učtese učtese komentáře u knih

Sen Ockerwee Sen Ockerwee George R. R. Martin

Na můj vkus strašlivě roztahaný, klidně to mohlo mít o sto stránek míň, aniž by příběh utrpěl. Bavila mě atmosféra kolem provozu na řece, kolesové parníky , přeprava nákladu a pasažérů, nakládka dřeva do kotlů pro parní stroje...

01.01.2013 4 z 5

Věčná válka Věčná válka Joe Haldeman

Od Věčné války nečekejte akční řežbu. S nepřítelem se tu setkáme ve dvou bitvách. Na začátku s hlavním hrdinou jako s vojínem a na konci jako s velitelem.Poselstvím Věčné války je ukázat nesmyslnost válečných konfliktů a problematický návrat veteránů zpět k normálnímu životu. Kdybych v předmluvě nečetl. že jde o paralelu vietnamské války tak bych na to sám nepřišel.V době vydání byl zřejmě tento konflikt velmi aktuální, ale dnes je jasné,že platí univerzálně pro každou válku.
Válka s Tauřany začne jen kvůli neschopnosti se dorozumět, přesto trvá sedm století. Vojákům trvá jedna mise několik let, ale díky relativistckému pohybu vesmírem zjištují při návratu na zemi, že zde uběhlo století a tudíž vše co znali je pryč.

27.12.2012 3 z 5

Chvalozpěv na Leibowitze Chvalozpěv na Leibowitze Walter M. Miller

Tuhle knihu bych si jako nejdůležitější a nejhlubší sci-fi román všech dob, kvůli mojí hlouposti a jednoduchosti označit nedovolil.
Pochopil jsem snad jen myšlenku o neschopnosti lidstva žít v míru bez válek. Církev respektive jeden mnišský řád je tu vykreslen jako cosi co jediné vydrží věky a přečká vše (jediné co má smysl, víra ? řád?). Trošku mi to přijde jako jakási obhajoba církve, protože si nemyslím, že by měla, co se válečných konfliktů týče, čisté ruce.
Přečtení ale mohu jen doporučit, z knihy je cítit, že ji autor nepsal proto, aby si vydělal na nové auto, měl jsem pocit, že čtu jakousi kroniku, záznam skutečných událostí.

25.12.2012 4 z 5

Praktický efekt Praktický efekt David Brin

Možná ještě zkusím jinou knihu tohoto autora, ale tuhle -Praktický efekt nemůžu doporučit. Možná kdyby mi bylo tak kolem deseti let, kdyby se hlavní hrdina nejmenoval Dennis, kdyby nedal tvoru z alternativního světa jméno Čunítek. Na straně 137 jsem si řekl proč to čtu a jestli mě zajímá jak to dopadne a doteď nelituju, že jsem knihu odložil.

19.12.2012 2 z 5

Kmen Andromeda Kmen Andromeda Michael Crichton

Napínavé od začátku do konce, žádná hluchá místa. Jestli máte také pocit, že se první filmové Čelisti, nepodařilo dalšími žraločími filmy překonat, pak různá smrtící nákazová dílka jsou jen vývarem z Andromedy.Pozn.V prvním dnu v části poplach musí major Manchek volat do Pentagonu. Číslem je binární kod čísla 87. Major ho podivným způsobem přepíše jako 11101010.Chtěl jsem si to ověřit a jestli jsem převod čísel do dvojkové soustavy pochopil správně, potom 11101010 je 234 a 87 má vypadat 01010111. To se mi zdá na takovouhle knihu dost nepochopitelná chyba.

15.12.2012 4 z 5

Draci z ráje Draci z ráje Carl Sagan

Kniha je vhodná i pro naprosté laiky (jako jsem já). Nehemží se odbornými výrazy ( třeba Hawkingovu Stručnou teorii času jsem musel cca v půlce odložit pro nestravitelnost...). Carl Sagan nám, podle mého pocitu, nenutí žádnou svoji jedinečnou teorii, spíše dává dohromady výsledky z různých oborů a provedených pokusů a výzkumů a dává nám tak šanci mnohé lépe pochopit.

04.11.2012 5 z 5

Pozitronový muž Pozitronový muž Isaac Asimov

Andrew Martin a jeho protetické pomůcky umožnili lidem mnohem delší život. Ne však nesmrtelnost ,kterou by si jistě mnozí přáli.
Když Andrew pochopil co je největší překážkou k dosažení jeho cíle stát se "plnohodnotným" člověkem ,proč raději nezaměřil svoji pozornost a výzkumy k tomu aby učinil nesmrtelné i ostatní, namísto řešení které zvolil....

27.08.2012 4 z 5