tomas1794 tomas1794 komentáře u knih

Černobyl: Historie jaderné katastrofy Černobyl: Historie jaderné katastrofy Serhii Plokhy

Černobyl je pro mě lákadlem a záhadou v jednom. Seriál HBO ve mně vyvolal chuť se o téma Černobylu zajímat o to více, a chuť porovnat ho s realitou, kterou tato kniha popisuje velmi detailně. Je to psané velmi čtivou formou, děj odsýpá, a neměl jsem ani pocit, že bych se v postavách ztrácel. Dozvěděl jsem se jak o průběhu nehody minutu po minutě, tak o politické situaci před i po výbuchu, a nakonec i o soudním procesu, který z pohledu "práva" příběh "zakončil". Knihu hodnotím velmi nadprůměrně.

10.10.2023 5 z 5

Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Doba z druhé ruky: Konec rudého člověka Světlana Alexandrovna Alexijevič

Mojí motivací pro čtení bylo pochopit, proč je Rusko teď takové, jaké je, a proč že ten Putin je tak oblíbený. Částečnou odpoveď na tyto otázky jsem v knize našel - chaos po rozpadu SSSR, nestabilní politická situace, chudoba, korupce, ... autorka velmi autenticky předkládá výpovědi lidí, jejichž hlas by měl být slyšet. Některé příběhy mě zajímaly více, některé méně, ale obecně vzato knihu hodnotím nadprůměrně. Ale proč je teď Rusko takové, jaké je, a proč je z Putina terorista, stále nevím.

10.10.2023 4 z 5

Venezuela: Rozklad ráje Venezuela: Rozklad ráje Eduard Freisler

Venezuela je země, kam bych se hrozně chtěl podívat, ale vím, že to v nejbližší době, hlavně ze strachu o život, neudělám. Číst proto příběhy někoho, kdo byl na místě, a kdo může podat autentické svědectví, je pro mě velmi zajímavé, a bylo mi na konci knihy líto, že už příběhy končí.

10.10.2023 5 z 5

Umina verze Umina verze Emil Hakl (p)

S Emilem Haklem jsem se ještě nesetkal, takže tahle kniha byla to první, co jsem od autora četl. Četlo se to hezky, ale z nějakého důvodu nemůžu říct, že by se mi kniha líbila. Buď je to stylem psaní, který je velmi autentický, nebo tím, že jsem děj (hlavně jeho konec) moc nepochopil. Ať tak či tak, knihu hodnotím neutrálně.

10.10.2023 3 z 5

Bratrstvo neohrožených Bratrstvo neohrožených Stephen Edward Ambrose

Sice bych měl hodnotit hlavně knihu, ale nemůžu jinak, než do hodnocení promítnout i můj subjektivní vztah k hlavním hrdinům knihy. Občas je složité se vyznat v množství postav, ale to je věc, kterou knize odpustíte, protože to jednoduše jinak nejde - vojáků zkrátka ve skutečnosti hodně bylo. Děj je stavěný do jasně oddělených kapitol podle toho, kde jednotka bojovala. Fanoušci seriálu si budou moct mnoho míst spojit s jejich filmovou verzí. Upřímně, podobu Winterse, ač má v knize fotku, mám i tak uloženou jako Damiana Lewise. Při čtení některých částí knihy mi v hlavě hrála hudba právě ze seriálu.

07.10.2023 5 z 5

Obraz Doriana Graye Obraz Doriana Graye Oscar Wilde

Kniha je klasika, kterou jsem si doplnil mezery ve vzdělání, když jsem ignoroval povinnou četbu. Kniha je velmi čtivá, ale místy pro mě bylo těžké číst zdlouhavé popisy šperků, tapiserií a ošacení jednotlivých účastníků děje. Stejně jsem se ale těšil na závěr, kdy bude Dorianu Grayovi spočítáno všechno to zlé, co provedl, a konec mě rozhodně nezklamal.

Saturnin Saturnin Zdeněk Jirotka

Není co dodat, skvělá kniha! Kdysi jsem viděl film, a teď jsem se rozhodl přečíst si i knihu. Nemůžu si pomoct, ale při čtení jsem v hlavě viděl Ondřeje Havelku a Oldřícha Víznera, což čtení velmi pomáhalo.

02.10.2023 5 z 5

Rozvaliny Gorlanu Rozvaliny Gorlanu John Flanagan

Na začátek musím předeslat, že kniha je určtiě určená pro mladší publikum, než jsem já. Kniha je příjemná a určitě nedělá žánru fantasy ostudu. Jen bych si možná přál, aby nebyla v některých částech až tak pozitivní, a aby nepředkládala tolik morálních ponaučení.

Prašina Prašina Vojtěch Matocha

Kniha je určitě určená spíše pro mladší publikum, než jsem já, ale musím říct, že mě svým nápadem dokonalé vtáhla, až jsem si občas přál, aby čtvrť Prašina byla skutečná. Autor popisuje čtvrť velmi barvitě a zároveň drží až do poslední chvíle v tajnosti, proč že ta elektřina nefunguje. Děj hezky ubíhá a není tam část, kdy by se čtenář nudil. Rozhodně příjemné překvapení od začínajícího autora.

02.10.2023 4 z 5

Během studií jsem se jako čert kříži vyhýbal povinné četbě, což u této knihy byla rozhodně chyba. Příběhy zasazené do prostředí první světové války, která se může zdát vzdálená, jsou v dnešní době až neskutečně aktuální. Autor píše tak autenticky, že jsem měl často dojem, že tam jsem s nimi na frontě, a cítím to, co oni. Část Na západní frontě klid a její volné pokračování Cesta zpátky jsou příběhy, které určitě stojí za přečtení.

02.10.2023 5 z 5

Mlčení Mlčení Šúsaku Endó

Na knihu jsem se velmi těšil, protože jsem viděl kus filmu, který jsem kvůli čtení nechtěl dokoukat. Ač nejsem věřící, tak rozpor, který kniha čtenáři předkládá, je poutavý. Konec byl na můj vkus poněkud bez dramatu, ale příběh tím rozhodně zakončen byl.

02.10.2023 4 z 5

Zkáza Ďáblova akru Zkáza Ďáblova akru Ransom Riggs

K poslednímu dílu jsem se dostal až po roce od přečtení pátého dílu. První trilogie mě nadchla, druhá už trošku ztrácela tempo, které na začátku měla. Těšil jsem se na finální zakončení, které ale nakonec bylo řešeno stylem "deus ex machina", aniž by se hlavní hrdina musel nějak více snažit. Celá série je určtiě nadprůměrná, ale poslední díl jsem dočetl spíš proto, abych měl sérii ukončenou.

Cyberpunk Znovuzrození Cyberpunk Znovuzrození Andrzej Ziemiański

Kniha mě velmi mile překvapila. Předně se mi líbí už její obálka, na které jsou písmena vyvedena v reliéfu a fakt, že je vevnitř plakát. Naopak se mi nelíbí že na každé jedné stránce je jméno knihy i autora, oboje přeci vím, když knihu čtu :)

Ale k příběhu. Svět Cyberpunku mám rád a jeho vykreslení v knize se mi líbilo také. Příběh hezky plyne, začne rovnou akcí a ve stejném duchu pokračuje i dál. Nudit se určitě nebudete. Příběh má zároveň poměrně jasný, ačkoliv trošku otevřený konec. Knihu můžu jen doporučit.

08.08.2021 4 z 5