Srpnový rok

Sbírka fejetonů z let 1988 - 1989, kterými autor vyjadřoval svůj názor na společenské dění.

První vydání.

https://www.databazeknih.cz/images_books/66_/66820/srpnovy-rok-66820.jpg 3.524
Fejetony, eseje, Literatura česká
Vydáno, Mladá fronta

Kniha Srpnový rok

Ctv
dnes

Kniha čekala v mé knihovně, protože jsem si chtěla přečíst fejetony autora Dvou tisíc slov. Téma čtenářské výzvy se tedy velmi hodilo. Nutno ale přiznat, že nemít ji ve výzvě, tak ji zasunu zpět do knihovny po prvních dvou fejetonech. Takhle jsem ji musela přelouskat a nebyl to pro mě čtenářsky příjemný zážitek. Předně nejsem fanoušek fejetonů. To fakt musí být, aby mě nějaký zaujal. Ze Srpnového roku to nebyl ani jeden.
Způsob psaní pana Vaculíka mi hodně neseděl, často jsem se musela k větám vracet a číst je znova, abych je pochopila. Některé mi ani nedávaly smysl. Nějak to na mě celé působilo arogantně a povýšeně ("Při ní cítím, že jsem přece jen o čárku nad upadlým obyvatelstvem země, jejíž muži zapomněli na svou sílu a kde v obchodech se zbraněmi stojí ženy frontu - na řemínky a náhubky pro psy."). Můj druhý dojem z řady fejetonů byl ten, že autor vlastně ani neměl o čem psát a co říct, ale psát chtěl nebo musel. A musím přiznat, že při jeho kritice režimu mi neustále vyskakovala na mysl skutečnost, že byl dlouhá léta - a především v letech procesů s Dr. Horákovou - členem strany. Mám problém mu některé věci uvěřit.

Chesterton

Snažila jsem se, prokousat kvůli Výzvě, ale nemyslím, že kdo nepřečte o mnoho přijde. Zaplať Bůh, že obsah knihy je minulostí!
Styl autora mi nevyhovuje. Snad pro poučení, ale myslím, že jsou lepší díla. . . . .
Koupila jsem kdysi za 5 Kč a větší cenu spisek nemá :o)
Možná zkusím ještě Český snář . . . .

hroneczek
26.10.2018

Autor krásně, lehce, někdy i úsměvně a naprosto přesně vystihuje situaci tehdejší doby, náladu a očekávání lidí i velkolepou tupou neschopnost a zaostalost SSSR. A hlavně, když vydával své fejetony, musel mít hodně odvahy, klobouk dolů.

valda
07.03.2011

Druhý soubor fejetonů z let 1988 až 1990, který se tentokrát zabývá hlavně politikou.
Oproti předcházejícímu souboru je tento ucelenější, protože v něm autor píše hlavně o politických událostech a někdy trefně a ironicky. Z textu lze vyčíst autorův odpor k nesvobodnému režimu, konzumnímu životu, ale také strach z vězení a touhu po klidu. Je zajímavé si přečíst, jak disidenti viděli aktuální vývoj té doby, bez znalosti budoucího revolučního dění.