valda valda komentáře u knih

Srpnový rok Srpnový rok Ludvík Vaculík

Druhý soubor fejetonů z let 1988 až 1990, který se tentokrát zabývá hlavně politikou.
Oproti předcházejícímu souboru je tento ucelenější, protože v něm autor píše hlavně o politických událostech a někdy trefně a ironicky. Z textu lze vyčíst autorův odpor k nesvobodnému režimu, konzumnímu životu, ale také strach z vězení a touhu po klidu. Je zajímavé si přečíst, jak disidenti viděli aktuální vývoj té doby, bez znalosti budoucího revolučního dění.

07.03.2011 3 z 5

Jaro je tady Jaro je tady Ludvík Vaculík

Soubor fejetonů z let 1981 až 1987. Autor popisuje nesouhlas s tehdejší politikou, komentuje dobové aktuální události, setkání s přáteli z disentu v kavárnách a různé všední příhody svého života. Soubor obdržel Seifertovu cenu.
Ludvík Vaculík je jistě významný český autor a na jeho práci s textem je to vidět. Soubor fejetonů mě ale moc nezaujal. Možná fejetony nejsou můj oblíbený textový žánr. Celý soubor je v kvalitě dost nevyvážený a z mnoha fejetonů je znát, že se musel autor k jejich psaní hodně nutit, což je podle mě špatně. Z textu lze vyčíst naštvanost na svazující režim, bezcílnou nudu, nemoc, stáří, vzpomínky na dětství a touhu po návratu do rodného valašského Brumova z nepochopené hektické Prahy, dumání nad vesmírem, politikou...

07.03.2011 2 z 5

Mort Mort Terry Pratchett

Smrť se rozhodne zaměstnat jako svého zástupce překvapivě ne zrovna praktického mladíka Morta. Ve Smrťově podivné temné říši potom Mort potká tajuplného služebníka Alberta a Smrťovu adoptivní dceru Ysabell . Postupně se učí Smrťovo řemeslo, ale když se zamiluje do princezny Keli, která má být zabita, tak se vše začne poněkud komplikovat. Objeví se zde na chvíli také Mrakoplaš nebo obtloustlý mladý mág Dobrořez a osud a čas dostane velmi relativní příchuť...
Je vidět, že autor ve čtvrtém díle Zeměplochy píše o svém oblíbeném tématu a hýří spoustou nápadů souvisejících se Smrťovým povoláním. Nechybí ani parodování situací z reálného světa nebo klasických fantasy. Kniha je nabitá zábavou od začátku do konce.

Čaroprávnost Čaroprávnost Terry Pratchett

Emancipovaný příběh o Eskarině, které je po narození omylem určena životní dráha mága, přestože mágem, podle tradice, nemůže být žádná žena. Putuje potom s čarodějnicí Bábi Zlopočasnou do Ankh-Morporku do Neviditelné university, kde se seznámí s několika mágy, jako je například chytrý mladý, ale chatrného zdraví, student Simon, jehož mozek chtějí využít Věci, aby se dostali do reality. Třetí díl Zeměplochy mi připadal trochu pozvolnější. Neměl tak rychlé a zábavné tempo, jako předchozí dva.

Lehké fantastično Lehké fantastično Terry Pratchett

Kniha přímo navazuje na předchozí Barvu Kouzel. Opět se v ní setkáme s partou Mrakoplaš, Dvoukvítek a Zavazadlo. K nim se přidají přestárlý barbar Cohen, obětní panna Bethan a trpasličí zlatník Bezbrada. Přátelé navštíví Smrťovu říši, tajemné hory plné trolů, druidské kamenné počítače, temného mága Trémona, nebo sektu hvězdonošů. Poprvé se zde také objeví opičí knihovník. Kniha je hodně podobná prvnímu dílu a bavil jsem se u ní stejně dobře.

Svoboda pod bodem mrazu Svoboda pod bodem mrazu Martin Strouhal

Docela obsáhlá kniha, která se vydává po stopách Eskymo Welzla od narození v Zábřehu po jeho smrt v Dawson City. Obsahuje mnoho krásných fotografií z míst, které se Welzla dotýkají, jako je Sibiř, Aljaška nebo Novosibiřské ostrovy. Vyvrací mnoho mýtů o něm a popisuje veškeré základní fakta, souvislosti a nejnovější poznatky (neshody s vydavateli, umístění hrobu, atp.), které je dobré o Welzlovi znát. Také obsahuje mnoho popisů míst a rozhovorů osob s Welzelem nějak souvisejících, ať už jeho kamarádů nebo Welzlologů. Autor sice není příliš poutavý spisovatel, ale pokud chcete získat základní přehled o prvním českém polárníkovi a nahlédnout do základů welzlologie, nebo si jen lépe přiblížit místa, kde se welzlovy příběhy odehrávají, tak vřele doporučuji.

Dějiny plné omylů Dějiny plné omylů Stephen Weir

Přestože obálka působí dost bulvárně a jedná se vlastně o soubor chronologicky uspořádaných historických událostí, tak mě kniha hodně bavila. Čekal jsem, že knihu brzy odložím s pocitem, že zas někdo postahoval pár článků z Wikipedie, ale nakonec jsem byl potěšen způsobem, kterým autor jednotlivé události popisuje. Vše je vysvětleno velmi srozumitelným a střízlivým způsobem, kterému nechybí nadhled, jako je tomu např. u Toulek Českou Minulostí. Autor se nebojí píchnout do vosích hnízd, nacházet zajímavé souvislosti a rozhánět oblaka nadšení kolem historických činů a osob (Churchill, Custer, ...). Zároveň, ale nezachází do přílišných podrobností a nepokouší se vytvářet nové složité teorie. Výborná kniha, jak si zábavným způsobem ujasnit některé historické události (obsahuje jich 53). spojené s omyly jejich představitelů, tak, aby se z nich čtenář přesně podle hesla knihy poučil.

Barva kouzel Barva kouzel Terry Pratchett

První kniha z Pratchettovy skvělé a obsáhlé série Úžasná Zeměplocha. Pro mě osobně první dva díly patří k nejlepším. Už v tomto díle se plně projevuje obrovská svoboda a fantazie autorovy tvorby. Různě pokroucená a vtipně parodující realita plná magie a oktaríny, která v některých věcech připomíná stejně skvělého Stopařova průvodce. Ani tady nechybí spousta věcí a postav, které jsou později rozvinuty a někdy trochu pozměněny v dalších knihách o Zeměploše. Parta: čaroděj Mrakoplaš, turista Dvoukvitek a jeho Zavazadlo, barbar Hrun, Smrť... to je prostě dokonalý mix. Želva A'Tuin, Ankh-Morpork, Neviditelná univerzita, cech Zlodějů, Vrahů a Obchodníků, hospoda U Prokopnutého bubnu, vodní skřet, okrajové království Krull, dračí hrad Wyrm, trolové, strašlivý Bel-Shamharoth, bohové, dračí vládkyně Liessa... to je Barva Kouzel. Naprosto výborná odpočinková zábavná četba.

Húrinovy děti Húrinovy děti J. R. R. Tolkien

Velmi silný temný příběh. Dějově propojený osudy Túrina. Jehož otec Húrin je zajat Morgothem v Angbandu. Túrin se vydá do Doriathu, sídla šedých elfů. Kde pozná svého budoucího přítele Belega Lučištníka. Utká se se strašlivým drakem Glaurungem v Nargothrondu. A poznáme i skryté království Gondolin. Celý příběh se odehrává v Beleriandu, zemi severozápadně od dějiště Hobita a Trilogie. Nad Beleriandem se stahují mračna Morgothových vojsk. Kterému v ději pohlédneme velice blízko do tváře. Knihu jsem si koupil s očekáváním nastavované kaše, ale velmi mě překvapila svojí uceleností oproti Silmarillionu, napínavým dějem, a hodně temným a gradujícím příběhem. Vyprávěným, tak, že prakticky nelze knihu odložit, dokud ji nedočtete. Nečetl jsem Nedokončené příběhy, a nedočetl Silmarillion, v nichž je obsažena velká část tohoto příběhu, kdybych je měl přečtené, asi bych byl zklamán, že kniha nepřináší moc nového. Reklamní hesla, o tom, že Christopher Tolkien strávil 30 let sestavováním a editováním Húrinových dětí jsou ale opravdu přehnané. Doporučuji jej všem, kterým se líbil Pán Prstenů a chybí jim další ucelený příběh. Nebo četli Pána Prstenů a chtějí se dozvědět, kdo to vlastně byl ten Morgoth, Sauronův předchůdce. Nebo z jakého rodu pochází Elrond z Roklinky a co prožívali jeho pradědové. Kniha má také krásné grafické zpracování a obsahuje nádherné kresby. Škoda jenom, že je docela krátká.