valentýna valentýna komentáře u knih

Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Morová epidemie: Deník londýnské dívky z roku 1665-1666 Pamela Oldfield

Tento příběh doporučuji ke čtení hlavně školákům, kdy získají výbornou představu o životě v Londýně zasaženém morovou epidemií.

06.01.2013

Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Egyptská princezna: Deník dívky z roku 1490 př. n. l. Vince Cross

Moc hezký příběh z tehdejší doby, závěr knihy je doplněn několika fotografiemi vykopávek. Doporučuji k přečtení zvláště školákům, aby si udělali představu o starobylém Egyptě a životě v něm.

Mexiko - Mayové a souvislosti Mexiko - Mayové a souvislosti Alois Bradáč

Pěkný cestopis, ve kterém najdeme spoustu informací nejen z historie Mexika, ale i ze současnosti.

06.01.2013

Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Skleněný zámek – Vzpomínky na dětství Jeannette Walls

Perfektní čtení, ač rodina žila v těžkých a otřesných podmínkách je třeba si uvědomit, že rodiče dětí ač vyznávali styl hippies byli poměrně vzdělaní lidé a i když jejich děti neměli moc příležitostí navštěvovat školu a a žili v nuzných podmínkách předali jim hodně vědomostí, zkušeností a znalostí.

Horký vítr nad Mississippi Horký vítr nad Mississippi Mildred D. Taylor

Tuto knihu jsem četla až nyní kdy se můj věk pomalu přibližuje k důchodovému a jsem z ní nadšená, i když je to místy smutné čtení o rasové nesnášenlivosti bělochů k černochům.

Atlantis Atlantis Gerhart Hauptmann

Tahle kniha o ztroskotání přepychové lodi je i zároveň symbolickým tušením nadcházejícího zániku měšťanské společnosti. Prima čtení o tehdejší době.

New York vládne New York vládne Elmer Rice

Četla jsem vydání z roku 1947, kniha skutečně barvitě popisuje město i jeho obyvatele té doby. Vydání této knihy je psané tehdejší češtinou např, reálně - reelně, ale to neubírá vůbec na půvabu čtení.

06.01.2013

Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Sophiina tajná válka: Deník dívky z druhé světové války (1939-1940) Jill Atkins

Je to výborný nápad, tak jak jsem již napsala u jedné z knih této série, seznámit se z historiií II. světové války, i když jen okrajově v oblasti Francie. Jeden z hrdinných příběhů vlastenců končí výčtem časové osy průběhu války a pár fotografiemi z popisované oblasti. Budu se opakovat, ale je to lepší než učit se suchopárné dějiny.

20.12.2012

Zákopy: Příběh vojáka z první světové války, 1914-1918 Zákopy: Příběh vojáka z první světové války, 1914-1918 Jim Eldridge

Knihu jsem přečetla za večer, je to silný příběh psaný srozumitelnou formou pro " ... náctileté " , v závěru knihy je několik fotografií z I. světové války i souhrn jejího průběhu a nejdůležitějších bitev. Za mých školních let tímto stylem napsaných knih moc nebylo, je to prima nápad jak poučit, aniž by žáci museli studovat jen suchá fakta.

19.12.2012

Sestry Makiokovy Sestry Makiokovy Džuničiró Tanizaki

Nádherná kniha o udržování japonských tradic, zejména těch rodinných, kde japonci spíše dbají o to " co by tomu řekli lidi " než o svou spokojenost a osobní štěstí.

17.12.2012

Bylo jich deset Bylo jich deset Heinz Günter Konsalik

Výborné čtení i když je o kruté II. světové válce.

Vzdálené modré hory Vzdálené modré hory Louis L'Amour

První díl této knihy jsem nečetla, ale vůbec to nevadilo. Autor nás seznamuje dobrodružnou formou se začátky osidlování Ameriky. S rodinou a přáteli Barnabáše objevujeme neznámé americké divočiny kam ještě běloši nepronikli a kde hledají svobodu a nezávislost, bojujeme s indiány a piráty. Určitě vyhledám i další díly této ságy.

Mrtvé tajemství Mrtvé tajemství Rudolf Fiedler

Prima detektivní román, kdy byl dědic zámku souhrou náhod zapleten do dvou vražd a s pomocí amatérského detektiva byla odhalena tajemná příčina a vrah. Kniha se dobře četla, i když je napsaná " starou češtinou ".

Svět podle Garpa Svět podle Garpa John Irving

Pokládám se za velkého knihomola, ale tahle kniha mi nějak nešla číst .......

26.11.2012

Fucking Berlin: Studentkou i prostitutkou Fucking Berlin: Studentkou i prostitutkou Sonia Rossi

Kniha se četla dobře - nenudí, a jinak co k tomu dodat, je smutné co všechno jsou lidi schopní udělat, když si zvyknou na určitý standard. Navíc ženy omlouvají své neschopné partnery a nalhávají si o nich, i když okolí a rodina to vidí jinak, ale těžko soudit .....

26.11.2012

Maskot Maskot Mark Kurzem

Velice silná kniha, nikoli tak svou objemností, jako obsahem. Zpočátku mi připomínala Drdovo Práče - malého chlapce, který strávil válku s vojenským oddílem, ale velmi brzy jsem byla vyvedena z omylu.Jedná se o skutečný příběh malého židovského chlapce, který se útěkem z domova zachránil od smrti. Nalezl ho a přijal lotyšský oddíl SS vraždící židy. Chlapec byl nucen přihlížet krutostem a vraždění, sám ani netušil co to znamená slovo žid, ale záhy pochopil. Vojáci z něj udělali svého "maskota" a využívali ho k propagandě. Až na sklonku života přiznal svoji minulost rodině, kterou založil po válce v Austrálii, trápilo ho kdo vlastně je, nevěděl jak se původně jmenoval a pociťoval vinu za to, že se musel jako "divák" zúčastnit masakrů, na což se snažil po celý život zapomenout a potlačil v sobě vzpomínky. Jeho syn mu pomohl v pátrání a i navštívili jeho zbylou židovskou rodinu v Bělorusku. Tuto knihu doporučuji číst !

22.11.2012 5 z 5

Popálené dítě Popálené dítě Stig Dagerman

Je to vlastně má první čtená kniha od severského autora a nezklamala, doporučuji.

19.11.2012

Hodina po půlnoci Hodina po půlnoci Hana Marie Körnerová (p)

Moje první kniha, kterou jsem od autorky četla. Ač má hodně stran, četla jsem jí také téměř jedním dechem. Líbila se mi popisovaná atmosféra té doby, život šlechty a její skandály a intriky v kontrastu s rytířským a čestným chováním, Napoleonovy bitvy a jejich dopad na život francouzů.

14.11.2012

Nestoudná ctnost Nestoudná ctnost Nora Roberts

Nejsem čtenář detektivek, po téhle jsem šáhla, protože jí máme doma a je to i první kniha, kterou jsem od této skvěle hodnocené autorky četla. Pachatele můžeme odhalit dříve než v závěru knihy, ale to mi nevadilo, i tak bylo pořád o čem číst ..... A nad čím jsem se po přečtení zamýšlela ? Je až s podivem, že neznáme cítění, myšlení a jednání svých nejbližších, ať je to sestra nebo syn jako v této knize. Nemáme na ně čas a zvlášť u dětí se necháme ukolébat jejich studijními úspěchy, vždyť kráčí po cestě, kterou jsme si pro jejich dobro vysnili a v které je podporujeme a o víc se leckdy nezajímáme, že bere drogy ? to není přece možné.......

06.11.2012

Útěk z pekelného domu Útěk z pekelného domu Stanislav Motl

Neměla jsem tušení čeho byl a je pan Motl schopen až do přečtení téhle knihy, kde píše o svých zážitcích z extrémních sportů a z cestování po světě. Fandím odvážným a vytrvalým lidem a ač sama sportu neholduju přečetla jsem si knihu se zaujetím, protože další kapitoly bylo i " mé gusto ", jen tak namátkou zážitky z Iráku, výcvik lavinových psů, kdy se stal pan Motl figurantem, hluboko zahrabaným ve sněhu ......, víc neprozradím, čtěte sami stojí to za to.

06.11.2012