryJ. Vondrák (pseudonym)

Kniha aktivního folkaře a autora televizního cyklu je jakýmsi apendixem toho televizního cyklu. Skáče bohužel z tématu na téma a hlouběji nikdy nezaryje. A člověk si opět říká - mít to přísného redaktora, který by s bohatsvím Vondákem shromážděných materiálů zacházel zdatněji a s vysledovatelnou logikou, mohla to být pecka.

21.06.2016

Ostrovy přízrakůOstrovy přízrakůC. Falconer (pseudonym)

Vynikající téma (na základě skutečných událostí), zpracování v duchu všech klišé oddechových bestsellerů a napínavých četeb na jedno použití. Autorovým největším selháním je psychologie postav. Plochá, jednorozměrná pimprlata by se v románu, který je o tom, co s lidskou psychikou a jednáním udělá uvržení do extrémní situace, vyskytovat neměla. A intermezza, v nichž promlouvá ďábel, jsou ještě dutější a vysloveně navíc. Ale nervák to je, to zas ne že ne. Navzdory všem výtkám dočteno.

18.06.2016

Lou Reed: Waiting for the Man – Život a hudbaLou Reed: Waiting for the Man – Život a hudbaJeremy Reed

Autor Jeremy Reed celého Loua Reeda nahlíží a vysvětluje prizmatem jeho homosexuality a vychází mu z toho ledabylé, zplošťující intelektuální cvičeníčko. Překladatelka Sylva Ficová neumí česky ani anglicky a Loua Reeda zjevně nezná. Nebrat.

18.06.2016

Obrazy neradostnéObrazy neradostnéBohumil Nuska

Autor v úvodu prohlašuje, že jeho obrazy brutálního násilí nejsou psány coby horrory, tedy čtivo k pobavení, příjemné husí kůži a leckomu i ku vzrušování, záměr se mu ale, domnívám se, nepodařilo realizovat navzdory vší moralizující omáčce.

28.12.2015

Cesta pouštíCesta pouštíOta B. Kraus

Mám pocit, že autor chtěl do díla, které psal jako své stěžejní, dostat úplně všechno. Takže je to takové, jako když si pejsek s kočičkou dělali dort. Tu Sovětský svaz, do kterého hrdina přichází a odchází, jak se mu zlíbí, tu čarodějnice, tu najednou utnutá "školní" linie... Líp bych si početl, kdyby si kniha vybrala jedno téma (třeba skupinu připravující se na cestu do Palestiny v kontrastu s protektorátní židovskou "zlatou mládeží") a šla na dřeň a do hloubky. Jistě, příběh je mimo jiné o tom, jak mladý hlavní hrdina těká a tápe, jen se nemůžu zbavit dojmu, že podobně těkal a tápal i p. Kraus při psaní.

21.12.2015

Smetanová revoluceSmetanová revoluceIvan Landsmann

Blbec, že byste ho zabili. A pak vám ho začne být až líto. Majstrštyk.

06.11.2015

Divočina: ztracené textyDivočina: ztracené textyJim Morrison

Průjem.

02.11.2015odpad!

FerkoFerkoVojtěch Mašek

Kovanej šejdíř nevadí, ale cikánit takhle bezkrevně?

02.11.2015

Mlýn na mumieMlýn na mumiePetr Stančík

Nádherně obžerné.

...a ta vaše slavná žurnalistika vytlačuje křesťanství z role nástroje ovládání mas. Nutno dodat, že církev alespoň stavěla katedrály, kdežto včerejšími novinami si můžete nanejvýš vytřít záď.

29.09.2015

Ostrov Uctívačů GingaOstrov Uctívačů GingaSvatopluk Hrnčíř

Postavy bohužel jen dosti schematicky načrtnuté, takže v knize není, kdo by mi byl sympatický. Autor na prokreslení svých hrdinů prostě nemyslel. Jen Kůk je vůl.

Yarwen: stejně jako?

Poslední tajemství Jana T.Poslední tajemství Jana T.Jaroslav Velinský

Z nefoglarovských stínadelských knížek jednoznačně nejlepší. Jen by v každé kapitole nemusely být ty domácí úkoly. A pointa, ehm...

Mýtus zvaný StínadlaMýtus zvaný StínadlaMiloš Dvorský

Dílo nadšeného amatéra.

RusticaliaRusticaliaJ. Křesadlo (pseudonym)

Majitek kořalny v Gavelově Legotě byl Armén. Já vím, že u nás Arméni normálně nejsou a že majitelé krčem a kořalen v selských románech jsou tradičně - ale když ono, jaksi - že ano.

20.08.2015

Vzpomínky malostranskéVzpomínky malostranskéMarie Klečacká-Beyly

Unikátní kniha - takhle se odkopat a nechtíc o sobě do detailu vylíčit, jaká jsem vypočítavá svině, to se jen tak nevidí.

10.08.2015

Fuga triumFuga triumJ. Křesadlo (pseudonym)

MASTERPIECE!

IstanbulIstanbulOrhan Pamuk

Nobelova cena za utahanost, nedočteno. A to proti výpiskům z četby ani vzpomínkám na dětství a priori nic nemám a titulní město jsem si oblíbil.

Spolčení hlupcůSpolčení hlupcůJohn Kennedy Toole

Vážení mongoloidi, tohle je největší humoristický román všech dob. Kdo nerozumí, tomu chybí smysl pro morálku a geometrii.

06.08.2015

Naplivu na vaše hrobyNaplivu na vaše hrobyV. Sullivan (pseudonym)

Jak tak sleduju předchozí šokované komentáře, hodnotitelé asi neznají slovo humor a nedochází jim, že jde víceméně o parodii na americké laciné krváky a drsnou školu detektivek. Nebuďte takoví korektní šprti a uvědomte si, že autor nemusí všechno myslet smrtelně vážně a zastávat stejný světonázor jako jeho postavy. A že se - stejně jako já při čtení - prostě královsky bavil.

PS pro Wercayka: Vian a Bukowski byli oba ročník 1920. Vian ale zemřel v roce 1959, zatímco Bukowskému vyšla první kniha až v roce 1960 (proslavil se na starší kolena). Takže to, že Naplivu na vaše hroby je jakousi mladší verzí Bukowského, bych netvrdil.

06.08.2015

Pálenka: Prózy z BanátuPálenka: Prózy z BanátuMatěj Hořava

Silný debut. Těším se, až bude autor starým mužem.

19.07.2015